Nová vlna

Will Thomas Freeman

freeman profil

Točí se kolem něj spousta krásných žen, být bohémem je mu vlastní a v Praze je (jako) doma. Již svým jménem - Freeman (svobodný muž) - vyjadřuje tento anglický režisér z Londýna svoje pouto k nezávislé tvorbě. Umění a filmové tvorbě se věnuje už od narození a konzistentně ukazuje svoje odhodlání využít svého talentu, aby vyprávěl zajímavé příběhy vizuálně atraktivním způsobem. Po úspěšném dokončení krátkého filmu Snow Angel se okamžitě vrhl na přípravu dalšího projektu - The Mushroom Picker's Daughter - The Prequel, který slouží jako úvod do příběhu, ze kterého chce natočit celovečerní film. Kromě toho, že v Praze sídlí, natáčí také svá díla právě v České republice.

Režijní filmografie

2014 Snow Angel 
2012 Jelly Baby 

 

 

 

INTERVIEW

wtf01

Jaké jsou vaše filmové kořeny?

Jsem jedináček dvou umělců. Vyrostl jsem v umělecké studiu obklopen tvořivými lidmi – bylo to přinejmenším bohémské mládí. To mě poznamenalo a vedlo to k mé touze předávat dál to, co jsem viděl, dále lidem, jejichž životy v porovnání navenek působily neskutečně nudně. Mí rodiče si pořídili VHS kameru aby zachytili mé první dny na světě. Nikdo na ni však ani nesáhl dokud jsem ji neobjevil o šest let později. Používal jsem miniaturní vojáčky jako mé první herce a začal přemlouvat své kamarády aby hráli v mých filmech. Moje ranné práce vyžadovaly až nechutné množství falešné krve, hořlavin a jakýchkoli nožů, které jsem ukradl z kuchyně– máma tehdy musela být strachy bez sebe.

Jaká je pro vás nejlepší pozice ve štábu? Je to za kamerou, nebo spíš psaní a režie?

Dříve jsem si prošel snad vším kromě zvuku. Nicméně, teď mám skvělého asistenta režie – Victora Negreu, který mi velmi usnadňuje život. Jsem v první řadě režisér, ale věřím, že režisér, který neumí nastavit obraz, nasvítit ho, natočit a poté sestříhat, je pouze slabá náhražka filmaře. Na place The Mushroom Picker’s Daughter – The Prequel jsem poprvé pracoval s hlavním kameramanem Oskarem Kudlacikem – zatím nám to klape, rozumíme si a mluvíme tím samým vizuálním jazykem. On se mnou bude točit i celovečerní verzi filmu.

Jak a proč jste se dostal do České Republiky?

Vyhrál jsem školné na Pražské filmové škole. Vzbudil jsem se v taxíku z letiště zrovna když přejížděl Vltavu a okamžitě jsem se do města zamiloval - teď jsem tu již pátým rokem.

Jste obeznámen s českou filmovou tvorbou a jak se na ni díváte? Je zde něco, co jí chybí nebo spíš dělá lépe než ostatní?

V tom se bohužel nevyznám. Viděl jsem Švankmajerovu Alenku když jsem byl mladší – bylo to velmi rozrušující, ale obraz mi samozřejmě ustanul v mysli. Myslím, že české filmy jsou pro svět něco jako anglické jídlo. Považuji anglické jídlo za delikátní, různorodé a jedno z nejlepších na světě, ale svět se mnou nesouhlasí a já nechápu proč.

wtf02Spolupracujete někdy s českými filmaři, ať už ve štábu nebo s herci? Pokud ano, vidíte tu nějaký rozdíl od cizinců?

Jak už jsem nastínil předtím ohledně štábu – díky nedostatku financí nemám moc šanci spolupracovat. Vždy jsem to byl já, zvukař, můj asistent a herci na place. Teď se však tento přístup mění díky potřebám a charakteru mého dalšího filmu, ale je to pro mě už zvyk, hlavně kvůli malému rozpočtu. Pracoval jsem předtím s českými herci, kteří jsou většinou více přizpůsobiví a méně sebestřední než západní evropané, i když jsem samozřejmě pracoval s pár milými britskými herci včetně fantastického angličana Edwarda Cartwrighta na tomto prequelu.

