DiffView: Zábavný úhel pohledu na filmovou tvorbu

Autor:

Před časem jsme vás informovali o zajímavé filmařské skupině DiffView, jejíž výstupy jsou zejména video herní fun filmy a jejím rajónem You Tube. Za skupinou stojí dvě tváře Jiří Klemenc a Michal Hejduk. Tvůrčí duo vlastní vynikající arsenál a disponuje energií pustit se do u nás naprosto opomíjených vod dobrodružných žánrů. Pokud se o nich chcete dozvědět více, čtěte následující řádky.

Naše hlavní tvorba je nezisková a děláme ji, protože nás to baví

Co se pod DiffView skrývá? Jací lidé, myšlenky? Co je to vlastně za akronym?
DiffView je název, který vznikl zkrácením fráze „Different point of View“, což i vystihuje naši hlavní myšlenku, se kterou se vrháme do práce. Troufnu si říct, že v hlavních rolích zde vystupuji já, Jiří Klemenc, jako zakladatel, většinou i režisér a kameraman a můj parťák Michal Hejduk coby produkční, též kameraman a občas i herec. V dalších rolích se u nás vystřídal opravdu dlouhý seznam jmen nadšenců, přátel a kamarádů, kteří nám pomáhají.

 

Jak byste se charakterizovali? Filmaři, fanoušci her, youtubeři? Amatérský, poloprofesionální nebo nezávislý filmaři?
Rozhodně filmaři, fanoušci her a youtubeři :-D. Druhá otázka je poněkud záludnější, protože naše hlavní tvorba je nezisková a děláme ji, protože nás to baví, ale krom toho se samozřejmě věnujeme komerčním zakázkám, abychom měli z čeho financovat naše projekty.

Čím se živíte? Zbývá vám ještě čas při natáčení na samotné hraní her, kde musíte čerpat neustále inspiraci?
Je pravda, že kdybychom měli dohrát do konce každou hru, kterou se chystáme natočit asi by jsme toho moc natočit nestihli. Nicméně i tak je potřeba se každému tématu podívat na zoubek pěkně z blízka. Času sice moc není, ale hrát hry pro zábavu umí každej, ale dělat to na sílu, to už je kumšt :-D.

Filmové řemeslo máte dobře nacvičené. Využíváte schopností i komerčně?

Samozřejmě, úroveň kvality, která je pro nás důležitá, si vyžaduje obrovské investice a ty by nebylo možné provézt bez zdroje financování, což je v tuto chvíli hlavně naše vlastní práce. Máme jistý sen, že jednou se nám podaří spojit naše krátké filmy a komerční práci v jedno - například při natáčení upoutávek pro herní studia a podobně. Bohužel zatím je to jenom sen.

V ČR rozhodně nejsme jediní, ale spíše bych ostatní tvůrce označil za kolegy než konkurenci

 

Kde se zrodila inspirace, začít natáčet herní videa - filmy, cosplay v Čechách? Jaký je podle vás rozdíl v tom co děláte vy oproti funfilmům?

Inspirace se samozřejmě zrodila v zahraničí, konkrétně od youtuberů DiggitalCorridor, které dodnes sledujeme a těšíme na každý jejich kousek. No a jelikož jsme Češ,i tak děláme to co umíme v Čechách, i když už nám mnoho lidí radilo přejít kompletně do angličtiny kvůli sledovanosti, zatím jsme tuto potřebu sami nepocítili a aktuální stav tři česká videa na jedno anglické nám v celku vyhovuje. Rozdíl v tom co děláme my oproti funfilmům? No řekl bych, že žádný.

Uvádíte, že chcete povznést filmy inspirované podle her v ČR na světovou úroveň. Daří se to? Máte následovníky? Jste v ČR jediný či máte i konkurenci?

