Úspěšné tvůrčí duo prozrazuje pozadí vzniku seriálu a stvrzuje realitu fondu kinematografie

Autor:

Známé tvůrčí duo nezávislého filmu, Milan Cyroň a Tomáš Uher, stojí těsně před dalším velkým projektem. Zatímco jejich úspěšný film Pláč svatého Šebestiána se připravuje do programu kin, rozjíždějí s hereckým ansámblem natáčení nového seriálu. Jelikož jim rada filmového fondu opět zamítla žádost, zajímalo nás, jak současnou situaci ve veselém nezájmu o český nezávislý film oba dva vidí.

Cyron Uher 11Seriály mají výhodu v tom, že mohou příběh vyprávět na větší ploše

Po dvou historických filmech jste se rozhodli natočit seriál z vysokoškolského prostředí. Co vás k tomu vedlo a proč vlastně zkoušíte seriálovou formu?

Tomáš Uher: Vysokoškolské prostředí známe oba velmi dobře, sami jsme ostatně na vysoké škole strávili mnoho let. Studiem samozřejmě… Ale vedle studia jsme taky leccos zažili, poznali neskutečné lidi, užili si toho svérázného světa, který funguje podle vlastních pravidel. A tak jsme se rozhodli podělit se o tyto zážitky s diváky, ukázat jim toto prostředí a možná se do něj i tak trochu vrátit.

Milan Cyroň: A taky jsme už z dob studií měli skvělý námět na napínavý detektivní příběh přímo z vysoké školy. Ten jsme v minulém roce trochu upravili a převedli do seriálové formy, kterou jsme si dosud sice nezkusili, ale máme rádi výzvy a na první pohled nepřekonatelné překážky.

TU: Seriály mají výhodu v tom, že mohou příběh vyprávět na větší ploše, libovolně se zastavovat i odbočovat a uvádět na scénu množství postav. Zkrátka nabízí široký prostor pro hru s vyprávěním a vývojem postav, což nás neskutečně láká.

V promo videu mluvíte o inspiraci Městečkem Twin Peaks. Kde konkrétně ji divák pozná?

TU: Městečko Twin Peaks si nás získalo svou atmosférou a také tím, jak odvážně si zahrává s žánrem detektivky. Jeho tvůrci se nebáli kombinovat vážný příběh s humorem, soap operou a poetikou, která má blízko k surrealismu. Skutečnost, sny, paralelní světy, vize, to vše se v Twin Peaks proplétá a divák vůbec netuší, kde se nachází pravda a jaké asi bude rozuzlení příběhu.

MC: I my jsme si v prvé řadě zvolili jedinečné prostředí lesy obklopeného Zlína s jeho specifickou architekturou a zaplnili ho svéráznými postavami a vztahy mezi nimi. Ale hlavně se vydáváme cestou, která není čistě realistická, ale otevírá prostor snům, vizím a fantaziím. Jestli nám totiž něco vadí na současné české tvorbě, je to právě jednotvárnost zpodobnění současného světa, které ve své honbě za absolutní realističností vede ke sterilitě televizní tvorby i podstatné části kinematografie.

Jsme otevření tvůrci a o svá díla se rádi dělíme nejen v jejich výsledném tvaru, ale necháváme naše spolutvůrce i diváky zasáhnout i do procesu samotného natáčení

Natalia Germani a Barbora Mudrová v promovideu k seriálu

Jakým způsobem vlastně chcete seriál publikovat?

MC: Seriál je určen pro internetové vysílání, detailnější informace se dozvíte v pravý čas.

Nabízíte zapojení do příprav i přispěvatelům, potažmo veřejnosti. Jak se na seriálu mohou podílet?

TU: Jsme otevření tvůrci a o svá díla se rádi dělíme nejen v jejich výsledném tvaru, ale necháváme naše spolutvůrce i diváky zasáhnout (v jisté míře samozřejmě) i do procesu samotného natáčení. A tak si za finanční příspěvek na Hithitu můžete zvolit odměny jako účast na natáčení, epizodní role v seriálu, ba dokonce vymyslet jméno některé z postav. Anebo se zúčastnit zkušební projekce a svým názorem nám pomoci dopilovat první epizodu k dokonalosti.

Na podzim zároveň uvedete do kin očekávaný Pláč svatého Šebestiána, jenž měl už i svou světovou premiéru na Art Film Festu v Košicích. Jaký jste měli z festivalové účasti pocit?

TU: Na Košice budeme ještě dlouho rádi vzpomínat, neboť účast na tomto báječném festivalu byl pro nás velkým úspěchem a velikou vzpruhou pro naše tvůrčí úsilí a další plány. Měli jsme možnost pustit Šebestiána hned dvakrát, pobavit se o filmu s poučenými festivalovými diváky a vyslechnout si jejich reakce.

