Vyzpovídali jsme Petra Neumanna před natáčením posledního dílu Dračáku

Autor:

Režisér a herec Petr Neuman je blízko k uzavření hrané fantasy trilogie Dračák. Dva díly úspěšně dokončil a třetí ho teprve čeká, momentálně sbírá podporu v rámci kampaně na Startovači. Zatímco první díl mu otevřel cestu k zajímavým příležitostem (psali jsme o zájmu vydavatelství), v druhém díle musel řešit i nepříjemnosti, nové herce a štáb. Jak je to před natáčením trojky se dozvíme právě teď.

Neumann Dracak 2

Na Startovači se nám podařilo vybrat dostatečné množství financí, aby druhý díl mohl vypadat lépe

Mohl byste nám prozradit, v čem pro vás bylo jiné natáčení filmu druhého dílu po zkušenostech z prvního?

Největším rozdílem byly dvě věci. V první řadě skvělý nový štáb, díky kterému byla na place mnohem větší pohoda a zábava a natáčení bylo mnohem příjemnější a klidnější. Alespoň co se týká lidí. Co se týká stresu, počasí, nedostatku času, tak to bylo stejné jako vždycky. A v druhé řadě to byl úspěšný projekt na Startovači, kde se nám podařilo vybrat dostatečné množství financí, aby druhý díl mohl vypadat lépe. Mohli jsme si dovolit jezdit natáčet na vzdálenější lokace, stavět zajímavější prostředí i pořídit lepší kostýmy a masky.

Proč se změnil kameraman a také část herců? Ztrácí výměnou herců film část svojí kontinuity?

Protože všichni lidé, kteří se na natáčení podílejí, jsou dobrovolníci, kteří to dělají ve volném času a pro svou zábavu. Bohužel se u většiny z nich volný čas mění. Mladí lidé odcházejí do jiných měst na školy, přes léto mají brigády, hledají práci a není možné je udržet všechny ve stejném složení na stejném místě několik let, aby mohly vzniknout tři díly Dračáku stále ve stejném složení. Nemyslím, že by kvůli tomu film ztrácel kontinuitu. Nebylo by fajn, kdyby se měnil herec ve stejné roli, ale to, že přijde nový hráč a hraje jinou postavu, to je u Dračáku zcela běžné. Ani naše družina, která hraje již několik let, se neschází neustále ve stejném složení. Je nás devět a většinou se sejdeme ve čtyřech nebo pěti hráčích, pokaždé v jiném složení.

Nejsem typ, co by chtěl soutěžit a vyhrávat ceny, mě stačí, že je film k vidění na internetu...filmařina je hrozně subjektivní a na každé dílo má každý svůj názor a většinou se to ani nedá porovnávat...

Jaké máte ohlasy na druhý díl? Budete film posílat i na filmové festivaly, abyste měl zpětnou vazbu nejenom od diváků, ale také od odborníků v porotách?

Ohlasy od diváků jsou úžasné. Většina nám chválí posun o několik kroků dále v naší tvorbě, což je samozřejmě dobře. Snažíme se posouvat a zlepšovat se, a když si toho všimnou i diváci na první pohled, je vidět, že ten pokrok je hodně velký. Co se týká zpětné vazby od lidí, kteří se filmem zabývají, tak nás samozřejmě zajímá také. Ten není tak pozitivní. Tito lidé ve filmu vidí mnoho chyb, kterých jsme si někdy vědomi, někdy ne, ale jsme za tyto reakce rádi, protože nám pomohou posunout se zase dál u příštích projektů. A ohledně festivalů a soutěží je to složité. Nejsem typ, co by chtěl soutěžit a vyhrávat ceny, mě stačí, že je film k vidění na internetu, lidem se líbí a nějak nemám potřebu se porovnávat s ostatními tvůrci a soutěžit o lepší snímek, protože filmařina je hrozně subjektivní a na každé dílo má každý svůj názor a většinou se to ani nedá porovnávat, navíc když každý má jiné podmínky. To je jako byste chtěli porovnávat časy sportovcům, kde by každý běžel po jinak dlouhé a jinak těžké dráze. Takže soutěžení mě neláká. Festivaly jsou skvělé hlavně pro to, aby se mohli autoři podívat na tvorbu jiných a učit se a vyslechnout právě názory lidí co tomu rozumí. Ale tady asi Dračák 2 narazí na několik problémů. Za prvé je na takový festival dost dlouhý. 45 minut je hodně. A za druhé je to prostřední díl a sám o sobě nefunguje, takže by většinu lidí vůbec nemusel bavit, když by jim chyběl začátek a neviděli by konec. Ale třeba Dračák 1 byl teď na krajském kole Českého Videosalonu 2017 a vedl si dobře. Takže úplně se tomu nevyhýbáme.

