Nezávislí filmaři natočili poctu Karlu Gottovi

Autor:

Po dokumentech nezávislých filmařů, pro hokejové fandy Nagano Tapes či Králové videa pro fanoušky rychlodabingu, přichází režisér Lukáš Koláček s projektem pro hudební fanoušky.

Karel Gott articlePocta legendám české populární hudby

Jedná se o filmovou poctu legendám české populární hudby. Text složil Zdeněk Rytíř, hudbu zkomponoval Petr Hapka a zpívá Karel Gott. Na motivy polozapomenuté písně Dívka z obrazu vytvořil Lukáš Koláček videoklip a současně stejnojmenný krátký jedenáctiminutový film.

Musíme předestřít, že Lukáš je celoživotním fanouškem Gotta. Má doma velkou sbírku jeho desek a chodil na mnoho jeho koncertů. Velkým snem se mu stalo natočit krátký film na motivy písně tolik zbožňovaného zpěváka. Jeho touha překonala nakonec všechny problémy. Na rozdíl od dvou zmíněných dokumentárních filmů za sebou ale neměl silného mezinárodního producenta, ani podporu fanoušků formou crowdfundingu. Vše vznikalo čistě pod Lukášovou produkcí s lidmi a prostředky, které si sám sehnal.

Cesta za vysněným filmem proto trvala neuvěřitelně dlouhých šest let. Během této doby se mnohokrát měnilo složení štábu, lokací i hereckých představitelů. Tajemnou Dívku z obrazu měly postupně ztvárnit například Lucie Šteflová, Sarah Haváčová nebo Kamila Janovičová. Do role romantického malíře byl mimo jiných osloven třeba Ondřej Gregor Brzobohatý. To vše ale postupně odvál čas. ‚‚Často jsem se dostal do situace, kdy jsem chtěl se vším skončit. Stalo se nám, že jsme pro nemoc člověka ze štábu museli dva dny před produkcí zrušit natáčení. Bylo to skličující. Ale tu píseň prostě miluji. Je to skrytý klenot,“ nevzdával se tehdy Lukáš Koláček.

Vznikly obrazy i originální šaty

Páteří projektu se nakonec stali Lukášovi dlouholetí přátelé. Talentovaný malíř a výtvarník scény Josef Kleiner, který postupně pro film vytvořil šest obrazů, od aktů až po portréty. Neobešel by se ani bez původního scénáře Igora Petríka. Zcela zásadní roli sehrála ostravská kostýmní výtvarnice Eva Dlouhá. Ta navrhla a ušila kostýmy inspirované módou 50. let minulého století. Projekt provázelo neustálé odkládání a měnění termínů i přeobsazování rolí. Z tohoto důvodu musela Eva Dlouhá nakonec upravovat kostýmy pro finální herečku. Několik kostýmů se nakonec nepoužilo. Pro vaši představu můžeme prozradit, že jen kostýmy stály několik desítek tisíc korun.

Dívka z obrazu article 3

Z filmu je i videoklip

Po pěti letech celému projektu vdechl nový impuls kameraman Ondřej Krejcar. Přišel s nápadem, že celý film by se mohl realizovat v historické pevnosti Josefov a jejím okolí. Všemu pomohl i oceňovaný akademický sochař Petr Novák. Nabídl filmařům k natáčení hlavního interiéru svůj ateliér. Při obhlídkách lokací zavítal režisér s kameramanem na výstavu fotek v Bastionu IV. Tvůrce na fotkách zaujala neznámá zrzka s uhrančivým pohledem a krásnou tváří. Jednalo se o budoucí představitelku hlavní role Vlastu Ulrichovou. Kouzlo okamžiku zafungovalo. Poetický filmař konečně našel tu pravou představitelku. Natáčení se chystalo, jenže události minulého léta a podzimu dospěly k úmrtí Karla Gotta. Tvůrce se proto rozhodl, že se připojí k ročnímu držení smutku vyhlášeným Ivanou Gottovou.

Dívka z obrazu klip 37Potvrdilo se, že smrtí Karla Gotta jeho příběh nekončí. Naopak, podobně jako u Elvise Presleyho nebo Michaela Jacksona, i u nás vzniká umělecká pocta. Dívka z obrazu je tak českým unikátním videoklipem a filmem Lukáše Koláčka. Vznikala bez jakékoliv zakázky či zadání. Tvůrce si pečlivě vybral celý štáb, lokace i herce. Osobně dohlížel na všechny fáze produkce. Díky tomu vznikl opravdový nezávislý film a ne film na zakázku. Měl by potěšit zejména všechny fanoušky Karla Gotta u nás i v zahraničí. Malebné prostředí, romance mezi ústřední dvojicí Vlastou Ulrichovou a Štěpánem Zahálkou, podpořené návratem do konce padesátých let, dává snímku nezaměnitelnou atmosféru. Celý film ozvláštňuje netypicky koncipovaná zvuková složka a nabídne i překvapení v ději. Odlišný konec než ve videoklipu, který ve své hloubce nabízí hlubší podtext celé písně. Výraznou složkou je poetická kamera. Obraz se snaží vyvolat dojem původního celuloidového filmu. Videoklip má akademický formát a délku pěti minut, film naopak dostal tzv. širokoúhlý formát a stopáž 11 minut. Pro tvůrce je to splněný sen. „Točit projekt, poctu pro Karla Gotta je to nejvíc, co bych si mohl přát. Nic víc u nás pro mě není! A nezbývá mi než doufat, že se Karel bude na náš počin dívat z nebe. Škoda jen, že jsem vše nestihl dokončit ještě za jeho života. Doufám, že alespoň jeho fanoušci se při poslechu jeho zpěvu podpořeném našimi obrázky dokážou přenést do říše fantazie a společně si vychutnají tuto přenádhernou píseň,“ doufá režisér.

Videoklip k písni vyjde přesně v den Karlova odchodu 1. října 2020 v 20 hodin prostřednictvím kanálu Vortex. Krátký film, po němž léta režisér toužil, usiloval a nakonec jej vytvořil, si nechá k uvedení až do roku 2021. Jeho pocta má tak namířeno přímo do nebe.

Dívka z obrazu cover Karel Gott

Dívka z obrazu

Hudební, romantický

Česko, 2020, 5 min (videoklip), 11 min (film)

Scénář: Igor Petrík

Režie: Lukáš Koláček

Kamera a střih: Ondřej Krejcar

Produkce: Lukáš Koláček

Výtvarník: Josef Kleiner

Kostýmy: Eva Dlouhá

Hudba: Petr Hapka, Jan Sítař

Hrají: Vlasta Ulrichová, Štěpán Zahálka

Návrat do konce padesátých let minulého století. S tajemným textem písně se odkrývá romance, která vrcholí pravou tváří tajemné dívky z obrazu. 

K vidění na kanále

http://unitedfilm.cz/vortex/templates/unitedvision/images/headmain.png