Řekl bych, že se to zatím docela daří, s každým dalším projektem se neustále zlepšujeme a učíme se nové a nové věci. Samozřejmě se i světová scéna dramaticky zlepšuje a místy opravdu někteří tvůrci dosahují kvalit profesionálního filmu, takže pořád mají obrovský náskok, nicméně děláme co můžeme abychom jim byli v patách. V ČR rozhodně nejsme jediní, ale spíše bych ostatní tvůrce označil za kolegy než konkurenci. S většinou se známe, nebo si alespoň sem tam napíšeme a uvažujeme o různých menších či větších spolupracích, přece jen máme společnou vášeň. Diváci You Tube se zvládnou dívat na videa i několik hodin denně, ale všichni tvůrci herních videí v ČR zvládnou do kupy vytvořit jen desítky minut měsíčně, takže si rozhodně nejsme konkurencí. Naopak si myslím, že vzájemnou spoluprací by jsme mohli vytvořit kvalitní publikum pro nás všechny.

Jaké tituly jsou nejúspěšnější? Co mají vaši diváci nejraději? Když se podaří dokonale detailně nafilmovat část scén ze hry?

Tak nejúspěšnější je jednoznačně Minecraft, který už by se skoro dal nazvat fenoménem než námětem. Není úplně snadné určit co mají diváci nejraději, protože přece jenom jich je mnoho, ale osobně mám největší radost, když se povede někomu filmem připomenout okamžiky ze hry. Pro mnoho dnes již dospělých lidí jsou vzpomínky na starší tituly, jako například první Mafia, až nostalgickou záležitostí.

Daří se vám již natáčet mimořádně obrazově poutavé kousky. Jakou filmařskou techniku používáte teď a na čem jste začínali?

Pokud vynechám tátovu starou „sonku“ se kterou jsem si hrál jako kluk, tak jsme začínali v dnešní době na již staré zrcadlovce Canon 600D. Pochopitelně pokrok byl limitován otázkou financí, ale postupně jsme přes Canon 6D začali pracovat komerčně a došli jsme ke kameře Black Magic Production Camera 4K, kterou pravděpodobně letošní rok vyměníme za jejího nástupce Ursa mini. Jako bývalý zvukař si pochopitelně dám záležet i na zvukové stránce, kde pro nás výbornou práci odvádí recordér Tascam DR-100 a mikrofon Rode NTG-1.

Za plagiátory bych nás nepovažoval, samotné hry jsou často tvořené podle filmů, filmy podle knih a knihy podle povídek našich babiček

 

Co byste odpověděli kritikům, kterým u vás chybí nová dějová náplň filmů, originalita? Jsou i tací, kteří vaše díla označí za plagiáty?

Asi nic extra, skutečně máme filmy, kde příběh není ani neměl být na prvním místě. Pak máme filmy, kde příběh měl být na prvním místě a bohužel jsme ho nedokázali dostatečně zachytit, to se prostě stává. Hlavní je se poučit a další dílo udělat lepší a to po něm zase lepší a dělat to tak dlouho, až to bude dobrý nebo výborný. Takže bych vzkázal: „Počkejte, děláme na tom!“ Za plagiátory bych nás nepovažoval, samotné hry jsou často tvořené podle filmů, filmy podle knih a knihy podle povídek našich babiček. Navíc když vám napíše autor hry, že mu video vehnalo slzu do oka, tak si myslím, že mu to nevadí.

Máte zjištěno, jak je to s autorskými právy? Povolení na postavy, kostýmy, hudbu apod. nejspíš neřešíte, že?

Povolení na postavy a kostýmy? To je skoro cosplay otázka, upřímně mě ani nepadlo to nějak legislativně řešit, ale většina herních studí cosplay podporuje a dokonce Ubisoft i vydává manuály na to jak mají kostýmy správně vypadat a z jakých materiálů mají konkrétní části kostýmu být. Hudbu vyjímaje snad jednoho nebo dvou videí máme kompletně vlastní a většinou je i u videa odkaz kde si ji můžete zakoupit včetně licence abyste ji mohli použít ve vašem projektu. Co se těch dvou videí s ne-autorskou hudbou týče, tak to se jednalo o projekt Mafia, kde hudba byla tak významnou součástí, a protože cílem bylo reálně natočit jednu celou misi ze hry, tak aby byla pokud možno co nejvěrnější, půjčili jsme si i hudbu, kde se o autorská práva stará youtube formou reklamy, jejíž výtěžek jde na účet majitele práv do konkrétní skladby.

