Nadějný filmmaker Bohdan Zajčenko: Nezávislý film má smysl

Autor:

Bohdan Zajčenko je mladým odvážným filmařem. Perfektně zvládá jak práci za kamerou, tak držení pomyslné režisérské taktovky. Jeho hlavní činností je natáčení reklamních videí a videoklipů. Vytvořil reklamy pro známé klienty jako například rádio Evropa 2, pivovar Kozel nebo web mapy.cz. Na festivalu Cinema Open 2018 však všechny ohromil jeho krátký nezávislý film Šichta. Film si nakonec v těžké konkurenci vybojoval cenu za nejlepší scénář. Bohdan si tak plně uvědomuje svobodu a výhody i nevýhody nezávislého filmu. O nich také bude v následujících řádcích řeč.

Bohdan Zajcenko interv vert

Nezávislý film má smysl, ale zároveň velké úskalí, protože peníze jsou s filmem úzce spjaty… Je těžké získat zdroje a být stále nezávislý, naštěstí v této době to jde snadněji než jindy

Bohdane, prozradíte nám prosím, jak jste se vlastně k filmu dostal? Máte za sebou nějakou filmovou školu či jste tzv. samouk?

Od malička jsem si točil “amatérské” filmy, psal povídky a chtěl jsem dělat filmy. Učil jsem se s kamerou, stříhat, dělat efekty (všechno, se mi to v budoucnu hodilo) pomalu jsem se prokousával obrazem. Ale to nejdůležitější pro mě bylo: vymyslet formu sdělení příběhu, aby byl film poutavý, aby byl stejně zábavný, jako filmy, které mám rád, aby fungoval jako celek. Chci točit pro diváky, ale tak, aby mě to bavilo, aby příběh gradoval a aby to bylo i trochu Bohdan Zajčenko článek 2chytré, aby divák musel přemýšlet… ale ne zas tak moc. Pak mě baví i to objevování, jeden záběr dáte sem, druhý tam a pak to prohodíte a najednou je to pro diváka jiný film. Filmovou školu jsem nestudoval, ale možná bych rád (člověk je přeci jenom díky škole víc mezi “svými” lidmi, naopak zase slabé jedince to podle mě dost položí). Obecně mě školy nebavily, ztráta času je pro mě celá základka a střední. Nesmíme učitelům moc věřit :) Myslím, že žijeme v době, kterou neudává škola, ale schopnosti, které nakonec díky vysoké škole můžou ale rychleji vyniknout. Takže bychom měli rovnou na vysokou.

Jaký druh filmů vás v mládí formoval a máte nějaké filmařské vzory?

V mládí jsem ujížděl na Star Wars :) ale to mě postupně opustilo. Zjistil jsem, že bych se chtěl v mé další tvorbě věnovat reálnějším, více uvěřitelným příběhům. Drsné, vtipné, zajímavé příběhy zpracované do filmu. Líbí se mi i trocha mystiky nebo zkreslená realita, ale jen tak něžně. A jako divák to mám tak - když je film dobrý, tak mi je jedno, jaký je to žánr, prostě chci být jen okouzlen příběhem a jeho interpretací. V paměti se mi vždy před novým dílem vybavuje jeden film, který je mi blízký celým svým zpracováním a to jsou Takoví normální zabijáci od Olivera Stona. Jinak vzor nemám, na světě je spousty dobrých režisérů i filmů, těžko vybírat nejoblíbenější nebo vzor. Ale kdybych si měl vybrat fakt jednoho jako celek (život, tvorbu, přístup), tak Miloše Formana a jeho americkou cestu. Kdo by nechtěl být jako on?

Na vašich webových stránkách jsem se dočetl, že se nejvíce věnujete reklamním videím a videoklipům. Jak náročná je práce v tomto oboru a dokáže se tímto člověk u nás uživit? Co vám tato práce vlastně přináší?

plakat Šichta Hudební video mě z těch komerčních věcí baví nejvíce, většinou je při jejich tvorbě více svobody, ale taky se s nimi člověk moc neuživí, když je nechce sekat jeden za druhým pořád stejně. Baví mě do nich vymýšlet děj nebo aspoň zajímavou stylizaci. Myslím, že jsem s klipy měl i nejvíce úspěchu. Můj klip pro kapelu Save the emotion - side by side byl v L.A. ve výběru mezi cca 10-20 videoklipy vedle Alt-J a Radiohead atd…, což bylo pro moje ego pěkné pošimrání. Reklam se sice točí hodně, ale je tu velká konkurence, každý rok do tohoto oboru proniká hodně nových režisérů, více i méně nadaných. Je to hodně o známých a sednout si s různými lidmi. V reklamě je velká egokonkurence, vesmír různých “talentů” narážejících do sebe, někdy se to chytne a je to super, někdy si člověk s někým nesedne a je konec, sám s tím mám problém pochopit tuhle bizarní společnost. Ale líbí se mi to a rád točím reklamy, je to takoví filmařský tréning a zároveň, když je zajímavý scénář, je to radost dvojnásobná. A docela rád jsem i na filmových placech, je to úplně jiná práce, je to víc v klidu, takové víc rodinné. Proto bych se chtěl postupně uchýlit k filmům nebo seriálům ve své další režijní tvorbě. Tvoříte něco, co si lidi pustí dobrovolně, nebo si včas sami sednou k televizi, aby to dílo stihli, viděli a pobavili se, to je přece hezké.

Proč jste se rozhodl natočit nezávislý film Šichta? Vidíte pro něj uplatnění v českých kinech či vám může k něčemu pomoci?

