Česák točí v malebném skanzenu už svou třetí pohádku

Autor:

Talentovaný filmař Jiří Česák, takový mistr nezávislých pohádek, ani v létě nezahálí. Se svým věrným týmem točí ve východních Čechách další příběh s nadpřirozenými bytostmi, v pořadí už dokonce třetí. Tentokrát se příběh odehrává na malebné vesnici.

 

Pohádka Jiri Cesak natácení skanzen Krnovice1Příběh o chudých a bohatých,

o laskavých a závistivých

V lehce utajeném režimu režisér, kameraman, střihač a tvůrce VFX efektů pracuje na dalším krátkometrážním filmovém projektu. „Pracujeme na krátké pohádce, která se prakticky celá odehrává na jedné vesnici, takže je to hodně o lidech v ní,“ prozrazuje tvůrce. Příběh bude pak zejména o chudých a bohatých, o laskavých a závistivých. A přestože hlavními hrdiny jsou většinou muži, i tady jim do toho hodně lezou ženy.

Poslední krátkometrážní pohádka O vlásek zakletá dopadla zejména po obrazové, kostýmní a výpravné stránce skvěle, i proto obdržel tvůrce na vrcholné akci nezávislého filmu Cinema Open autor cenu za kameru.

Přestože slabinou někdy bývá nedozrálý scénář, absence dramaturga nebo někteří neherci, obrovsky potěšitelné na Jirkovi je, že staví na zajímavých tvářích (např. začínající herec Václav Patka) a také zapojuje skvělé a zkušené bardy z lokálních divadel. Už v poslední pohádce excelovali Jan Bílek, Vlastimil Čaněk nebo František Dominik Staněk, z nichž prvně jmenovaný neodmítl roli ani v současném díle. Nově je doplní mladé tváře jako Štěpán Zahálka či Tereza Blažková.

Úctyhodné je, že tvůrčí tým, který napočítáte na prstech jedné ruky, dokáže ve výsledku zkomponovat obrazy, jaké mnohdy nenabízí ani drahé a výpravné televizní pohádky. Je to i hodně o způsobu uvažování nad záběrem mladého kameramana a mistra vizuálních efektů v jedné osobě a o vyhledávání fotogenických scenérií, potažmo lokací. „Většinu scén jsme natáčeli v Podorlickém skanzenu Krňovice, něco potom ve skanzenu v Kouřimi. Přírodu pak v Královéhradeckém (okolí Božanova a v Malé Úpě) a Pardubickém kraji (okolí Seče),“ jmenuje režisér. Laťku kvality, jak se zdá, podrží v tomto směru i tento projekt. A jak je u nezávislého filmu zvykem, interiéry a stavby se vyhledávají již v hotové podobě za symbolický pronájem, nemusí tudíž docházet k drahým stavbám a dekoracím, které stojí u komerce leckdy i několik miliónů.

Triky a postprodukce - do konce roku má být hotovo

Pohádka Jiri Cesak natácení skanzen Krnovice2Je velká šance, že by pohádka, která už zná svůj název, ale pro diváky zůstává stále skryt, mohla být do konce roku hotová. „Už máme skoro dotočeno. Zbývá nám jeden natáčecí den. Teď začínáme dělat na dokreslovačkách, stop-motion animacích a je to zábava sledovat,“ rozplývá se tvůrce.

Z malebných krátkých pohádek Jirky Česáka by se jistě dal zkomponovat celovečerní formát do kin či televize a byl by skvělou alternativou k oněm unylým a drahým distribučním či televizním pohádkám. Kvalitu na to jistě mají.

Nezbývá se těšit, až ji uvidíme na velkém plátně nebo třeba kanálu Vortex.

 

V přiloženém videu záběry z natáčení pohádky O vlásek zakletá

 

Celá pohádka k vidění na kanále Vortex http://unitedfilm.cz/vortex/templates/unitedvision/images/headmain.png

Média