Můžete se pochlubit aktuálními čísly sledovanosti, počtem vyrobených filmů apod.?

Náš youtube kanál k dnešnímu dni 24.3.2016 zobrazilo přes 650 000 lidí. Nejsledovanější video zobrazilo téměř 270 000 lidí. Za dva roky existence jsme vydali 16 hlavních projektů, k většině i behind the scenes, a jeden 40 minutový taneční film.

Jakou máte zkušenost s financováním videií skrze crowdfunding?
No zatím žádnou, zkoušeli jsme zatím jednu kampaň, která byla neúspěšná. Nicméně se chystáme tomu dát další šancí letos v létě, tak uvidíme.

Prozradíte, jestli vám tato činnost skrze You Tube pokryje nějaké náklady na výrobu filmů a řádově kolik?

Tak to vám můžu říct úplně přesně. Nepokryje :-D Jeden projekt jako je na příklad L4D nebo Lara přijde řádově mezi 6-10 OOO Kč, pak jsou samozřejmě projekty výrazně dražší a naopak i projekty výrazně levnější, ale průměr se tak nějak drží. No a zisk z youtube máme zatím řádově skoro 2000kč (ne nemá tam být 0 navíc). To nepočítám investice do vybavení a podobně. Ale peníze nikdy nebyly důvodem pro tvorbu, neříkám že bych osobně neměl radost kdybych youtubem mohl živit sebe i všechny co nám pomáhají, nebo jim aspoň mohl zaplatit večeři po natáčení. Nicméně to zatím nejde, ale co není může být!

Dají se některé vaše filmy použít u diváků i samostatně (mají svou dějovou kostru), nebo je tam nutné znát souvislosti s danou hrou?

Většina filmů, s příběhem je postavená tak, aby příběh fungoval samostatně, ale v 5ti minutách nemá člověk moc času na představování postav a podobně, takže složitou zápletku nečekejte, protože to ani zatím není záměrem. Hráči, pro které jsou filmy určeny si je pochopitelně užijí mnohem víc, právě protože například znají postavy, jejich vnitřní motivaci apod. Také poznají momenty pro hru charakteristické, nad kterými ale neznalý divák jen mávne rukou, nebo mu dokonce i přijdou zbytečné.

Filmy dnes přece jenom točí kde kdo a to je možná problém. Osobně bych úroveň v Česku nenasazoval nijak vysoko, protože se všichni máme hodně co učit

Máte povědomí i o tuzemském nezávislém filmu, jaké o něm máte mínění?

Tím, že se zaměřujeme hlavně na youtube scénu, tak o klasickém nezávislém filmu toho úplně mnoho nevím, ale samozřejmě když už se něco objeví, tak se rádi podíváme. Filmy dnes přece jenom točí kde kdo a to je možná problém. Osobně bych úroveň v Česku nenasazoval nijak vysoko, protože se všichni máme hodně co učit.

Co chystáte za další projekty?

V roce 2016 bysme chtěli zase trochu přidat do pedálů a natočit toho víc. Prozradit asi můžu jen pokračování jednoho z našich nejúspěšnějších videí Mafia. Krom toho jsme založili druhý kanál, kde plánujeme publikovat vlogy tutoriály a podobně, pro začínající filmaře, aby se měli od čeho odpíchnout.

Jaké další skupiny, komunitu, stránky byste čtenářům s tímto zaměřením doporučili?

Jak jsem říkal není nás mnoho, ale možná jsem si ještě nestačil všimnou všech. Za zmínku určitě stojí ne úplně malé jméno české youtube scény, Petr Brunner a jeho kanál EvilBender47. Dále bych určitě zmínil velice talentované tvůrce co si říkají Glitch Bakers a v poslední době jsem si všimnul několika videí s dobře provedenými efekty od youtbera Sky Max.

Média