Natočil jest ho hlavně kvůli sobě, abych vytvořil něco svého, co mě bude bavit a nikdo mi do toho nebude mluvit. Když už existuje “Šichta”, tak zase chci, aby jí vidělo co nejvíce lidí a aby je ten film pobavil a nebo nasral, aby na konci diváci něco cítili. Mě to pomohlo, abych měl klid a ujistil se, že pořád dokážu vymyslet děj a interpretovat ho divákovi ve filmu, jako jsem to dělal na začátku se svými amatérskými filmy.

Bohdan Zajčenko článek 3Má dle vás nezávislý český film smysl, či je to nějaká spíše neexistující chiméra?

Nezávislý film má smysl, ale zároveň velké úskalí, protože peníze jsou s filmem úzce spjaty. Ať už jen to, že si musíte sehnat kameru je spjato s penězi, a tak to je od začátku až do konce. Je těžké získat zdroje a být stále nezávislý, naštěstí v této době to jde snadněji než jindy, když máte ten druh talentu nadchnout ostatní lidi, můžou vám ho zafinancovat, aniž by film ztratil nezávislost. O to větší je to odpovědnost, měli byste těm lidem vrátit kvalitu - pro mě to je o tom, okouzlit je všechny. Nezávislý film může zažívat své výsluní v době internetu, youtube channelu, internetových tv, vimea, netflixu atd.  Je stále, kde film pouštět. Ale, co je to vlastně nezávislý film…..

Více než “kino” filmy se mi kupodivu líbí tvorba České televize. Nebo tvorba, co není určená pro kina

Co soudíte o stavu současné české kinematografie? 

Někdy dobrý film, někdy špatný film….. Lidi někdy nemaj soudnost - jak diváci, tak filmaři. Zase vyniknou snáze ty klenoty, které se jednou za rok až dva vyvrbí. Díky cenám jako Český Lev si každý může udělat svůj obrázek. Více než “kino” filmy se mi kupodivu líbí tvorba České televize. Nebo tvorba, co není určená pro kina.

Bohdan Zajcenko verticalSnímek Šichta je skvěle herecky obsazený. Mimo jiné v něm září Ondřej Pavelka, Tereza Vítů nebo Jaroslav Šmíd. Čím jste dokázal do nezávislého filmu získat takové herce?

Vytipoval jsem si je z filmů. Napsal jsem do divadel, kde působí a poprosil o kontakt, kamarád Karel (produkční) popřípadě sehnal čísla, která jsem já nesehnal. Hercům jsem zavolal a zeptal jsem se. Myslím, že dva herci odmítli, těm co přijali roli, se scénář líbil. Shodou okolností bylo nejvíce herců ve filmu spjato se Švandovým divadlem.

Kolik dnů se film natáčel a na jaká úskalí jste při jeho tvorbě narazil?

Film jsem natáčel tři noci u mě doma a v okolí. První úskalí bylo dokopat se k tomu natočit film, druhé úskalí bylo vystěhovat rodinku na ty tři noci :), jinak to šlo jak po másle.

Co všechno máte se Šichtou ještě v plánu?

V březnu bude na svém posledním festivalu a pak jednáme o jejím prodeji do ciziny, ale to je opravdu zatím v plenkách, pokud se to podaří budeme případně muset dořešit honoráře a smlouvy. Pokud se nepodaří prodat, tak film nechám na internetu. A budu rád, když se na něj podívá někdo další.

Dokument nechci prodávat ani prezentovat dříve, než bude hotový. Tím pádem zůstane nezávislý. A životopisný film, na to bych naopak producenta dost potřeboval… No a jak se začnou shánět peníze, určitě nebude nezávislý

Bohdan Zajčenko článek 4Jaký pocit ve vás zanechal festival Cinema Open? A proč by na něj měli či neměli přijít diváci?

Škoda že jsem o něm nevěděl…. Asi bych řekl, že nejsem sám, takže to bych popřál organizátorům, ať se jim festival podaří dostat mezi lidi, protože Hradec je super místo na filmařskou párty. A v dnešní online době jde propagovat i s minimálními prostředky. Festival byl dobře zorganizovaný, workshopy, filmaři atd…. Chyběla mi jen pořádná závěrečná párty. Ale jinak super, je skvělé, že tu funguje festival nezávislého filmu, protože je radost film prezentovat divákům na velkém plátně.

Váš film získal cenu za nejlepší scénář a mohu prozradit, že se umístil těsně na druhém místě v hlavní kategorii nejlepší nezávislý film roku za vítězným snímkem Pláč svatého Šebestiána. Motivuje vás osobně nějak toto ocenění?

Vždycky je hezké být oceněn :) popravdě jsem ocenění za scénář nečekal, o to víc mě potěšilo. Jak moc mě štve, že jsem byl druhý ještě nevím, protože jsem zatím neviděl vítězný film. :)

Nyní dokončujete dokument a také dáváte dohromady podklady k hranému životopisnému filmu. Můžete nám popsat o čem tyto projekty budou a zda je také tvoříte nezávisle?

Dokument zatím financuji sám. Už jsem měl několikrát šanci ho prezentovat případným producentům, ale tento dokument nechci prodávat ani prezentovat dříve, než bude hotový. Tím pádem zůstane nezávislý. A životopisný film, na to bych naopak producenta dost potřeboval, takže ve v plánu začít nějakého aktivněji hledat. Protože i kdybych ten film natočil s minimem prostředků, byl by pro mě drahý (i když podle mě nebude dražší, než jiné české průměrné filmy). No a jak se začnou shánět peníze, určitě nebude nezávislý.

Celý film naleznete exkluzivně na kanále Vortex

http://unitedfilm.cz/vortex/templates/unitedvision/images/headmain.png

Média