ufilmbanner

UNITEDFILM, cesta nezávislého filmu

UNITEDFILM je neziskové tvůrčí sdružení, které bylo založeno v roce 2006 v Hradci Králové na ideálech nezávislé filmové tvorby. Svou činností si klade za cíl zejména podporu a realizaci nezávislých nekomerčních filmových děl v plně profesionální kvalitě. Původ názvu vychází ze sjednocení a soudržnosti filmových tvůrců, jenž vede ve větší síle k prosazování cílů a ideálů v silně socialisticky zasažené, zakonzervované a legislativně nepružné zemi, jakou je Česká republika a země Východního bloku.

Období první: 2006 - 2014, produkce na prvním místě

Za své mladé činnosti dosáhl filmový tým několika úspěchů. Zrealizoval, či pomohl na svět celkem 12 filmovým projektům. Vyprodukoval dosud nejúspěšnější vlastní nekomerční nezávislý film, jehož licenci odkoupila Česká televize, kde ho vidělo čtvrt miliónu diváků a na Československé filmové databázi si drží 90% hodnocení. Účastnil se zahraničních festivalů v USA, v Německu, Lucembursku. Mezi nejvyšší ocenění Unitedfilmu patří „double“ na festivalu Mladá kamera, několik prvních a dalších míst z celostátní soutěže neprofesionální filmové tvorby, nejlepší český film na festivalu v Regensburku či stříbrná medaile z „mistrovství světa“ mezinárodního festivalu UNICA. Štáb spolupracoval se známými tvůrci jako Zdeněk Svěrák či herec Kryštof Hádek. Tým má za sebou i několik propagačních spotů, videoklipů a jeho poslední hraný film se stal vůbec prvním v Čechách, který byl v postprodukci zpracován na bázi svobodného softwaru. Snímek byl třetí na celostátní filmové soutěži a získal také cenu Českého Rozhlasu na festivalu filmové a televizní komedie Novoměstský hrnec smíchu.

Filmová organizace podporovala po několik let první éru artového kina Centrál v Hradci Králové, kterému pomohla k získání ceny Europacinemas. Kinu vyrobila několik spotů a znělku, dokonce i jako jedna z prvních v nejvyšším digitálním kino standardu 4K i 3D.

Období 2014 - současnost, snaha o reformu české kinematografie

Od roku 2014 se nezávislá tvůrčí společnost ve spolupráci s Impulsem Hradec Králové zaměřuje na tři klíčové projekty. Prvním je reforma neprofesionálního filmu, definice, ustanovení a popularizace nové kategorie nezávislého nekomerčního filmu v celostátním rozsahu. Druhým je komunitní a informační webový portál (první svého druhu v ČR) pro nezávislý film určen ke konfrontaci se zahraničním a českým profesionálním filmem a servis pro nezávislé filmy formou zveřejnění zajímavostí, rozhovorů, recenzí a jejich mediální obsahu včetně filmů samotných. Třetí je výzkum a osvěta v postprodukční infrastruktuře pomocí svobodného software, v kterém Unitedfilm spatřuje budoucnost filmové svobodné tvorby (bez drahých licenčních poplatkům softwarovým koncernům).

Kmotři Hřebejk s Jarchovským

V roce 2015 se stali kmotry portálu Unitedfilm režisér Jan Hřebejk a scenárista Petr Jarchovský. Činnosti Unitedfilmu vyjadřují podporu české i světové filmové a herecké osobnosti, například Miloš Forman, Jiří Menzel, Jan Hřebejk, Fero Fenič, Jiří Mádl, Radim Špaček, Miroslav Janek, Theodor Pištěk, Tomáš Vorel, Pedro Almodóvar, Krzysztof Zanussi, Chris Weitz, Jack Gold, Lance Hool, Jesse James Miller, Brigitte Bardot, Jean Paul Belmondo a další.

