Kung Fury - nezávislým filmem až do Hollywoodu

Autor:

Že světový nezávislý hit Kung Fury míří do Hollywoodu v podobě celovečerního filmu již víme, ovšem stále se objevují nové zprávy o nabývající podpoře projektu, dokonce i ze strany celebrit.

kf2 01

O tom, že nezávislý filmař nepotřebuje miliónový rozpočet, filmovou školu, nebo konexe ve filmovém průmyslu, aby vytvořil hit, nás již v roce 2015 přesvědčil švédský grafik David Sandberg (neplést s režisérem hororů Davidem F. Sandbergem, který také pochází ze Švédska) se svým krátkým hitem Kung Fury. Již od představení prvního traileru světu přitáhl pozornost miliónů lidí, včetně celebrit, kteří podpořili vznik krátkého filmu. Tento film nabyl obrovské popularity mezi námi, kdo si stále ještě pamatuje zlatou éru filmů z osmdesátých let a otevřel Sandbergovi dveře do světa filmových studií. Studia se nakonec spojila a nyní je ve výrobě celovečerní film. Navýšený rozpočet umožnil do projektu zapojit i další celebrity a tak se kromě navrátivšího Davida Hasselhoffa na plátně objeví i Michael Fassbender a Arnold Schwarzenegger (v roli prezidenta USA), v ženských rolích se objeví mimo jiné i Alexandra Shipp známá jako Storm z nových filmů o X-menech. Sandberg však potvrdil, že se nový projekt (prozatím nazvaný Kung Fury 2) nebude s krátkým filmem nijak spojen, vše bude vybudováno nanovo, ovšem on sám bude nadále ztvárňovat hlavního hrdinu.

Nebát se a začít

Připomeňme si však jak se Davidovi vlastně podařilo celý projekt vybudovat. Jak může mladý muž, který pracuje jako grafik v postprodukčním studiu, vytvořit tak ambiciózní projekt a dosáhnout s ním světové slávy?

David, jakožto fanoušek klasických akčních filmů, napsal scénář na krátký film, který dá dohromady ty nejlepší a ikonické elementy, které jsme byli zvyklí v těchto filmech vídat; hrdinové, padouši, krásné ženy, technologie za hranicemi našeho chápání, cestování časem, zbraně a násilí... hodně násilí, nejlépe též za hranicemi toho, co je reálné. Ze svého platu si však mohl jenom nechat snít o tom, že se tento projekt někdy realizuje, neboť jeden kluk se zrcadlovkou a počítačem jen sotva vytvoří film o takovém obrovském produkčním rozsahu. Bylo jasné, že potřebuje pomoc a proto se rozhodl ukázat aspoň kousek ze své vize. V malém městečku na severu Švédska se proto rozhodl natočit scénu, která se ve filmu odehrává téměř na začátku a ukazuje situaci na policejní stanici. Vrazil do toho velkou část svých úspor a scéna se povedla.

Nakažlivé nadšení

Dalším krokem bylo získat finanční podporu na výrobu traileru, neboť crowdfunding v tu dobu hýbal světem a dával příležitost nadějným tvůrcům realizovat svá díla, za předpokladu, že dokáže potenciální sponzory z řad obyčejných lidí přesvědčit. A k tom byl potřeba onen trailer. V tu dobu již několik desetiletí fungovala regionální kancelář zřízená státem, která podporovala nezávislé filmaře v jejich tvorbě. Tato konkrétní kancelář sídlila nedaleko autobusového nádraží ve městě Umeå, kam David poslal onu scénu, scénář svého filmu a kolik peněz by zhruba potřeboval. Kdyby se vše dělo normálně podle pravidel, neměl by David šanci. Tyto regionální kanceláře totiž fungovaly podle státní ideologie rovnosti a rovnoměrnosti, měly nařízeno podporovat tvůrce napříč všemi věkovými kategoriemi, pohlavími a sociálními postaveními a člověk Davidova postavení, pohlaví a věku již byl hojně zastoupen. Co se ale nestalo, filmová ukázka a Davidovo nadšení, které znázorňovala, jednu pracovnici kanceláře natolik zaujala, že začala za projekt bojovat. Nakonec jakýkoli odpor opadl a projekt dostal zelenou.

Rok poctivé dřiny

kf2 03David dostal požadovaný rozpočet, ovšem za podmínky, že se do projektu zapojí produkční společnost, která ho bude zastřešovat a zaručí úspěšné dokončení. Toto byl standardní postup, neboť soukromé osoby sice mohly o finanční podporu žádat, ale dostat ji mohly pouze pokud se za ně zaručila právnická osoba. Toho se tehdy ujala místní produkční společnost Lampray, která do té doby produkovala hlavně reklamy a krátké filmy. Trailer byl tak natočen převážně na greenscreenu v kancelářských prostorách na dohled od filmové kanceláře, kde se poté natáčela i velká část finálního filmu. Po několika měsících usilovné práce a utracení zhruba 100 000 Kč byl trailer na světě a Kickstarterová kampaň mohla začít. David si dokonce založil vlastní produkční společnost Laser Unicorns, která společně s Lampray film produkovala. Projekt byl pilně propagován na Facebooku a Instagramu a trailer oblétl svět, strhujíc spolu tisíce fanoušků, mezi nimi i Jorma Taccone z americké komediální trojice The Lonely Island, který se nabídl hrát Hitlera. Když kampaň skončila, měl projekt na kontě přes půl miliónu dolarů, třikrát víc, než kolik byl požadovaný rozpočet. Za zmínku stojí, že pokud by se podařilo vybrat milión dolarů, vznikl by celovečerní film již tehdy. Přesto to byl nevídaný úspěch a k projektu se připojila ještě další místní produkční firma Salmon Fox tvořená týmem cenami ověnčeného producenta Mathiase Fjellströma a režiséra Teda Kjellssona zodpovědného za populární projekt Captain Sweden. Intenzita a rozsah produkce požadovaly víc, než jen malou kancelář na chladném severu a tak se některé scény vyráběly i na jihu ve Stockholmu za pomoci umělců, které Sandberg najal do svého Laser Unicorns týmu. Práce na filmu trvala málo přes rok a v roce 2015 byly veškeré práce dokončeny. K propagaci filmu byl také použit originální soundtrack a videoklip s písničkou True Survivor, kterou nazpíval David Hasselhoff a který propůjčil hlas mluvícímu automobilu ve filmu. Aby si lidé mohli vychutnat Kung Fury ještě více a autentičtěji, vyšel film dokonce na VHS a na populárních herních platformách se dokonce objevila pouliční bojovka ve stylu hry Final Fight.

Díky crowdfundingu nebylo již potřeba film komerčně distribuovat a tak se stal volně dostupným na YouTube, Sandberga však oslovila švédská státní televize, která koupila veškerá promítací práva na švédském území a později film zakoupilo i několik video on-demand služeb.

Média