Emilie K Beck: Dávám přednost smysluplnému vyprávění před Hollywoodem

Autor:

Pochází z Norska a filmové tvorbě se věnuje už od svých 14 let. V sedmnácti hrála v celovečerním filmu Dívka s pomeranči od režisérky Evy Dahr, která byla nominována na cenu Emmy. Strávila celkem rok v těsné blízkosti Hollywoodu, ale stále preferuje zázemí své rodné země, kde vlastní produkční společnost Ariel Film, jejíž krátký film Eye-Catcher (Blikkfang) sbírá jedno ocenění za druhým na filmových festivalech. Toto je Emilie K Beck, mladá nezávislá filmařka, která je doma jak za kamerou, tak před ní.

emilie 05Emilie, jste zároveň talentovaná herečka a režisérka, co vás vedlo uchopení obou rolí a která z nich vás naplňuje nejvíce?

Díky, to ráda slyším. Je to popravdě těžko říct, miluji rozmanitost. Jsem velmi neposedná osoba, takže po režírování pár projektů si ráda zahraji před kamerou kde se musím soustředit pouze na svoji postavu a nezatěžovat se přípravou produkce. Jindy zase ráda píši své scénáře a procházím celým tvůrčím procesem. V tuto chvíli jsem si zamilovala vyprávění příběhů a chci mít na starosti jejich transformaci do filmů.

Strávila jste rok v  Santa Barbaře, USA, což je město velmi blízko Los Angeles. Můžete nám povědět o tomto pobytu tak blízko Hollywoodu? Dostala jste se do kontaktu s realitou místního filmového prostředí?

Pracovala jsem na pár studentských filmech ať už před, nebo za kamerou. Mám spoustu přátel, kteří v Hollywoodu pracují a je na nich vidět jak tvrdě a vášnivě pracují. Ale také je těžké se zviditelnit v tak velkém rybníce a je tam jen mále míst, kde můžete získat podporu pro své projekty. To se mi líbí na Norsku, máme tu spoustu organizací, které pomáhají mladým filmařům se dostat do filmového průmyslu. Velmi mě inspirovalo když jsem viděla své přátele a jak daleko se v Hollywoodu dostali, ale pro mě není důležité kde své filmy točím dokud je můžu točit.

Jak, jako nezávislá filmařka, propagujete své filmy a sama sebe? Jezdíte na festivaly nebo patříte do filmařských sdružení? Co byste doporučila jako nejlepší cestu jak se v dnešní době zviditelnit?

Mám malou společnost Ariel Film, kterou provozuji s ostatními. Máme Facebookovou stránku kde sdílíme novinky. Také, pokud mám štěstí, prodám své filmy do TV nebo internetové TV. Také jezdím na filmové festivaly pokud mi to můj rozvrh umožňuje a pokud má festival dobrou prestiž. Někdy dostanu stipendium takže můžu vycestovat do zahraničí a byla jsem již na pár v Americe, ale také v Evropě.

emilie 04

Je v Norsku nějaká kategorie nezávislého filmu bok po boku s mainstreamem and je definována? Má vůbec nějakou podporu?

Máme tu několik finančních možností, státní nebo soukromé, což je velmi dobré, ale je stále těžké dostat finance pro nezávislé filmaře. Většina celovečerních natočených v Norsku dostanou šanci být v kinech pokud jsou dost dobré, ale v té době jsou již spjaty s velkými produkčními společnostmi, jinak by se tak daleko nedostaly. Je těžké prorazit, ale naštěstí jsou tu různé fondy, které pomáhají nezávislým filmařům. Máme tu několik událostí v malých kinech pro krátké filmy kde mladí filmaři mohou sdílet svá díla a jsou tam pozvaní velcí producenti a režiséři, aby se podívali na nové talenty. Jsou tu také centra, kam mladí začínající, ale také i zkušení filmaři mohou přijít a dostat vedení a pomoc s jejich prací. Já využívám supervizory placené vládou, kteří mi zadarmo pomáhají s mými scénáři tak moc jak to jen potřebuji. Pokud is nemůžeme dovolit najmout vybavení, mají sklad, kde si můžete zamluvit a zapůjčit vybavení zdarma. Kdokoli také může několikrát za rok u místních filmových center požádat o finanční podporu kterou může dostat pět až deset projektů.

Jak se sama díváte na nezávislý film v Norsku?

Těžká otázka. Je tu spousta dobrých nezávislých filmů, ale většinou krátkých. Lidé jen zřídkakdy točí nezávislé celovečerní filmy. Máme tu ale spoustu nezávislých seriálů, které jsou odkupovány velkými televizemi, ale nemáme tu studia jako Universal a WB.

Máte více úspěchu doma v Norsku, nebo spíše v zahraničí? Jak se norské obecenstvo dívá na nezávislý film?

