Anders Øvergaard - Ze všeho nejdůležitější je užívat si vyprávění příběhů

Autor:

Z malého městečka v Norsku k celosvětové slávě. Už od ranného dětství, Anders Øvergaard věnoval vše svému poslání stát se filmařem když začal natáčet na analogovou kameru Hi8, kterou si půjčil od otce. Teď, ve věku 27 let, patří mezi jeho zásluhy několik oceněných krátkých filmů a jeden celovečerní, vlastní firma na výrobu kamerových stabilizátorů a celosvětově uznávaný Youtube kanál o filmování, který má přes 140 000 odběratelů. Jaké okolnosti vedly k těmto úspěchům, co je důležité při tvorbě filmů a co je potřeba aby jeden mohl následovat své sny? Odpovědi najdete v tomto rozhovoru.

Overgaard08Odkud pocházíš a co tě inspirovalo stát se filmařem?

Pocházím Norského venkovského městečka Asker. Dva roky po mém narození se rodina přestěhovala do Seattlu ve státě Washington. Žili jsme tam pár let než jsme se vrátili zpátky do Norska, kde jsem strávil zbytek dětství.

Fascinovalo mě, jak může mysl cestovat do říše snů když jsem jako dítě sledoval filmy. Byl to úžasný zážitek a jelikož jsem si mohl půjčit tátův Hi8 Camcorder, chtěl jsem tvořit své vlastní sny spolu se svými přáteli. Filmy jako Hvězdné války, Jurský park, Země dinosaurů a Nekonečný příběh mě inspirovaly nejvíce. Otec také vlastnil mixážní pult kde jsem mohl přidávat hudbu a zvuky k videím, které jsme natočili i když to bylo vše analogové. Byla to tvořivá zábava a skvělý způsob jak trávit čas s přáteli, takže jsem rychle pochopil, že právě to chci v životě dělat.

Jak se díváš na svůj čas strávený na univerzitě Nordland College of Art and Film? Můžeš nám povědět co ti to dalo a jak to ovlivnilo tvoji současnou tvorbu?

Dostalo se mi doporučení zažádat na univerzitě Nordland College of Art and Film starcem, který viděl prezentaci o minisérii, kterou jsem natočil během střední školy. Nikdy jsem o té škole neslyšel, ale řekl mi, abych se podíval na jejich webovou stránku. Učinil jsem tak a škola opravdu vypadala zajímavě, jelikož nabízela dvouleté studium filmu v nádherném prostředí souostroví Lofoten v severním Norsku. Život je o chopení se šancí, takže jsem se rozhodl tak učinit a přihlásil se. Naštěstí jsem šel rovnou do druhého ročníku, jelikož jsem dokázal, že již mám základní filmařské dovednosti. Rok 2008 až 2009 byl pro mě ten nejlepší školní rok. Navíc Lofoten je jedno z nejhezčích scenérií v Norsku a škola měla spoustu výhod. Učitelé částečně pracovali v norském filmovém průmyslu, škola byla jedna z prvních, které dostaly do svých rukou kameru RED ONE a také měla další profesionální vybavení, které jsme mohli využít. Navíc jsme měli příležitost natočit dva krátké filmy na pozici autora, režiséra a střihače, zatímco zbytek třídy utvořil štáb. To bylo vlastně poprvé, co jsem mohl věnovat sto procent své pozornosti režírování, jelikož jsem většinou dělal kameru zároveň s tím. Byla to vlastně úleva mít někoho jiného kdo ovládá kameru a naučilo mě to vidět nové možnosti jak dramaticky ovládat scénu. Ty dva krátké filmy byly komedie All for Norway a sci-fi Contact (oba jsou na mém Youtube kanále). Poprvé byly tak moje filmy uvedeny na filmových festivalech po celém světě a Contact vyhrál cenu za nejlepší studentský film festivalu ve Phoenix, USA. Odkaz zde.

Jedna učitelka psala scénář na celovečerní film a když jsem v roce 2009 dokončil studium, požádala mě, abych tento film režíroval. Bylo mi tehdy 21. Okamžitě jsem se k projektu přidal, jelikož to pro mě byla ohromná šance.

Film byl napsán jako drama/rodinný film o dívce a jejím koni. Koně mě nikdy nezajímali, ale rychle mi došlo během čtení scénáře a bytí okolo koní během natáčení, že jsou to vcelku magická stvoření. A jelikož byl tento film tvořen v nádherném severním Norsku, věděl jsem, že můžu zachytit něco unikátního a mystického, což mám rád.