Neumann Dracak 1Z hlediska scénáře je Dračák postaven na rovině, kdy parta lidí hraje hru a mi vidíme, co se v ní při hře odehrává. Proč jste zvolili jako autor scénáře tento klíč? Uvažoval jste třeba i o tom, že by se celý film odehrával ve hře? Že by nějaká postava přímo do hry vstoupila podobně jako například ve filmu Tron?

Je to jednoduché - chtěl jsem natočit film o Dračím doupěti, o hře, kterou hraju mnoho let a která přilákala k fantasy mnoho lidí po celém světě. Včetně známých osobností, jako je například Vin Diesel, ten hraje asi od svých 12 let do současnosti. Ale natočit celý film v jedné místnosti jak lidi sedí kolem stolu a jen hrají, by byla dost nuda. Navíc mě láká žánr fantasy, takže propojení obou světů byla celkem jasná cesta. Ale od začátku mělo jít jen o ztvárnění toho, jak to skutečně probíhá, takže nějaké přechody do světa hry a podobně jsem nikdy v plánu neměl. Občas se objevují náznaky propojení obou světů, ale je to jen symbolika toho, jak se hráči vžívají do svých rolí, nebo naopak postavy přebírají vlastnosti svých hráčů.

Říkají nám, že je to náročné, že na fantasy tu nejsou peníze, že je tu málo fanoušků, že to do kin neprorazí, že to nemůže vydělat…, pro mě je to jen o to větší výzva to dokázat.

Jste s výsledným filmem Dračák 2 spokojený a je lepší než jeho starší sourozenec? V čem případně spatřujete jeho slabiny a přednosti?

Já jsem s druhým dílem nadmíru spokojený. Většina věcí dopadla mnohem lépe, než jsem vůbec doufal. Hlavně proto, že si uvědomuji obrovské úskalí a co všechno může selhat - počasí, nemoci, úrazy, odchod některého člověka z týmu a podobně, takže pro mě je úspěch už když se podaří film natočit a dokončit. Obzvláště, když na něj přispěli lidé na Startovači a nechci je zklamat tím, že bych film nedokončil, nebo jeho dokončení odkládal o několik měsíců až let, jak se to občas stává. Pro mě je také určitě lepší, už jen tím, že jsou tam hezčí lokace, víc postav, zajímavější děj a podobně. Slabiny filmu jsou hlavně v nedostatku času. Často slýchám různé připomínky, co by šlo udělat lépe a lidi to říkají, jako kdybych to dělal schválně, nebo o tom nevěděl. Ale já to vím, jen na to prostě na place nebyl čas. Tak rád bych natáčel bojové scény třeba týden, aby se dala vyšperkovat choreografie, aby se dala udělat lepší kamera a všechno tohle okolo. Ale prostě tu možnost nemám. Mám pár lidí na pár hodin na jednom místě a musíme dokázat to nejlepší, co můžeme. A často, když je pak něco špatně, tak to není proto, že bychom to neuměli lépe, ale prostě na to nebyl čas. A přednosti? Asi hlavně v tom, že se snažíme jít originální cestou oproti mnoha jiným tvůrcům. Nejen amatérského, ale i profesionálního filmu. Českých komedií, nebo amatérských hororů jsme už viděli desítky, ale poctivá fantasy, nebo filmy podle deskových her, jaké natáčíme pro některá nakladatelství, takové tu nejsou a jsme rádi, že v tomhle jsme odlišní. Nechci točit to co všichni, chci točit filmy, jaké nikdo jiný netočí. Říkají nám, že je to náročné, že na fantasy tu nejsou peníze, že je tu málo fanoušků, že to do kin neprorazí, že to nemůže vydělat…, pro mě je to jen o to větší výzva to dokázat.