S podivem, měla jsem spoustu úspěchu v Americe, ale teké v Norsku, protože odtamtud pocházím a filmy jsou natočeny v norštině a vím více o tom, co by norové chtěli vidět. Snažím se točit filmy které jsou spjaty s problémy společnosti a světovými problémy s politickým podtextem a tím vtáhnout publikum do diskuze. Vidím, že se mi porařilo vytvořit spojení s diváky nejen v Norsku, ale také v Americe a to mě dost překvapilo, protože máme dvě odlišné kultury a vidíme věci dost odlišně. Američané jsou velmi dobří v sebevyjadřování a poznáte když se jim něco líbí nebo ne, takže vždy napjatě čekám, jestli se vyjádří stejně jako lidé zde v Norsku. Tam u nich vždy získám větší ohlas a zpětnou vazbu než tady Norsku, protože Norsko jako kultura je velmi stydlivá a bere vše s rezervou, takže to je pro mě velmi užitečné a povznášející. Také jsem promítala ve městě Dhaka v Bangladeši, kde jsem měla velmi pozitivní ohlasy díky kulturním rozdílům. To bylo fajn a jsem za to vděčná.

Jakí distribuční platformy v Norsku existují a které z nich využíváte pro svá díla?

Prodala jsem pár filmů do internetové televize na webových stránkách velkých novin. A také vládní televizi, která má internetovou stránku otevřenou pro celé Norsko. Nazývá se NRK, Norská Vysílací Společnost. Máme filmové knihovny, které školy po celé zemi využívají a pak vás i mohou pozvat abyste tam promítli svůj film a povídali o něm.

emilie 03

Můžete produkovat své filmy sama nebo jste nucena jít do koprodukce s ostatními, když chcete něco natočit?

Mohu produkovat sama za sebe, ale někdy je lepší se spojit s firmami, které jsou s financováním mnohem více zkušené, než já.

Je tu něco, co byste ráda zlepšila ve filmařském prostředí ve své zemi, pokud byste mohla?

Přála bych si, aby bylo vice workshopů a míst kde by se mladí filmaři mohli rozvíjet a začít si věřit. Také bych si přála aby ženy byly více povzbuzeny k tvorbě filmů a bylo jim již dříve řečeno, že můžou točit velké filmy když by chtěly.

 

Dívka s pomeranči měla úspěch, můžete nám povědět více o své roli v produkci tohoto projektu?

No, bylo mi sedmnáct a byla jsem mladá, chtivá a motivovaná herečka. Naučila jsem se toho moc při práci na tom filmu a cestovala jsem s ůžasnou skupinou herců a proudentem Axelem a režisérkou Evou při promítání a potkávala jsem lidi, kteří film viděli. Znamenalo to pro mě hodně, že jsem dostala šanci se na filmu podílet. Eva já jsme se velmi blízké a stále jí volám když s něčím potřebuji poradit.

emilie 02

Změnila vaše role v Dívce s pomeranči nějak vaši filmovou kariéru?

Naučila jsem se hodně o tom, jak být součástí celovečerního filmu a také jak průmysl funguje. Vzala jsem si z toho spoustu i do mých projektů o pár let později když jsem chtěla tvořit něco svého. Myslím, že mi ten film pomohl vidět, jak povrchní průmysl může být když najednou s vámi lidé chtějí mluvit a jsou k vám laskaví a otevření když zjistí, že jste pracovali na něčem větším, než co by od vás čekali. Ale většinou mi to umožnilo se cítit pohodlně na place, viděla jsem toho tolik a vyrostla jsem po herecké stránce a také jako osoba a dalo mi to naději, že sen se opravdu dal uskutečnit.

Pracujete teď na něčem dalším a pokud ano, jak hodláte svá další díla zlepšit?

Pracuji na dokumentu jako režisér, dále na dokumentární sérii jako moderátor a režisér a také jako producent krátkého filmu. Učím se z každého projektu a stále posílám své předchozí filmy na festivaly, abych se zlepšila a potkala nové a inspirující lidi.

Je pro vás důležitější se dostat do mainstreamových produkcí, nebo byste se radši držela nízkorozpočtových nezávislých produkcí?

Nikdy bych nerežírovala něco, do čeho nejsem vášnivě zapálená. Musí to být příběh, který s lidmi pohne a možná je i donutí o tématu mluvit, vyvolat diskuzi a změnit něco k lepšímu. Pokud ne, tak to neudělám. Takže pokud by mainstreamová produkce měla krásný příběh, který by mě zajímal, ráda ho zrealizuji, ale nejsem ještě tak daleko, abych takový problém měla :) Takže pro mě je to zatím pouze a jen nezávislá produkce.

emilie 06

V globálním měřítku komerční film slábne zatímco nezávislý film posiluje. Jak si představujete budoucnost nezávislého filmu?

Rozhodně se stává důležitějším a diváci ho tak i berou, což je dobře. Ale musí být možné tyto projekty financovat a poté natočit.

Kolik peněz je k dispozici pro nezávislý film s ohledem na vysoké ceny v Norsku? Přemýšlela jste někdy nad přestěhováním se do ciziny?

To popravdě nevím. Mám kontakty, které mi pomáhají peníze sehnat.

A na konec, jaké jsou vaše filmařské ambice a změnily se nějak z posledních pár let?

Je srandovní, že se ptáte, protože ještě před pár léty jsem mířila do Hollywoodu. Teď ale prostě jen chci dělat film a vyprávět příběhy a témata, která mohou mít na lidi dopad, na tom mi zálěží více.

Média