Jonáš Vacek o dokumentu Psi Páně: Snažili jsme se o pravdivý pohled na víru

Autor:

Jednatřicetiletý Jonáš Vacek, rodák z Lipníka nad Bečvou, vystudoval filmovou režii a scenáristiku na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Na škole se zaměřil na filmy, jejichž děj se odehrává v bližší či vzdálenější minulosti. Oblíbeným tématem jeho tvorby je otázka hrdinství a boj dobra se zlem v různých podobách, což uplatnil v několika hraných krátkometrážních filmech. Nyní se pustil na volné noze do svého prvního dokumentu, s netradičním námětem i názvem a z náboženského prostředí. Přestože přišlo na práci zadání, k dílu přistupoval s naprostou uměleckou nezávislostí, kterou by mu těžko někdo jiný, než bratský řád, dovolil.

Jonas Vacek 1

O filmu se dá mluvit dlouze a moudře, ale samotná realizace je tak specifická, že to se nedá předat slovně. To se musí zkusit...

Máte za sebou několik let studia režie na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Co Vám tato škola dala a dokázal byste se filmu a režii věnovat i bez ní?

Tak za prvé, škola mi otevřela dveře k filmům, na které bych se sám asi nikdy nepodíval. A díky výkladu našich profesorů jsem si tam všímal věcí a kontextů, které by mě nenapadly. Za druhé mě spojila s mnoha skvělými lidmi, filmaři, kteří to hltali stejně jako já a povídání o filmech a vůbec prožívání společných chvil nás k filmu ještě víc přimknulo. No a za třetí a to je pro mě nejdůležitější, dala mi praktické rady k vlastnímu natáčení a především prostor pro samotné natáčení. To je nejzásadnější. O filmu se dá mluvit dlouze a moudře, ale samotná realizace je tak specifická, že to se nedá předat slovně. To se musí zkusit a zkoušet…

Jaké možnosti uplatnění má vystudovaný režisér? Co například živí vás a kde byste se viděl nejraději?

Mám velké štěstí, že můžu dál spolupracovat s kamarády z filmové školy, jen už netočíme studentské filmy, ale komerční projekty. Krom toho učím 2 dny v týdnu na střední filmové škole Creative Hill na Kudlově. Mám to moc rád, studenti jsou skvělí, ačkoliv se jako pedagog moc necítím. Pro mě je především důležité točit. Takže nejraději jsem a vidím se na režijní židli.

Pokud chceme točit filmy, které se budou aspoň trošku přibližovat těm ze zlatých šedesátých, asi prostě musíme jít víc do sebe a zároveň ven

Jonas Vacek 2Máte za sebou několik úspěšných studentských filmů jako například Janek a Anežka, Bílé noci nebo Hlas hrdiny. Jsou to žánrové snímky, které jste tvořil s výraznými mladými herci, ať už se jednalo o Matouše Rumla, Sarah Haváčovou nebo Lucii Ingrovou. Proč se v českých komerčních filmech mladých herců dostává jen poskrovnu a neustále je slyšet v různých diskuzích a mezi lidmi, že současná herecká generace je slabá a ani za mák nemá na garnituru Jiřího Sováka, Vladimíra Menšíka či Ivy Janžurové?

Nedokážu na tu otázku asi dostatečně odpovědět. Ale rozhodně si nemyslím, že současná mladá generace herců je slabá. To v žádném případě. Nevím, jestli se to dá úplně porovnávat s touhle starou hereckou elitou. Možná by to bylo jako srovnávat dnešní studenty filmu s těmi v 60.letech, kteří tvořili v Československu novou vlnu. Tehdy se to všechno nějak propojilo, ve vzduchu bylo úplně jiné napětí, které možná motivovalo k jiným výsledkům. Točili se úžasné filmy se skvělými mladými hereckými tvářemi. Herci v rukách mladých režisérských es prostě nemohli hrát špatně. Takže pokud chceme točit filmy, které se budou aspoň trošku přibližovat těm ze zlatých šedesátých, asi prostě musíme jít víc do sebe a zároveň ven.

Většinou se film líbí, nebo jej diváci vůbec nepřijmou. Nic mezi tím

V současnosti jste dokončil film Psi Páně. Můžete nám přiblížit, jak tento projekt vznikl?

