Fantasy projekty nezávislého filmu. Co je spojuje?

Autor:

Se zajímavými žánrovými projekty typu fantasy, urban fantasy nebo akční fantasy v nezávislém filmu se nám za poslední dobu roztrhl pytel. Režisér Prach a broků Šimon Pešta dotočil českého Pána prstenů, skupina Epic Cam Guy, okolo Jeremyho Tichého, natočila druhou episodu Dračího prstenu, chlapci z podhůří Orlických hor dodělávají příběh z opravdové hobití vesnice Stíny kraje a Petr Gergon Neumann s Infernem, po fantasy trilogii Dračák, začíná natáčet svůj akční urban fantasy seriál Darknight.

Fantasy projekty nezávislého filmu 2Zajímavá a ambiciózní záplava žánrů, na které si nikdo z tzv. profesionálního tábora netroufne. Komerční filmaři totiž vědí, že by jejich úsilí stálo strašlivé peníze a česká distribuce, potažmo veřejnost, by něco takového od našich etablovaných filmařů nepřijala. To ti nezávislí nemají co ztratit.

Většina těchto tvůrců má s filmováním nějaké zkušenosti, sami si píšou scénáře, nespoléhají na nikoho druhého a rozpočet filmu si naplňují buď z vlastních kapes nebo přispěvovatelů internetu.

Filmová demokracie, krom obrovských výhod, technického zjednodušení a rozpětí pro široké davy tvůrců, přinesla ale také nevýhody. Zejména jakýsi nádech nepřipravenosti, umělosti, podcenění preprodukce. Technické možnosti často převládají nad promyšleností, snaha o blýskavost překrývá proces zrání scénáře, kvalitu vložené myšlenky, režisérských i hereckých zkušeností.

Pojďme se podívat, co pojí všechny tyto projekty v pozitivním i negativním slova smyslu.

Nové výrobní postupy: All in one

Fantasy projekty nezávislého filmu 5

Je to jakási snaha po nové filmové výrobní zkušenosti, touha po žánru v českých podmínkách a snaha na sebe poukázat. A kdy jindy než nyní, kdy technika, filmové know how, triky a další věci jsou snadnější než cokoliv dříve. Vždyť i You Tube tvorba je dnes plná vysoce kvalitních triků, které mohou konkurovat hollywoodským filmům. Tudíž tu máme důkaz, že se ve filmovém světě věci mění. Nikdo z filmařů už nepotřebuje milióny dolarů ani oddělení ILM, vše vzniká v jednom počítači a většinou v jedné osobě. To platí i o kameramanech, režisérech a střihačích.

Minimální náklady

Pokud spočítáme příspěvky z kampaní a vlastní vklady, dostanou se filmy někde k řádu stotisíců, maximálně pak k miliónové částce. Což je pro komerčního producenta v případě fantasy absolutně legrační představa. Milióny spolkne jenom fáze preprodukce. Což pak samotná produkce. Jak přeci zaplatí pronájmy, kostýmy, techniku, herce, catering? V českých podmínkách téměř nemyslitelná záležitost. Žánrové filmy typu fantasy, sci-fi, nebo akční budou hlavně doménou nezávislého filmu, nadšenců, kteří obětují každou korunu a hodinu volného času ve prospěch filmu. Navíc svým entuziazmem dokážou přilákat dobrovolníky a sponzorské protislužby. Třeba tak, jak se to podařilo ve snímku Jsem brána Robinu Kašpaříkovi, s veděcko fantastickým tématem a podle předlohy Stephena Kinga.

Nedostatečně propracovaná složka příběhu

Fantasy projekty nezávislého filmu 4Příběh často není hlavní motiv, proč dojde k realizaci filmu. Jako kdyby se vytrácela touha vyprávět hlavně příběh, jejímž nositelem jsou postavy, potažmo vhodně zvolení herci. Často jsou obsazeni ti, kteří nemají zkušenosti, či kostrbatě kopírují stereotypy americké produkce, což je v českých podmínkách krajně nevhodné a neuvěřitelné. Chybí dramaturgická koncepce. Ne vždy musí být dramaturg špičkový zkušený odborník, ale nutné je pohled někoho nezaujatého zvenku, někoho, komu se dá věřit, že to s filmem myslí dobře a dokáže říct tvůrcům i nepříjemnou skutečnost. Navíc chybí síť, kam by se tvůrci mohli obrátit. To co funguje na filmových školách, není v běžném terénu pro nezávislého filmaře téměř nikde dostupné. Švédský model regionálních kanceláří pro podporu nezávislé filmové tvorby je u nás v tuto chvíli utopie.

Nezkušenost

Dříve režiséři sbírali zkušenosti od starších kolegů, často jim asistovali, vzájemně si pročítali scénáře a museli většinou dlouhou dobu čekat na příležitost. Čas byl využit ku prospěchu vývoje filmu i vývoje režisérské osobnosti s přesahem do jiných uměleckých oblastí. Dnes jde o to, co nejrychleji napsat scénář a přesunout se do fáze produkce, ukázat rychle světu co dokážu. Preprodukci se pak věnuje nejméně času, v porovnání s postprodukcí a jejím tisícům hodinám u obrazovky počítače žalostně málo.

Fantasy projekty nezávislého filmu 1I ty největší hvězdy nějak začínaly

Toto zobecnění samozřejmě nemusí platit pro jmenované projekty výše, některé z nich ještě nejsou dokončené. Zkušenosti, první ukázky i předchozí projekty však naznačují, že se proces bude nejspíš opakovat.

Přesto všechno je nutné snahu o tyto přístupy vyzdvihnout. Obzvlášť v době, kdy české filmové struktury téměř zmonopolizovaly výrobu filmů u nás a You Tube zotročilo kinematografické sdělení na popisnou funkci. Snaha o jakékoliv konzistentní vyprávění a výtvarné řešení by mělo být oceněno zájmem médií i diváků. Z těchto tvůrců, po jistém odžití a nabrání zkušeností, pak mohou vyrůst opravdoví zdatní umělci, kteří jednou natočí pozoruhodné dílo. I ty největší hvězdy totiž nějak začínaly.

Foto: Czech Hobbition - Stíny kraje, Inferno - Darknight, Horn of Gondor