Viděl jsem desítky filmů natočené na nejnovější kamery a byla to nuda, nuda, šeď, šeď. Mluvím o profi filmech v kině. A pak vidím film natočený na zrcadlovku a úplně mě uchvátí. Protože to není o technice, ale o scénáři a hercích a režii.

Peníze, které jste na film vybrali, jste z části investovali do nákupu filmové techniky. Myslíte si, že je to vhodné za předpokladu, že technika nejvíce stárne a za rok, dva už není aktuální, zvláště v dnešní době, kdy se dá většina techniky půjčit za rozumné ceny?

Je to pravda, část peněz byla investovaná do techniky. A nikdy jsem nepřemýšlel o tom, zda to je nebo není vhodné. Techniku nechci půjčovat, protože pokud máme vlastní, můžeme pak natáčet i projekty na které nejsou žádné finance a nebylo by tedy za co půjčovat. A hlavně, mě osobně je celkem jedno, že technika stárne. Viděl jsem desítky filmů natočené na nejnovější kamery a byla to nuda, nuda, šeď, šeď. Mluvím o profi filmech v kině. A pak vidím film natočený na zrcadlovku a úplně mě uchvátí. Protože to není o technice, ale o scénáři a hercích a režii. Stačí se podívat na Vlastu Buriana - černobílý film, kamera na jednom místě, na plátně jediný herec a dokáže několik minut bavit všechny. Bohužel v dnešní době většina lidí jde spíš po kvalitě techniky, než kvalitě filmu. Předhání se, kdo natočí na 4K kdo na 5K, i amatérský filmaři se chlubí tím, že natáčí na 4K kamery, ale zapomínají na kvalitu filmu. Co takový Tarantino, který stále natáčí na filmový pás? A přesto jsou jeho filmy dílem génia. Takže já budu klidně ještě deset let natáčet na techniku, kterou jsme koupili vloni. A pokud budou naše filmy dobré po všech stránkách, tak nikomu nebude vadit, že jsou "pouze" ve full HD. A pokud nebudou ty filmy nikoho bavit, tak by to stejně nová technika nezachránila.

Neumann Dracak 3Na filmu je vidět velká práce odvedená na kostýmech. Jsou to všechno originály? Jak vznikaly nebo jste je někde i půjčovaly?

Půjčovali jsme kostýmy po kamarádech a známých, co kdo má doma. Přímo pro film byly některé tyto kostýmy upravované, ale snad žádný nebyl celý šitý přímo na míru. K některých jsme vyráběli doplňky, kousky zbroje, nebo hůl. Mám kolem sebe hodně fanoušků fantasy a LARPu a není potřeba nic nového vyrábět, stačí doma sáhnout do skříní a vybavíme herce pro deset Dračáků. Ale pro třetí díl už mám v hlavě nějaké vize, které doma nemáme a budeme vyrábět podstatně větší část kostýmů i rekvizit.

Nabízí se srovnání Vašeho filmu s filmem Prach a broky, který vznikal za podobných podmínek, viděl jste ho? On obsahuje řadu akčních a bojových scén, které Váš snímek v takovém velkolepém pojetí postrádá. Myslíte, že Váš film takové scény nepotřebuje, tedy ty akční bojové, nebo se raději soustředíte na příběh, či jsou pro natočení moc náročné?

Film Prach a broky jsem viděl. U našich filmů se soustředím především na příběh. Tím neříkám, že je dokonalý, nebo lepší, jen že se snažíme, ale určitě bych v nich uvítal i epické bojové a akční scény. Ale na jednu stranu jsou pro nás zatím dost časově náročné, a na druhou stranu bojové scény jsou pouze maličkou součástí Dračího doupěte a navíc se snažíme ukázat pravidla Dračáku, takže by naše postavy neměly dělat nic, co není v pravidlech, čímž si z nich tak trošku děláme srandu, jako když odešel hráč z herny a celá bojová scéna se zastavila apod.