MC: Snímek přihlašujeme i na jiné zahraniční festivaly. Je to jedinečná šance, jak ho dostat i k zahraničnímu publiku.

Nepodařilo se nám dohodnout se s žádnou ze zavedených distribučních společností, ujmeme se distribuce sami. Proto jsme také podali žádost na fond kinematografie

Oceněné režisérské duo Uher – Cyroň točí film ze 14. století s Malým a Rumlem Kdo bude snímek distribuovat? 

TU: S ohledem na to, že se nám nepodařilo dohodnout se s žádnou ze zavedených distribučních společností, ujmeme se distribuce sami. Proto jsme také podali žádost na fond kinematografie v kategorii distribuce audiovizuálního díla, která si mimo jiné klade za cíl podporu debutů a náročnějších uměleckých snímků, kam podle nás spadá i Pláč svatého Šebestiána.

MC: Expertní posudky, které si rada fondu nechává vypracovat od externích hodnotitelů, rovněž konstatovaly, že jde o náročné kinematografické dílo a navzdory nejrůznějším výhradám vyzněly pozitivně a doporučily distribuci snímku podpořit. V jednom z nich se dokonce dočtete, že podpora našeho filmu je potřebná a žádoucí. Rada fondu kinematografie se však v rozporu s nimi rozhodla podporu neudělit, přičemž její zdůvodnění nelze označit jinak než jako bezobsažné a argumentačně odbyté.

TU: Systém pro podporu kinematografie je u nás nastaven tak, že expertní posudky jsou pouze poradními hlasy, kterými se rada nemusí řídit. Výsledek rozhodování, které se ani nemusí nijak zvlášť zdůvodňovat, není příliš transparentní. Tato zkušenost v nás proto vyvolává otázku, jaký smysl tyto expertní posudky mají.

MC: Ptáme se tak i proto, že velmi podobnou situaci jsme již před několika lety zažili v rámci výzvy na literární přípravu. I tehdy se oba posudky vyjádřily pro podporu a konkrétně obsahový posudek náš projekt bodově ohodnotil tak dobře, že jsme se z hlediska obsahu stali třetím nejlépe hodnoceným projektem. Zamítavý závěr rady použil tehdy dokonce stejné formulace jako letos. S texty posudků přitom rada pracovala poněkud účelově, neboť zejména z ekonomického posudku si vzali pouze to, co se jim hodilo pro zamítnutí. A k vyjádřením, která vyznívala v náš prospěch, jen suše poznamenali, že s nimi nesouhlasí.

Stále u nás totiž přetrvává mylná představa, že nemůžete být filmovým tvůrcem, aniž byste některou z těchto škol absolvovali

Tomáš a Milan koláž z Bezstarostné jízdy

Nejsou ale přece jen vaše tvůrčí snahy poněkud snílkovské? Nebyl by to ze strany fondu risk, podpořit takový projekt?

TU: Snílkovstvím je možná naše snaha realizovat plnohodnotné filmy, aniž bychom za sebou měli studium FAMU či jiné praktické filmové školy. Stále u nás totiž přetrvává mylná představa, že nemůžete být filmovým tvůrcem, aniž byste některou z těchto škol absolvovali.

MC: Vlastně zde existuje takový kult FAMU. A co se týče té druhé otázky. Chápeme, že Rada Fondu kinematografie rozděluje veřejné peníze a musí konat uvážlivě. Ale podívejte se na to, jaké filmy dotaci získaly. Nad tím mnohdy zůstává rozum stát, což říkám jako někdo, kdo se českému filmu věnuje i odborně a českou tvorbu dlouhodobě sleduje. A hlavně, fond by měl ze své podstaty riskovat, jinak se naše kinematografie nikam neposune, ustrne.

TU: A jestliže by rada fondu riskovala u naší první žádosti pro napsání scénáře, kdy zaznívaly hlasy, že jako debutanti nemůžeme natočit historický film a že ani nelze natočit nízkorozpočtový historický film, tak co by riskovala v případě podpoření distribuce? Existence našeho filmu jakékoli pochybnosti členů rady vyvrací.

MC: Stejně jako názor expertních posudků, o nichž jsme mluvili. Rada se však zřejmě rozhodla držet před lety nastolenou linii.

Co je teď váš cíl, když se podíváte do nejbližší doby, ale třeba i nějakých pár let dopředu?

MC: V nejbližší době uspět s crowdfundingovou kampaní (http://bit.ly/ptacinakolejich)a natočit pilotní díl našeho seriálu, který se v mnohém bude vymykat současné české seriálové tvorbě.

TU: Tvořit neotřelá, žánrově bohatá a divácky nepodbízivá filmová díla. Co víc si lze přát? Snad jenom horkou vanu s Barborou Mudrovou…

Média