Herečka filmu roku Kamila Janovičová: V Česku to mají tvůrci nezávislého filmu mnohem těžší

Autor:

Půvabná herečka Kamila Janovičová zazářila jako Anička v pohádce Tajemství staré bambitky po boku Tomáše Kluse a Ondřeje Vetchého. Diváci ji mohou znát i z populárních seriálů Vyprávěj nebo Specialisté. Exceluje také v představeních Pane vy jste vdova či Drákula souboru Jihočeského divadla v Českých Budějovicích. Přesto všechno si vyhranila čas, aby ztvárnila hlavní ženskou postavu v historickém dramatu Pláč svatého Šebestiána, jenž se stal loni nezávislým filmem roku. Bylo žádoucí tuto talentovanou herečku vyzpovídat.

Janovičová Kamila Unitedfilm 7Kamilo, můžete prosím přiblížit našim čtenářům, jak jste se k roli dostala? Chtěla jste si pro přijetí role nejprve přečíst scénář nebo už vás zasáhlo téma filmu jako takové?

Je to dlouhá a složitá náhoda, nevím, jak to zkrátit. :D Historické téma mě samozřejmě nadchlo, ale scénář si chci předem přečíst vždy a ani tento film nebyl výjimkou.

Co Vás na postavě, potažmo celém scénáři zaujalo?

Zaujal mě vývoj postav, kdy žádná strana není vyloženě kladná ani záporná. Kdo začíná jako klaďas, končí s popelem na hlavě a naopak. Nejde prostě o romantickou středověkou pohádku.

Bylo na štábu, hlavních tvůrcích cítit speciální nasazení? Dal by se jejich výkon a spolupráce nějak z vašeho pohledu porovnat s profesionálním štábem? V čem případně spatřujete rozdíly?

Rozdíly byly velmi patrné. Jak jsem měla možnost vypozorovat, do nízkorozpočtových filmů jsou často zapojování přátele či příbuzní tvůrců - tady maminka usmaží řízky, taky kamarád přiveze tohle nebo pomůže s tímhle. Už je to vytvoří uvolněnější a osobnější atmosféru a člověka to hned táhne k tomu, aby i on sám měl k celému natáčení mnohem bližší vztah.

Natáčení je pro mne milovaný koníček, který ale díky zaměstnání nestojí zas tolik na honoráři jako spíš na scénáři

Janovičová Kamila Unitedfilm 3

Jste velice vytížená herečka, kromě divadla zvládáte točit seriály, televizní filmy a pohádky. Mimo to si najdete čas i na studentské a nezávislé filmy. Co vás na těchto projektech obecně láká? Jistě vás nemohou uspokojit po stránce honoráře či nějakého velkého mediálního zájmu, proč se tedy i přesto těmto projektům věnujete?

Na prvním místě je u mě divadlo. Mám angažmá v Jihočeském divadle, tzn. jistotu nějakého pravidelného platu. Natáčení je pro mne milovaný koníček, který ale díky zaměstnání nestojí zas tolik na honoráři jako spíš na scénáři a zábavě/zkušenosti. Ke studentským filmům jsem se dostala během studia DAMU. Baví mě to, navzájem se od sebe učíme a už jsem potkala ne jeden talent, takže pevně věřím, že český film má skvělou budoucnost.

Janovičová Kamila Unitedfilm 1Středověký film herec jistě nenatáčí každý den, co obnáší příprava na takový druh role?

Četla jsem si o té době a dívala se na filmy. Lidé tehdy přemýšleli jinak. Na prvním místě tehdy byla čest, ctnost a plnění slibů - takový přístup už se bohužel jen tak nevidí. Z filmů jsem viděla např. Údolí včel nebo Hodinu prasete. Na place nám pomáhal přímo odborník, který nám vyprávěl o způsobu života lidí v té době. Věděli jste, že tehdy neexistovalo slovo vzduch?

Jak náročné bylo natáčení? Kolik dnů jste točila konkrétně Vy a došlo při natáčení i k nějakým konfliktům či zajímavým situacím?

Přesný počet dnů si už nepamatuji, můj odhad je 5-6. Interiéry jsme točili na podzim 2016 a exteriéry v létě 2017. O žádných konfliktech nevím, jen že jsem musela jíst husí krky, ze kterých mi bylo chvíli šoufl. :D A scéna znásilnění byla náročná, ale rozhodně jsme mezi sebou neměli neshody, jen před kamerou a to mě kluci ukázkově přeprali. :D

Velice poutavě a syrově je zachycena scéna znásilnění vaší postavy. Prozraďte nám prosím, jak obtížné bylo ji ztvárnit? Jednalo se pro vás o nejtěžší scénu nebo jste měla větší práci s jinou situací?

Znásilnění bylo rozhodně nejtěžší. Všechno bylo předem domluvené, dokonce jsme si dali s Milanem a Tomášem speciální schůzku před natáčením jenom kvůli téhle scéně. Myslela jsem si, že to bude náročné jen pro mě, protože kluci/herci/násilníci ještě do poslední chvíle vtipkovali. Po stopce jsme si všichni s roztřesenýma rukama dali cigaretu a já pochopila, že to předtím byla jen obrana, i oni měli s takovouhle scénou problém. Holky ze štábu říkaly, že jim bylo z mého řevu zle (což mě má vlastně těšit). Celou situaci jsme natočili jen jednou, aby byla co nejpravdivější a já se musím přiznat, že se mi ještě tři dny poté špatně spalo. Téhle zkušenosti si opravdu vážím a jsem šťastná, že se mi nic podobného nestalo v reálném životě.

Tady v Česku to mají tvůrci nezávislého filmu mnohem těžší, budí to větší nedůvěru než v zahraničí

šebestian

Na jaké další filmy s vámi se můžeme v budoucnosti těšit, či na jaké divadelní představení byste ráda pozvala diváky?

Natáčení mě momentálně nečeká. Něco rozjednaného je, ale jako správně pověrčivá herečka to nemůžu zakřiknout. V Jihočeském divadle teď ale zkoušíme Ďáblova sluhu, což je historická detektivka odehrávající se asi o sto let dřív, než Pláč svatého Šebestiána. Premiéra bude 8. března, a pak hned začneme zkoušet Rybí krev, kde budu mít hlavní roli. Na to se těším moc! Premiéra bude na Zelený čtvrtek.

Janovičová Kamila Unitedfilm 5Máte jako herečka nějakou vysněnou roli, kolegu nebo kolegyni se kterou byste se ráda na divadle či ve filmu potkala? Nebo byste se třeba ráda věnovala dabingu či více i focení?

Moc mě teď zabolela ztráta paní Jany Štěpánkové, která patřila mezi herce, se kterými jsem se toužila setkat. Jinak neřeknu žádné jméno. Jak to má být, tak se stane. :D Dabing jsem zkoušela. Baví mě to, ale větší role jsou pro mě zatím stresující. :D Focení bych se klidně věnovala víc. Možná si založím instagram. :D

Jaký druh filmů máte nejraději a co si vybavíte pod pojmem český nezávislý film?

Pojem nezávislý film jsem nejdřív znala spíš z Ameriky. Myslím, že tady v Česku to mají tvůrci nezávislého filmu mnohem těžší, budí to větší nedůvěru než v zahraničí. Já jim ale fandím moc. Jde z nich cítit svoboda a láska k filmu.

Média