Film mě neuživí, naopak jenom pořád bere, přiznává Hugo Habrman

Autor:

Jedním z nejvýraznějších nezávislých filmařů na poli přírodovědných filmů je Hugo Habrman, člověk který svou tvrdou pílí ukazuje, že se odhodlaný filmař může vyrovnat a dokonce i předčít profesionální filmaře, přestože si na financování svých filmů, potažmo techniky, musí vydělat jinde. A asi každý tuší, že zrovna natáčení pod hladinou je hodně produkčně náročná záležitost. Připočteme-li k tomu složitou cestu díla od produkce až po distribuci, o kterou se musí filmař postarat sám, musíme smeknout. Ale že jeho úsilí stojí to za to, o tom svědčí mnoho jeho nadšených diváků a i to, že již několikrát vypálil rybník komerčním štábům na filmových festivalech.

Hugo Habrman 4Chtěl jsem jen zaznamenat co pod vodou vidím a podělit se o zážitky s ostatními

Jak jste se dostal k touze tvořit vlastní filmy? Bylo od začátku jasné, že půjde o filmy s vodní tématikou?

Ano bylo to jasné. Neuměl jsem ani fotit a nikdy před tím než jsem vlezl do vody jsem kameru neměl v ruce. Chtěl jsem jen zaznamenat co pod vodou vidím a podělit se o zážitky s ostatními. Postupem času jsem udělal "film", pak první soutěže, první výhry atd.

Myslíte si, že je pro autora důležité filmové vzdělání?

Všechno potřebné o filmování jsem se dozvěděl teprve na filmové škole Impulsu v Hradci Králové. Musím otevřeně napsat, že tam mě teprve otevřeli oči. Jsem moc rád, že jsem tuto školu absolvoval. Cesta samouka je příliš zdlouhavá a plná zbytečných chyb, pro některé již pak nenapravitelných. Myslím si , že každý kdo to myslí s filmem trochu vážně se bez filmového vzdělání neobejde. Nebo obejde, ale je to potom na filmech vidět.

Musím se nejdříve uživit a potom teprve najít čas na natáčení

Hugo Habrman 2Objížděl jste se svými filmy soutěže? V čem vás tyto akce zaujaly a co vám nejvíce vadilo?

Byl jsem moc rád, že mohu svoje filmy někomu ukázat. Někomu kdo tomu rozumí a kdo mě poradí co tam je špatně. Moc se mě líbilo být v kolektivu filmařů a předávat si navzájem zkušenosti. Také mě potěšily i slova chvály od ostatních autorů. Dostával jsem tím sílu pro další tvorbu. Co mě vadilo? Nejvíce sedět v kině, když bylo venku krásné počasí. Obzvláště na jaře, když je všude kolem svěží zeleň, příroda je plná květů atd. Mnohem raději bych natáčel než seděl v tmavém sále.

Myslíte si, že soutěže neprofesionálního filmu mají úroveň, aby zaujali i veřejnost, nebo je to jen hrstka uzavřené společnosti?

Myslím, že oboje. Je to sice v uvozovkách uzavřená společnost, byť rozdělená na několik skupin, ale mnohé z jejich filmů by si určitě zasloužily, aby je mohla vidět i široká veřejnost. Některé filmy jsou na velice vysoké úrovni a často i převyšují úroveň profesionální tvorby.

Scénáře žádný dopředu napsaný nemám. Příroda mě sama řekne, co mě dovolí nafilmovat

Hugo Habrman 5

Cítíte se sám jako nezávislý filmař, nebo jako profesionál? Co vás nejlépe charakterizuje?

Pojem nezávislý filmař mě dává smysl. Ale zrovna tak může být nezávislý i ten profesionál. Já sám se jako profesionál moc necítím. Film mě neživí a neuživí, naopak jenom pořád dokola bere. Profesionálům závidím, že se mohou věnovat naplno filmu. Já se musím nejdříve uživit a potom teprve najít čas na natáčení. Takže nemohu být profesionál, ačkoliv často dosahuji lepších výsledků než ti profesionálové. To bude ale přístupem k věci. Profesionál se filmem musí uživit. Mě natáčení baví, je to moje náplň života, proto mohu být na sebe přísný a náročný.

Když se mě podaří předčít zahraniční TV společnosti zvučných jmen, tak mě to potěší

Hugo Habrman 1Co považujete za svůj největší úspěch ve filmové kariéře? Ocenění z festivalů a soutěží, která?