Řád dominikánů slavil v roce 2016 800 let od svého založení. A dominikánům přišlo, že by se hodilo k té příležitosti, krom letáčků a knížek, natočit i dokumentární film. Takže mě oslovil olomoucký převor Jindřich Poláček, který se pak, proti své vůli, stal takovým průvodcem dokumentu.

Jonas Vacek 4Film má za sebou už i premiéru, jaké jste na něj zaznamenal ohlasy? Kolik diváků chodí do kina na váš dokument?

Máme za sebou již několik projekcí (Olomouc, Přerov, Prostějov, Uherský Brod, Zlín, Košice). Ohlasy jsou, k mému velkému uspokojení, emotivní. A to jsme chtěli. Většinou se film líbí, nebo jej diváci vůbec nepřijmou. Nic mezi tím. Ohledně počtu diváků – myslím, že na dokument s touto tematikou ty počty nejsou vůbec špatné. V Přerově prý tolik diváků nepřišlo ani na Avatar.

Film byl vytvořený v podstatě na zakázku, nehrozí tedy drobná reklama na víru?

Dobrá otázka. Dominikáni jsou křesťanský řád, takže o víře to je. I když zdaleka nejen o víře. Ale snažili jsme se o pravdivý pohled na víru. Na víru jako na cestu, která není vždy cesta růžovým sadem. Takže bráno komerčně, nevím, nakolik se jedná o dobrou reklamu, protože film popisuje i těžkosti víry. V každém případě dominikáni si za tímto filmem stojí a to je pro mě velmi důležité. Pro mě osobně je velkou věcí, že dominikáni jsou takto sebekritičtí a jsou schopni takové sebereflexe.

Je krásné, že se nám lidi sami ozývají, že by chtěli film ve svém městě promítnout

Jonas Vacek 5Jak na dokument reagují věřící a jak lidé, kteří do kostela běžně nechodí?

Je to individuální. Mám radost, že to není tak, že by se třeba všem věřícím líbil a nevěřícím nikoliv, nebo naopak. Spíš to záleží, kdo má jaké předsudky a kdo je třeba ochoten je změnit. Ono obecně to rozdělení na „věřící a nevěřící“ je dosti záludné. I to se v dokumentu řeší.

Na co se mohou návštěvníci kina těšit, když vyrazí na váš film?

Snažili jsme se vyhnout těm klasickým postupům u dokumentů s touto tematikou. Diváci, kteří přijdou na klasický dokument o řádu a budou se chtít dozvědět faktické informace, nebo něco z historie, budou asi zklamáni. Snažili jsme se, aby to celé bylo dost osobní, aby to dominikány ukazovalo opravdu takové, jací jsou. Ne dokonalí, ale lidi z masa a kostí. Trošku se tam hraje s formou, chvilku člověk vidí hrané pasáže, chvilku klasické dokumentární vyprávění, které ale jde za hranice klasického dokumentu, nebo minimálně dokumentu o nějakém řádu. V dokumentu se zaměřujeme mimo jiné na tři důležitá křesťanská témata - křest, eucharistie a zpověď. Mnoho lidí je například pokřtěných, ale nic to pro ně neznamená, má to teda nějaký význam? Zpověď, ta přináší spoustu otázek a kontroverze sama o sobě.

Dal jsem si letos za cíl, že konečně musím napsat ten scénář k celovečernímu hranému filmu

Jaké plány máte s dokumentem dál, hodláte jej nabídnout televizi, vydat na nějaké nosiči nebo něco jiného?

Jonas Vacek 3Plánujeme s ním ještě objet pár kin. Je krásné, že se nám lidi sami ozývají, že by chtěli film ve svém městě promítnout, to je pro mě jako tvůrce veliká radost. A už jsme domluveni i s Českou televizí, že dokument chtějí a nakonec film určitě vyjde i na DVD.

Připravujete i jiné projekty?

Co se týká větších nezávislých projektů, nebo nekomerčních, dal jsem si letos za cíl, že konečně musím napsat ten scénář k celovečernímu hranému filmu! A pak jej začít připravovat...

Historické drama HLAS HRDINY Jonáše Vacka k vidění na Vortexu

http://unitedfilm.cz/vortex/templates/unitedvision/images/headmain.png

Média