Vzniká nový nezávislý film podle skutečného příběhu sourozenců Příhodových z roku 1949

Autor:

S podtitulem „Film o utíkání za svobodou” v Praze vzniká nezávislý film Cesta do Kandaháru. Film vypráví příběh sourozenců Příhodových, Československých reprezentantů ve sjezdovém lyžování, kteří se v roce 1949 vydali na cestu za svobodou.

foto1V roce 1949 se situace pro většinu lidí v Československu stále zdála jako začátek prosperující budoucnosti. Zdaleka to však neplatilo pro všechny. Jakýkoliv jiný, než bezvýhradně poslušný přístup k nastupujícímu normálu, vedl k úplné ztrátě svobody a často i života. A právě v této době, kdy hranice ještě nebyly obehnány elektrickým plotem, ale do pohraničí se už smělo jen s propustkou, se hlavní protagonisté příběhu odhodlají k útěku. Alexandra a František se pod záminkou budování vysídleného pohraničí dostanou až na samý okraj znovu nesvobodné republiky, svých sil a svého štěstí. Oba jsou lyžaři a trénovaní sportovci. Ale ne vše se dá natrénovat. V době, kdy nastupující komunistický režim uzavírá hranice a nastoluje diktaturu se má odehrát nejdůležitější závod jejich života.

Režie se ujal nezávislý filmař Petr Vopěnka z Prahy, který je zároveň i autorem scénáře. Petr strávil pět let života v Anglii, kde se kromě natáčení videí věnoval i poloprofesionální fotografii. Ještě v Anglii natočil dokumentární film Lancaster International o mezinárodní komunitě na malém anglickém městě v předzvěstí Brexitu, který byl uveden v kinech v roce 2019. Mezi jeho další filmy patří krátký hraný film „Storm Born“ a několik dalších dokumentů uvedených na Amazon Prime.

Kromě režie se Petr na filmu podílí i jako kameraman. V hlavních rolích se představí profesionální herci jako například Andrea Tesařová či Denis Docenko. Film je natáčen v rozlišení 4K a jeho dokončení se očekává v průběhu léta (v závislosti na karanténní situaci). V první řadě bude promítán na festivalech a soutěžích s možností pozdějšího uvěřejnění na sociálních médiích.

 

Další informace o filmu můžete nalézt na následujícím odkaze a videu níže: https://www.photographeria.com/cesta-do-kandaharu

Média