Narušitel českého filmového éteru

Autor:

Do českých kin v těchto dnech vstupuje snímek teprve 18 letého filmaře Davida Baldy Narušitel. Co víme o nejmladším českém filmaři?

O přípravě, vzniku a dokončení filmu Narušitel jsme informovali nespočetkrát.

Baldův nezávislý film Narušitel míří do kin, byl představen skvělý trailer

Baldův nový film Narušitel má i klip, natočil ho s Michalem Hrůzou

Narušitel se blíží! Balda dokončuje svůj dobový film o pilotech za socialismu

David Balda natáčí svůj další film

David BaldaNejmladší a nezávislý

Nyní očekávaný film konečně vstoupil do kino distribuce pod společností Bonton Film. David Balda patří mezi nejmladší režiséry, kteří kdy natočili celovečerní nezávislý snímek a určitě mezi nejmladší, jejichž snímek vstoupil kin. A nutno podotknout, že se do výroby filmů pustil zcela nezávisle na jakékoliv české výrobní struktuře. A to i v případě, že se jedná o náročný dobový film.

Film Narušitel, jehož vznik byl inspirován skutečným příběhem režisérova dědy (o kterém kdysi natočil i úspěšný dokument Historie jednoho letadla), vznikl zcela svobodně pod taktovkou mladého tvůrce a jeho malého produkčního studia Actoress production, které vzniklo za materiální podpory jeho nejbližší rodiny. Do té doby talent Hradce Králové sbíral zkušenosti zejména se středometrážními filmy jako Pomsta nebo Nevinná krutost. Jeho filmy byly k vidění několik let po sobě například na festivale Cinema Open.

Konečně Narušitel české filmové letargie

David Balda patří mezi novou nezávislou filmovou vlnu. Potvrzuje, že cesta k dobrému filmu může vést i nezávisle a svobodně, mimo struktury televizí, velkých producentů a filmových škol. Jak sám David Balda řekl v Show Jana Krause: „Film je nízkorozpočtový, ale není to na něm vidět.“ Nepřekvapí, že mnoho hereckých tváří ve snímku účinkovali jen za nejnutnější náklady, například Stanislav Zindulka, Jiří Dvořák nebo Petr Kostka. Veronika Arichteva, která hraje ve snímku ženskou roli, známá ze seriálů Vyprávěj a První republika, v pořadu Jana Krause vyznala obdiv, jak natáčení mladého týmu probíhalo. „Bylo vidět, že je to všechny baví a nedělají to pro peníze, a to mě mile překvapilo,“ neskrývala nadšení herečka, která dostala díky Baldovi šanci hrát vůbec v prvním celovečerním filmu.

Nejdříve film v kinech, pak maturita

Narušitel plakátDavid Balda, který teprve na jaře míří k maturitě, je prototyp moderního a nezávislého "filmmakera". Začal točit filmy ve 13 letech, v 15 porážel na soutěžích dospělé a v 18 má uzrálý nezávislý film v kinech. Dokáže film napsat, natočit, sestříhat, ukočíruje slavné herce a dá šanci neokoukaným novým tvářím. Nezalekl se ani masové komparsové scény, v které rekonstruoval sametovou revoluci v roce 1989, nebo natočení videoklipu pro známého zpěváka Michala Hrůzu, který k filmu složil i ústřední píseň.

Na jeho tvorbě zdánlivě nevidíte mladost, nezkušenost, obdivujete jen odvahu a pokrok, kterým filmař prošel. David Balda a jeho Narušitel je dalším exemplárním příkladem, že možná by nebylo na škodu přehodnotit výrobu českých filmů. Ve frontě stojí totiž další zástup české nezávislé vlny, který by konečně vyvedl český film z letargie. Podobných zajímavých filmů a tvůrců bychom měli více, kdyby se začal nezávislý film konečně smysluplně definovat a podporovat.

Jen víc a víc takových narušitelů českého filmové éteru!

Média