Nedostali jsme žádnou podporu pro tento projekt, ale naštěstí jsme spolupracovali se soukromými investory, takže jsme mohli začít točit s velkým štábem tvořeným zkušenými filmaři. Strávili jsme dva roky natáčením filmu zvaného Til Siste Hinder (Coming Home) a v Norsku to skončilo úspěchem. Pouštěli ten film v kinech v celé zemi, byl prodán i do ciziny a dostal se i na Blu-Ray a DVD. Dostal pak cenu Amanda za nejlepší dětský film na mezinárodním filmovém festivalu v Haugesundu, což byl pro mě ten nejúžasnější moment, na který nikdy nezapomenu. Více informací zde.

Pokud by nebylo toho starce, který ke mě přišel během té prezentace na střední, nic z toho by se nestalo. Takže pokud vás místní kamerový klub pozve abyste udělali prezentaci, řekněte ano!

Overgaard02

Než jsi začal filmovou školu, měl jsi vlastní firmu na výrobu kamerových stabilizátorů. Co tě k tomu vedlo a jak jsi ji propagoval?

Vždy jsem miloval kameru a způsob pohybu kamery ve filmech Michaela Baye mě vždy inspiroval (Ostrov je jeden z mých oblíbených filmů). Takže jsem si chtěl pořídit stabilizátor abych měl ty krásné plynulé záběry. Ale v Norsku je Steadicam velmi drahý a já rád stavím věci. Takže jsem si zjistil jak Steadicam pracuje a vyrobil si svůj. Fungoval překvapivě dobře! Najednou mě kamarád požádal, abych mu také jeden vyrobil a když to samé udělalo víc lidí, založil jsem společnost Walkam abych tyto stabilizátory vyráběl a prodával. Ještě s dalším člověkem jsme je vyráběli u táty v garáži zatímco jsem studoval média a komunikaci na střední škole a jelikož jsme je prodávali celkem levně (přestože byly ručně vyrobené v Norsku), prodali jsme jich hodně. Celkově jsme vyrobili a prodali přes 70 těchto zařízení než jsem firmu zavřel kvůli svému studiu na filmové škole. To bylo v roce 2007 a lidé mě stále žádají, abych ve výrobě pokračoval. Bohužel, na to už nemám čas.

Existuje nějaká katergorie nezávislých filmů v Norsku bok po boku s mainstreamem a jak je definována? Má vůbec nějakou podporu a diváky?

Většina filmů natočených v Norsku je financována většími produkčními společnostmi. A abyste mohli konkurovat hollywoodským filmům, musíte mít hodně peněz na reklamu nebo mít hodně originální nápad. Norské diváctvo má radši americké filmy (možná si myslí, že nemáme dobré herce/herečky).

Párkrát se nezávislým filmařům povedlo dostat svůj film do kin, ale bohužel nedovedli prodat dost lístků aby pokryli náklady. Byly tu dokonce i případy kdy indie filmaři prodali svá auta a domy aby mohli natočit svůj film, ale nakonec je to zruinovalo.

Myslím, že nejlepší způsob jak ukázat své filmy a vydělat na nich v Norsku je prodat je televizi nebo novinám, které je pak ukážou na svých internetových stránkách, nebo je dát na internet zdarma ke shlédnutí, ale mít sponzorované reklamy.

Overgaard05Jak se sám díváš na nezávislý film v Norsku?

Já se na filmy vlastně nekoukám, možná tak jednou dvakrát do měsíce. Mí přátelé si myslí, že je to divné, což chápu, protože jsem filmař, ale nemám na to dost času. Prostě se děje příliš mnoho projektů najednou, takže bych si všechny ty klasiky schval na starý věk kdy budu mít dost volného času. Už se na to těším!

Těch pár příležitostí, kdy navštívím kino, nechci být zklamán, tak si bezpečně vybírám doporučené filmy, které jsou většinou velkorozpočtové. Takže bohužel nesleduji dost indie filmů, pokud to není doporučeno na místech jako Youtube a Viemo. Měl bych to asi napravit.

Je vůbc možné se živit jako indie filmař nebo si musíš vypomáhat jiným zaměstnáním?

Cítím se velmi šťastný, že můžu žít jako indie filmař. Je tu produkční firma v Oslu, která se jmenuje Turbin Film, se kterou často pracuji. Natočili jsme několik nezávislých dokumentů, které odkoupila norská televize a to je jeden ze způsobů jak se uživit jako nezávislý filmař. Také mám vlastní produkční společnost Andyax Productions se kterou točím reklamy, vzdělávcací filmy a samozřejmě videa pro Youtube, to vše navíc k organizování workshopů a lekcí o filmování. Někdy si našetřím dost peněz abych mohl natočit další krátké filmy, které můžete najít na mé stránce.

