Multikulturní rubrika
Eva Csölleová, Vítek Formánek

Eva Csölleová, Vítek Formánek

Tvůrčí duo ve složení fotografka - korektorka Eva Csölleová a spisovatel - redaktor Vítek Formánek. Specializují se na interview s tuzemskými a světoznámými osobnostmi. Zajišťují spojení s hlavními filmovými festivaly v ČR.

Pan Milan Světlík pochází z Náchoda, a již 16 let žije v Americe.

Tady dostal nápad zkusit se vydat z New Yorku do Isle of Scilly ve Velké Británii přes Atlantický oceán na lodi, kterou nepohání ani motor ani plachty. Zkrátka by vzdálenost 5 300 km převesloval. Sám. Dle našeho soudu velice odvážný čin, nejen proto, že je to fyzicky velmi náročné, ale i pro ten pocit, že bude jen malá kapka v té obrovské mase vody na všechno úplně sám. V minulosti bylo jen 16 samostatných překročení Atlantiku ze Západu na Východ, ale žádný z nich nezačal v New Yorku a pan Milan byl první v historii, kdo se o to pokusil. Byla to nejnáročnější trasa proti větru i proudu. Plánoval, že při dobrém počasí by mohl uveslovat až 60 km denně. Nevadí, že se pokus nakonec kvůli bouři nezdařil, ale není vždy důležité vyhrát, ale aspoň to zkusit. Pan Světlík má proto náš velký obdiv, a tak jsme do Náchoda napsali a zastihli ho ještě před odletem do Ameriky. Jen tak mimochodem, prvními, kdo převeslovali Atlantik a přežili, byli v roce 1896 George Harbo a Frank Samuelson na veslici jménem Fox.

Do kin přišel slovensko-česko-německý koprodukční film ZPRÁVA režiséra Petera Bebjaka. Stalo se tak 14. října, přesně dva dny před 16. říjnem, kdy před 80 lety odjel z nádraží Bubny první pražský transport, a tím byla zahájena deportace Židů z českých zemí do německých vyhlazovacích táborů.

Patří vaše dítě k těm, které nepustí mobil z ruky a nemůžete je dostat od obrazovky PC do reálného světa? Tato ekologicko-sociálně-fantastická pohádka s výchovně-vzdělávacími prvky je určená přímo pro Vás.

Kde si může dítě popovídat s mravencem o tom, jak to v mraveništi funguje, s motýlem, který mu vysvětlí, proč má různě barevná křídla, s hlemýžděm, který zdůrazní, jak je pro něj ulita důležitá, s odhozenou PET lahví, která mu poví svůj příběh o tom, jak je smutná, když se někde povaluje mimo kontejner?

Hrdinka Amálka si při komunikaci s hmyzem a zvířátky, které běžně ignoruje, uvědomuje své zlozvyky, nedostatky a ignoraci, a zjistí, jak je důležité přírodu a druhé kolem sebe respektovat.

Kniha je doplněna vlastními tematickými fotografiemi.

K dostání v knihkupectvích a v distribuci Kosmas, Dobrovský, Euromedia.

Vychází v nakladatelství Petrklíč 12.10.2021. 80 stránek, cena 219 Kč.

Americká fotografka a režisérka Heather Kessinger byla hostem Febiofestu 2021, kde uváděla ve světové premiéře svůj film Beze strachu. Nikdy jsme o ní neslyšeli, ale když nám byla nabídnutá možnost s ní udělat rozhovor, přijali jsme, protože nás zajímala ta přeměna fotografa v režiséra. Když jsme se s ní setkali, oslovili jsme ji mylně Henry Kissinger, na což vtipně odpověděla, že mít jednu slabiku ve příjmení jinak, mohla být daleko slavnější. Sedli jsme si na první dobrou a místo 20 minut si povídali více jak hodinu.

Kessinger Heather 20

Kniha přenese čtenáře v čase o 45 let nazpět do roku 1976, kdy v různých částech světa začal PUNK vystrkovat růžky. V českých médiích nikdy nepublikované rozhovory s ranými kapelami. Mapování vzniku punkové scény ve 38 zemích světa. Znáte historii vzniku slova punk? Víte, jak punk ovlivnil hudební žánry, oblékání, sexualitu, životní postoj, a pronikl do filmu, literatury a umění? Desítky dosud nepublikovaných fotografií z osobních archívů kapel. Vše v této knize.

Vychází v nakladatelství Petrklíč 25.9.2021. K dostání u všech seriózních knihkupců a v síti Kosmas, Dobrovský a Euromedia.

330 stránek, cena 339 Kč

ZačátekPředchozí12345678910DalšíKonec
Strana 1 z 38