Ačkoliv nejsem ten pravý profesionál, soutěžím už řadu let v profesionálních kategoriich. Vždy, když se mě podaří předčít zahraniční televizní společnosti zvučných jmen, tak mě to opravdu potěší. Největší úspěch je ale reakce od lidí. Vždy, když dostanu od někoho poděkování, pochvalu nebo vyhraji cenu diváka, moc mě to potěší. Nejvýznamnější ceny jsou Grand prix z Tachova nebo Bratislavy. Mnohé ceny jsem získal také v Německu, Itálii, Rusku atd.

O filmy z naší přírody není ze strany televize téměř žádný zájem

Vaše filmy často vidíme na České televizi. Přibližte nám, jak chodí spolupráce?

Spolupráce s televizí není snadná. O filmy z naší přírody není ze strany televize téměř žádný zájem.

Svítím pomocí světel s výkonnými LED čipy...Tam kam se ale nedostane slunce, používám i 3000W 

Prozraďte, jaká kamera je pod vodu nejvhodnější a z čeho se skládá nejdůležitější příslušenství pod vodu?

V dnešní době citlivých kamer je celá řada vhodná do vodního prostředí. Tady opravdu záleží na financích. Do vody totiž nestačí koupit kameru, ale hlavně pouzdro na ni, které je často několikanásobně dražší než samotná kamera. V současné době natáčím ve vodě fotoaparátem Sony NEX 5R, kamerou Canon XH A1 nebo Canon Legria S11. Na vzduchu používám Sony PMW 200.

Jak moc musíte prosvítit vodní hladinu? S kolika waty se potápíte?

Světlo je pod vodou to nejdůležitější k dosažení pěkných obrázků. Já sám jsem si světla pro sebe vyrobil a později jsem se dal i na výrobu světel pro natáčení pod vodou profesionálně. Mohu tak používat světla přesně vhodné pro moje potřeby. Svítím pomocí světel s výkonnými LED čipy o výkonu 6000Lm. Jen pro představu, takový čip se používá k osvětlování supermarketů, velkých hal apod. V kombinaci s výbornou parabolou mě vyzařuje naprosto čistě rozprostřené světlo v kuželu 120°. Taková světla používám dvě nebo tři na kameře. K tomu se ale ještě přisvětluje z ruky osvětlovačů nebo světel na stativech. Dodat světlo pod vodu je při natáčení stěžejní. Kolik Wat? Na přisvícení stačí 100-150W ( 2 až tři lampy). Tam kam se ale nedostane slunce, používám i 3000W najednou.

Vždy když lezu z vody tak se mě vůbec nechce ven. Jen musím. Došla mě baterka, vzduch nebo jsem promrzlý

Hugo Habrman 3Natáčet pod vodu s DSLR asi nemá smysl, že? Nebo je vám k něčemu jako výrazový prostředek malá hloubka ostrosti?

Já sám používám NEXe a jsem s ním velice spokojený. Konečně mohu ukázat rybu z rozostřeným pozadím. Myslím, že tudy vede cesta k dokonalejšímu sdělování obrazových informací. Vývoj "foťáků" pro natáčení jde opravdu rychle dopředu. Je to ale zase pořád jen o penězích.

Občas musí být situace pod vodou i nebezpečné. Nenastalo někdy, že jste byl rád, že už jste zpátky na povrchu?

Nebezpečné jsou pro toho kdo si je nebezpečné dělá. Já už jsem na sebe opatrný. Vždy když lezu z vody tak se mě vůbec nechce ven. Jen musím. Došla mě baterka, vzduch nebo jsem promrzlý apod. Kdybych ale mohl, tak z vody vůbec nelezu.

Mokrý ráj Neláká vás natočit i dokument na povrchu země, pokud se tak už nestalo? Co plánujete do budoucna?

Nad vodou jsem už natočil celou řadu filmů. Můžete se o nich něco málo dočíst na mých webových stránkách.  Do budoucna plánuji natáčet a natáčet, pokud mě bude zdraví sloužit. Baví mě to, baví mě objevovat nové taje přírody, baví mě čas strávený natáčením. Snažím se, aby každý další film byl o něco lepší, technicky zdatnější.

Co by jste vzkázal kameramanům, režisérům, které zajímá dotek přírody a chtějí ho nafilmovat? Co je podle vás nejdůležitější? Příprava, scénář, trpělivost?

Na natáčení přírody je potřeba mít hlavně chuť, trpělivost, znalosti a taky techniku. Co se týče scénáře, já žádný do předu napsaný nemám. Příroda mě sama řekne, co mě dovolí nafilmovat. Tady více jak jinde platí, že štěstí přeje připraveným. A já radím připravte se co to jde, protože bez toho to nepůjde.

Média