Jaké druhy podpory existují pro nezávislý film v Norsku? Je tu něco, co bys chtěl zlepšit?

Normálně byste potřebovali produkční společnost a zkušeného producenta, abyste dostali peníze na svůj projekt, ale jsou tu také místa, kde můžete dostat alespoň malou sumu na svůj projekt, pokud vám ho schválí. Nikdy jsem to nezkusil, protože nerad píšu žádosti (celkově nerad píšu), ale pokusím se o to pro můj další indie kraťas.

Overgaard14Můžeš produkovat své filmy sám, nebo jsi nucen jít do koprodukce pokud chceš něco natočit?

Většinou filmaři potřebují jít do koprodukce aby mohli dostat vybavení a peníze a mohli začít točit. Mám rád flexibilitu a kontrolu nad svou produkcí, takže jsem si vybavení koupil, abych mohl pracovat kdy chci, včetně zvukového, světelného, kamerového a střihového vybavení. Možnost produkovat filmy bez nutnosti producenta, velkého štábu, pouze s přáteli, zvyšuje šanci udělat něco originálního. Pokud selžete, je to jedno, protože jste neutratili spoustu peněz na vybavení a štáb.

Je pro tebe více důležité dosáhnout velkých mainstreamových produkcí nebo bys raději zůstal u malorozpočtových ale nezávislých produkcí?

Právě teď rád dělám nezávislou produkci, protože je to méně riskantní, jak jsem se již zmínil. Ale určitě pocítím potřebu udělat něco většího jak se budu jako filmař vyvíjet a budu mít jiné potřeby podle nátury toho díla. Mám nějaké nápady, ale jsou možná příliš ambiciózní pro nezávislý film. To ukáže až čas.

Režíroval jsi celovečerní film Til siste hinder (Coming home). Měl obrovský úspěch a dostal se i do kin. Co tě přivedlo k režisérské pozici u toho filmu a jak sis poradil s režírováním tak velkého projektu poprvé?

Pokaždé, když natáčím, soustředím se možná až příliš na správnou kameru, aniž by mě zajímalo vše okolo. Takže přestože byl štáb složený ze zkušených profesionálů (a já se cítil jako nováček) a musel jsem vést amatérské herečky (a 300 kilového koně), dokázal jsem se právě kvůli tomu uklidnit. Pouze jsem se soustředil na svou vizi a s talentovanými lidmi okolo to fungovalo báječně. Nicméně, jelikož jsem byl zvyklý dělat kameru a střih sám, vedl jsem diskuze s hlavním kameramanem a střihači během celého procesu. Ale naučil jsem se, že záleží na tom, jaký typ režiséra jste a kolik moci vlastně chcete mít. Práce s profesionálním týmem mě naučilo o režírování kreativního týmu.

Overgaard01
Odd G. Iversen, producent Til Siste Hinder

Během své kariéry jsi posbíral spoustu ocenění a uznání. Hrají nějakou roli při získávání dalších filmařských příležitostí? Všímá si někdo jejich prestiže až tak, že by ti to otevíralo dveře?

Myslím, že ceny vám pomohou dostat více pozornosti ve filmovém průmyslu. Noviny napíšou články o vás a když sháníte peníze na další film, velká ocenění vám dají větší šanci uspět a získat ty peníze. Ale nebuďte zklamaní, když žádnou cenu nedostanete. Koneckonců, ze všeho nejdůležitější je užívat si vyprávění příběhů, bez ohledu na to co kdo říká.

Ty a tvůj kámoš Eskild provozujete veleúspěšný Youtube kanál. Můžeš nám říct více o jeho původu a co jeho provozování znamená pro tebe a tvoji kariéru?

Založil jsem Youtube kanál před 10 lety když jsem chtěl svým přátelům v cizině ukázat svoje krátké video. Najednou jsem začal vídávat lidi, kteří video komentovali a ptali se mě jakou kameru jsem použil. Udělal jsem nové video o té kameře a více lidí komentovalo a ptalo se. Takže jsem pokračoval v tvorbě videí o kamerách, testovací videa a kraťasy a tak před čtyřmi až pěti lety jsem začal dostávat strašně moc odběratelů. Jelikož jsem rád experimentoval s kraťasy a testovacími videi, bylo to pro mě skvělé místo, kde můžu sdílet svou práci divákům a dostat zpětnou vazbu. Kanál radině rostl a dnes má přes 140 000 odběratelů z celého světa. Náhodní lidé mě poznávají na ulici a každý den dostávám několik emailů od fanoušků, kteří se mě ptají na všechno možné. Bohužel nemám čas odpovídat na všechno, ale jsem rád za všechnu tu podporu. I přesto, že mi Youtube vydělává jen velmi málo, snažím se dát alespoň týden v měsíci na tvorbu videí pro Youtube. Ale není to jednoduché, jelikož filmové projekty, na kterých dělám, mají různé pracovní dny.