Lidé by měli přispět, pokud se jim první dva díly líbily a chtějí vidět třetí. Měli by přispět pokud chtějí pomoct někomu plnit sny

Na internetu již běží kampaň na pokračování Dračáku. Proč by lidé měli na projekt přispět? Máte již napsaný scénář? Počítáte se stejným hereckým složením nebo opět nastanou nějaké změny?

Lidé by měli přispět, pokud se jim první dva díly líbily a chtějí vidět třetí. Měli by přispět pokud chtějí pomoct někomu plnit sny, měli by přispět pokud chtějí podpořit tvorbu mladých lidí pro které je důležitější něco tvořit pro ostatní, než sedět v hospodě, nebo doma u počítače, i když tam zrovna já prosedím při tvorbě hodně času, od psaní scénáře přes kompletní postprodukci. Scénář je již napsaný, tedy základní děj. Nyní se rozpracovávají dialogy. A většina hereckého obsazení by měla být stejná a dojde pouze k minimálním změnám, které opět nejsme schopni ovlivnit.

Neumann Dracak 5Uvažoval jste, že byste pro film oslovil také profesionální herce? Případně proč ano, nebo ne?

Některé jsem oslovil a s trochou štěstí se tam i někdo objeví. Ale je to pouze drobnost pro pobavení jejich i naše. Zatím si uvědomujeme, že naše tvorba není na dostatečně vysoké úrovni, aby pro takové herce byla lákavá. Stále se učíme a teprve pro další projekty uvažujeme o oficiálním oslovení profesionálních herců.

Raději se učíme a posouváme praxí, než to předem vzdát

Českých fantasy snímků moc nevzniká, proč je podle vás tomu tak?

Protože je to náročná tvorba, rekvizity, kostýmy, lokace… a tak se jí někteří bojí a raději se drží těch jednodušších projektů. Ale to je pro nás jen dobře. Máme rádi výzvy a překážky. Jsme si vědomi, že naše výprava není taková, jaká by na standardy fantasy filmů měla být. Že naše dovednosti ve svícení nebo kameře neodpovídají tomu, jak by to mělo být. Ale my se raději učíme a posouváme praxí, než to předem vzdát, že je to moc náročné a nejít do toho. A u něčeho je ten pokrok znát. Například lokace alchymistova obchodu z druhého dílu už vypadá velmi solidně, například ve srovnání s pracovnou mága z jedničky a za takovou lokaci bych se už nestyděl ani třeba u televizní pohádky.

Kam hodláte směřovat po filmech s touto tématikou? Hodláte zůstat u žánru fantasy a adaptovat třeba nějakou původní českou fantasy knihu? Nebo rád vyzkoušíte i jiný žánr?

Po dokončení třetího dílu Dračáku chceme zase zkusit něco jiného. Ale opět netradičního. Takže například urbanfantasy ze současnosti, nebo klasický postapo svět. Také mám pár vybraných autorů, jejichž knihy bych rád zfilmoval, ať už se jedná o historické, nebo fantasy, takže uvidíme čím začneme. Ale rozhodně se nechci držet pouze fantasy. Naše tvorba bude pestrá ve všech ohledech. Po natočení Bangu (předchozí krátký film pro vydavatelství pozn.red.) mě láká i žánr western, i když před tím jsem o něm nikdy neuvažoval. A na posledních dvou projektech (Kouzelný klobouk a Dr. Heuréka) jsme zase dokázali, že i dvě absolutně stejné deskové hry dokážeme zfilmovat dvěma naprosto odlišnými způsoby, od kamery, přes svícení až po celkovou atmosféru filmu i cílové publikum. Takže se nebojím toho, že by naše produkce stagnovala u jednoho žánru a jednoho stylu natáčení.

Děkujeme za rozhovor. Kdo chce podpořit třetí díl Dračáku, má možnost aktuálně na Startovači.

Média