Jaké filmy uvidíme na 10. ročníku Cinema Open?

Autor:

V pátek a sobotu 29. a 30. listopadu se v Bio Central v Hradci Králové pořádá 10. ročník festivalu nezávislých filmů. Kromě projekce 13 nezávislých snímků, přijedou i známá jména nezávislého filmu či hosté kolem snímku Nagano Tapes Ondřeje Hudečka.

 

Jaké snímky se letos na festival probojovaly?

PÁTEK

Originální celovečerní film s pestrým hereckým obsazením

V prvním bloku bude dominovat celovečerní hraný film z prostředí venkova Kančí les. Hlavní postava Marin je konfrontován s děsivou pravdou, že je pouhou figurkou v šíleném plánu. Skvěle obsazený snímek s žánrovou hrou a originálním příběhem v režii Radima Nováka uteče jako voda. Jako před film uvádíme studentský snímek z FAMU, Kosmonaut Vojtěcha Konečného, který kdysi na festivalu soutěžil se svými vlastními snímky. V tomto příběhu exceluje osmiletá dívenka, která se snaží navázat kontakt se záhadným kosmonautem.

Lifestyle dokument a atmosférické kraťasy

Druhý festivalový blok bude patřit celovečerními dokumentu a dvěma kraťasům. Sportovně lifestylový dokument Pavla Pljuskova Capoeirista, vzniknul převážně v Hradci Králové a neměl by uniknout místnímu publiku. Kromě obdivu sportovních výkonů a hlavních představitelů, se můžeme díky snímku vymanit z moderních okovů a podlehnout tomu, co doopravdy milujeme a co nás činí šťastnými. Před dokumentem můžete zhlédnout krátký snímek Okno Efima Groutského, českého mladého režiséra ruského původu a In Ictu Oculi (z lat. Mrknutím oka), režiséra Gleba Volkova, které vás vtáhnou svou prací s filmovým časem, výrazem či skvělou kamerou.

SOBOTA

Akční zábava i silné emoce

Třetí blok a první sobotní projekce nezávislých filmů vás vezme na jízdu světem žánrů, přístupů a nápaditého zpracování. Začínáme snímkem Odcházení Lukáše Macha, který pracuje s dlouhým časem účinku, který dokáže na velkém plátně kina rozechvět hluboké emoce absolutně beze slov, pouze kinematografickým monochromatickým sdělením. Navazuje černo komediální Satisfakce nadějné režisérky Lucie Ruškové, která dává vzpomenout na českou novou komediální vlnu z 60. let, kde nás brilantní neherecké a typově přesvědčivé obsazení dovede až k téměř nehorázné, ale originální, pointě. Dusno Michala Starého je studentský pokus o „noirový“ thriller s nečekaně působivou atmosférou a oku lahodící kamerou typ low-key, čili nízká hladina osvětlení a velký kontrast. Blok zakončí brilantní zábavná podívaná, alegorie na studenou válku, s komiksovými motivy a úžasnou otevírací scénou jako z hollywoodského trháku Mad Marx. I velký filosof Karl Marx může zanechat odkaz pro heroickou postavu, která se snaží přežít v zamořeném světě po jaderném výbuchu.

Český Mad Max, Blade Runner a slovenské Stranger Things

Čtvrtý a závěrečný blok festivalu patří žánru vědeckofantastického filmu. Začínáme kraťasem slovenského režiséra Alternate Adriána Adamce, jinak tvůrce speciálních efektů do filmů a reklam, který si splnil sen natočením vlastního komorního apokalyptického snímku o dvou postavách a akci v podobě pronásledujícího netvora. Nutno podotknout, že scény by se neztratily ani v populárním seriálu Stranger Things. Následuje český „Blade Runner“ s názvem Amber, režiséra Jindřicha Mižďocha, který nás vezme do autentické atmosféry závěrečného rozhovoru umělé lidské bytosti se svým stvořitelem. A prvotní titulková montáž vám u českého filmu vyrazí dech. Ne neznámé, je divákům festivalu, jméno Tomáše Krauze, který už Cinema Open navštívil dříve. Ten nám představí svůj poslední snímek Thread, který je velmi vtipnou hříčkou na příhodu stanování v nočním lese. Neuvěříte, co se přihodí hlavní hrdince ve skvěle nočně nasvíceném prostředí tajuplného porostu. A poslední, nejdelší, na závěr. Něco extra pro fanoušky apokalyptických světů typu Mad Max. Český, testosteronem natřískaný, ambiciózní projekt velké fanouškovské skupiny kolem režiséra Leoše Kastnera. Něco, na co by se český komerční film nikdy nezmohl, servíruje parta nezávislých filmařů a nadšených herců, ochotníků, se skvělou výpravou, kostýmy, zbraněmi, maskami a přesvědčivou žánrovou kamerou. Fanoušci ponurého světa budoucnosti si přijdou na své ve filmu Trash Town.

Zbývá jen položit otázku, kdo se stane letos tím nejlepším, vítězem, který si odnese cenu Královéhradeckého kraje 25 tisíc korun. Odpověď se dozvíme v sobotu ve 20 hodin na závěrečném vyhlášení za účasti vzácných hostů.