Jak se Youtube zvětšuje, také dostávám nabídky od výrobců filmového vybavení, kteří po mě chtějí, abych testoval jejich produkty a ukázal je na svém kanále. Právě jsem se také přidal Youtube síti Nordic Screen, což mi pomáhá strávit více času tvorbou videí pro Youtube tím, že mi získává sponzory pro můj kanál. Takže si myslím, že je možné z toho žít, pokud o to stojíte, ale pro mě je více zajímavý filmový průmysl.

overgaard13
The Guy With The Invisible Gun 4

Jaký máš názor na Youtube jako platformu pro nezávislý film? Na jednu stranu může jednoduše dodat obsah divákům, ale na druhou stranu má spoustu rozptylování a přebytek obsahu takže skutečné perly jsou přehlíženy. Lidé nehledají filmy ale spíše videoklipy, tutoriály a Let’s Play. Je tam podle tebe místo pro nezávislý film?

Nahrál jsem své filmy na Vimeo i Youtube a vždy dostávám více sledovanosti na Youtube. Lidé nečekají, že na Youtube najdou kvalitní obsah, ale já myslím, že to je výhoda. Možnost rozšířit svoji myšlenku širokému publiku po celém světě je skvělá a je to stejně pozitivní věc, že mohou být lidé překvapeni, když najdou dobrý kraťas na Youtube. Vlastně jsem i dostal pár komentářů od lidí, kteří nikdy ani nepomysleli, že by se na můj film podívali, ale protože moje video bylo doporučeno poté, co se dívali na videa jako "jak vyčistit záchod", tak objevili mě a můj kanál.

Myslíš, že Youtube spíš nutí tvůrce hrát podle svých pravidel, když uvážíme že většina z nich závodí o to kdo má víc lajků a odběratelů bez ohledu na kvalitu? Myslíš, že je to teď víc o penězích než o kvalitě?

Myslím, že diváci na Youtube začínají být chytřejší každým dnem a Youtube si toho je vědom. Ví, co je kvalitní obsah a co je dělané jen pro peníze. A proto si myslím, že tvůrci, kteří to dělají z lásky a ne pro peníze budou dostávat více pozornosti a dostanou věrné fanoušky. Myslím, že v budoucnu najdeme na Youtube více kvalitního obsahu.

overgaard16Na čem teď zrovna děláš? Máš rozpracovaný nějaký nový projekt a pokud ano, jak se hodláš zlepšit oproti svým předchozím dílům?

Mým největším zájmem je, když dojde na film, hraný fiktivní film. Rád tvořím světy, které ještě nikdo neobjevil a to je to, co v mých očích dělá filmařinu tak zvláštní. Ale je těžké se tím živit, takže jsem za posledních pár let natočil i pár dokumentů a prodal je do televizí. Teď mi totiž došlo jak zábavné a inspirující může dokumentařina být, jelikož je to něco, čemu jsem se dřív jako filmař vyhýbal. Stále můžete filmu dát svůj vlastní obraz jako režisér a jelikož je to o skutečných lidech a skutečných příbězích, dělá to každý dokument unikátním.

Právě teď pracuji na dokumentu o mořském odpadu a dokumentu o slavném psychikovi z Norska. Jmenuje se Michael Winger a pomáhá norské policii najít ztracené lidi. Vlastně už pomohl najít tři lidi díky svým schopnostem a já nevím, co si o tom myslet, ale velmi mě to zajímá, takže se nemůžu dočkat, až začnu točit až zase začne používat své schopnosti na nových případech. Na tento projekt budu moct využít více času než kdy předtím, což je skvělé, protože trvá dlouho vytvořit svět kolem tak zajímavé postavy. Nechci to uspěchat.

Jako nezávislý filmař, co myslíš že je nejlepší způsob propagování sebe a svých filmů? Máš nějakou radu pro nové filmaře, kteří zápasí s tím, aby byli vidět?

Podle mých filmařských zkušeností mi hodně pomohlo tvrdě pracovat na svých filmech, chytat se šancí, setkávat se s ostatními filmaři a poslouchat zpětnou vazbu od diváků. Požádejte lidi o pomoc a nebojte se dostat "ne". Nezapomeňte držet se své vize a využívat zpětné vazby abyste posilili své vyprávěcí schopnosti. Hodně štěstí!

Média