Budoucnost

Unitedfilm vytvořil a kontinuálně doplňuje přehled nezávislých filmových tvůrců – tzv. nová vlna českého nezávislého filmu, vede katalog nezávislých filmů s mnoha filmy on-line ke shlédnutí, chce nabízet otevřený rejstřík lokací a herců (jejichž beta verze jsou ve vývoji). Ve spolupráci s Filmdatem připravuje ustanovení kategorie nezávislého filmu, jeho databázový systém, který bude spolupracovat s populárními fanouškovskými databázemi a bude sloužit i pro přihlašování na festivaly nezávislých filmů (které budou splňovat stanovená kritéria kvality).

Zázemí a festival

Do budoucna si spolek předsevzal spoluorganizovat vzdělávací akce, vytvořit dramaturgické centrum, podílet se na vybudování zázemí a půjčovny techniky pro nezávislé filmaře, začlenění nové kategorie mezi státní finanční podporu kinematografie, zprostředkování stáží v profesionálních štábech a rozvoj festivalu nezávislých filmů Cinema Open na mezinárodní soutěžní klání. Novým vizuálem v podobě sevřených článků řetězu se pokusí rozjet unifikační opatření (Unifi) pro kvalitní nezávislé filmy napojené na festival nezávislých filmů a další distribuční kanály v TV či kinech.

Kanál VortexVortex iris

Pečlivě dramaturgicky revidovaný portál navazuje na magazín Unitedfilm a má za cíl představit tu nejlepší nezávislou filmovou tvorbu, která bojuje o své místo v alternativní distribuci na internetu. Titulem Cena nezávislého filmu Vortex je vyhlášen nejlepší nezávislý film v daném roce. V premiérovém roce 2016 se na festivalu Cinema Open stál filmem roku Lesapán, režiséra Pavla Soukupa. Vortex obsahuje přes stovku filmů.

Hitparáda a nadace

Mezi další chystané projekty patří akademie nezávislého filmu,  žebříček filmová liga, hitparáda nezávislých filmů  nebo aplikace s nezávislými filmy. Pomyslným vrcholným cílem činnosti UNITEDFILM by se kromě svých filmových projektů zaměřených na společensky významné témata a případných koprodukcí s jinými tvůrci, měla stát snaha přímo podporovat filmovou tvorbu pomocí zřízeného fondu či nadace pro nízkorozpočtové projekty a žánrové filmy.

Koncepce nezávislého filmu

Unitedfilm je autorem 52 stránkového koncepčního materiálu Nové dobrodružství nezávislého filmu v Čechách, které mapuje původ nekomerční filmové tvorby u nás, upozorňuje na problémy a navrhuje řešení, nové členění a kategorie. Více v koncepci.

Unitedwalk

V roce 2015 Tomáš Burian inicializoval a realizoval projekt UnitedWalk, kdy ušel pěšky během dvou měsíců přes 2 000 km z České Republiky do Švédska pod heslem nezávislého filmu. Zkoumal tak situaci v jiných zemích a šířil ideu Unitedfilmu na severozápadě Evropy. Cestou vytvořil o projektu seriál formou videoblogu.

Unitedfight

Pod hlavičkou Unitedfilm vzniká i literárně výtvarný projekt Unitedfight, který alegorickou formou připodobní snahy boje za nezávislý film proti komerčnímu filmu pomocí tří postav, které se v neopunkovém světě vydají na cestu ke svržení nadvlády zkomercionalizovaného filmového průmyslu. Prvními výstupy budou postavy - maskoti Unitedfilmu a první díl komiksu. Více v sekci komiks.

Ročenka nezávislého filmu 2017-18

Druhá ročenka nezávislého filmu za rok 2017, s platností po celý rok 2018, je snahou o převedení vybraného obsahu z elektronické formy do podoby tištěné. Obsahuje 52 barevných stran a rubriky aktuálně, technika, interview, nová vlna českého nezávislého filmu a katalog filmů. Součástí ročenky je i komiks United Fight.

 

Ročenka Unitedfilm 2017 titul s komiksem
Ročenka nezávislého filmu 2016/17

Ročenka nezávislého filmu 2017/18

 

Motto, které je pro UF klíčové:

„Nejlepší způsob, jak se naučit dělat film, je jeden natočit!“

Stanley Kubrick