Nezávislý tvůrce Martin Bohadlo vyhrál na Českém videosalonu 2019

Autor:

Druhou dubnovou sobotu hostilo kino Luník v Červeném Kostelci další ročník Krajské filmové soutěže Český videosalon. Celkově to bylo již po 66. kdy představili svoji tvorbu neprofesionální tvůrci.

Vízězný film NáhodaVítězem skvělá komedie Náhoda Martina Bohadla

Celkem 18 snímků bylo rozděleno do tří bloků a soutěžilo se v kategoriích dokumenty, reportáže, hrané, animované a experimentální snímky, videoklipy. Jednotlivé tvůrčí počiny hodnotila pětičlenná odborná porota v hodinových rozborových seminářích, jejichž účel je poskytnout tvůrcům okamžitou zpětnou vazbu, a nejen upozornit na nedostatky, ale i vyzdvihnout klady. Jeden by nevěřil, kolik chyb se dá udělat a na co se má filmař zaměřit v obyčejném desetiminutovém snímku. Některé krátké snímky byly originální a vtipné, jiné měli svoji dokumentační hodnotu. Po celodenním klání přišlo s osmou hodinou večerní slavnostní vyhlášení vítězů a postupujících do dalšího kola soutěže.

Ceny kromě poroty předali i Martina Berdychová – náměstkyně hejtmana Královéhradeckého kraje, Rostislav Petrák – starosta Červeného Kostelce, Tomáš Šimek - ředitel Kulturního centra Červeného Kostelce a Martina Erbsová - ředitelka Impulsu Hradec Králové.

David Balda se vrátil na místo, kde dvakrát zvítězil

Český videosalon Královéhradecký kraj 6Přestože zájem veřejnosti byl minimální, o tom, že tato soutěž má smysl svědčí i fakt, že David Balda, který zde byl jako jeden z porotců, ještě před pár lety na této akci sám soutěžil se svojí ranou tvorbou. Hlavní organizátor Ondřej Krejcar mohl mít radost z výroků, které v závěrečném hodnocení pronesla porota:

„Je vidět, že lidé, co zde soutěží, jsou nadšení filmem, a i bez zázemí a podpory do toho jdou srdcem. V současné kinematografii jde jen o obchod, chybí tomu srdce a nadšení.“

„Soutěž byla emotivní zážitek. Ať je výsledek jakýkoliv, lidé to pořád zkouší.“

„Organizace a úroveň soutěže šla nahoru, protože soutěžící si připomínky vzali k srdci.“

„Autoři mají lásku a cit pro film a film není sport, abychom se přeli o to, kdo je nejlepší.“

Celý program uzavřelo večerní promítání filmu Narušitel, zmíněného Davida Baldy, který své dílo charakterizoval jako film o létání a uchování lidské svobody. Ta je potřeba nejen pro život, ale i pro kreativní tvorbu.

Výsledky soutěže

Český videosalon Královéhradecký kraj 4

Český videosalon Královéhradecký kraj 1

Český videosalon Královéhradecký kraj 2

Český videosalon Královéhradecký kraj 3

 Foto: Eva Csölleová, Filip Malý