Co myslíte, že by se mohlo ve světě nezávislého filmu změnit k lepšímu? Nebo si myslíte, že je vše v pořádku, jen je to o lidech a jejich odhodlání?

Čím méně lidí to dělá, tím lépe pro mě! :) Ale vážně, měla by tu být větší investice, ale ne jen jako na charitu nebo pro politicky korektní případy. Většinou jsou pro vás peníze dostupné jen když patříte do nějaké„znevýhodněné kategorie“. Nezdá se, že by tu byly peníze dostupné jen pro dobré příběhy – prostě je to tak. Vždy je tu nějaká obruč, kterou člověk musí proskočit. Nikdo prostě nefinancuje tvorbu dobrých filmů– vždy tu musí být nějaká separátní agenda. Co bych radši viděl, je aby se místo jedno filmu za 200 miliónů studio rozhodlo dát řekněme 40-100 nadcházejícím filmařům 2 až 5 miliónů a podívat se co z toho vzejde. Kdo ví– možná by to i bylo více výdělečné i kdyby 90 procent těch děl selhalo?

Jak se, jako nezávislý filmař, prezentujete? Navštěvujete festivaly, nebo patříte do nějakých filmařských sdružení? Co byste doporučil jako nejlepší způsob jako být v dnešní době viděn?

Vtomhle nejsem moc dobrý. Festivaly jsou moc drahé na přihlášení a šance jsou malé, pokud nemáte nějaké známé u přijímání. Nevěřím, že se dívají na každý přihlášený film (když si to spočítáte, tak na to prostě není čas) a já nemám ani ponětí jak si mohou vše pamatovat a jaký je vůbec proces posuzování. Všechno je to pro mě podezřelé. Byl jsem přijat na pár festivalů, ale jen zřídkakdy jsem se tam dostavil – většinou proto, že mezinárodní cestování je drahé. Nepatřím do žádných sdružení. Nejlepší způsob jak být vidět? Dejte mi vědět až nějaký objevíte :D Vím, že konexe pomáhají. A peníze.

wtf03Můžete trochu poodhalit něco o produkci vašeho filmu Snow Angel? Co vás inspirovalo k napsání příběhu pro tento film?

Vždy jsem radši vítal společnost žen, než mužů. Většina mých přátel jsou ženy, nejsem prostě chlapskej chlap. Dalo by se říct, že jsem filmař - feminista - moje hlavní role jsou většinou ženy a všechny jsou silné osobnosti. Už nějakou dobu mě zajímala představa „krásy jako měny“  a Snow Angel pro mě byl způsob jak tento fenomén prozkoumat. Viděl jsem úžasný dokument Girl Model a velmi se mě to dotklo. Obchod se sexem je dnes velmi velký problém, ale nikdo o tom nechce mluvit. Souhra všech těchto věcí mě vedly tvorbě Snow Angel.

Jaký byl rozpočet, jak dlouho točení zabralo a jaké překážky jste musel překonat?

Rozpočet byl zhruba 80.000kč. Natáčeli jsme 10 dní, ale to zahrnovalo i hodně cestování (Praha a severní Švédsko). Překážky? Ve Švédsku byla zima a sníh a nebylo moc hodin za světla. Kontrolovat tolik rolí najednou byla vždy výzva, ale byla potřeba držet se rozpočtu a časového plánu. Bylo to stresující natáčení, velmi izolující.

Jak jste přistupoval ke kameře, světlu a zvuku během natáčení? Měl jste pro každou pozici jednoho člověka, nebo se pozice překrývaly?

Byl jsem tam já, zvukař a herci. Pro natáčení v Praze jsme měli také asistenta režie.

Můžete nám dát bližší informace of The Mushroom Picker’s Daughter – The Prequel?

Psal jsem a dělal předprodukci pro tento film za poslední 3 roky. Ale uvědomil jsem si, že jediný způsob, jak ten film můžu realizovat, bude natočit upoutávku. Nechtěl jsem točit nic z původního scénáře, takže jsem napsal krátký film umístěný před události plného filmu. Během minulého roku jsem využil poslední zbytky svých úspor za pomoci investora, kterému budu do smrti vděčný, abych tuto upoutávku natočil. Tato upoutávka je zdarma k vidění na mé stránce www.dantalionfilms.com .V tento moment k tomu není moc co dodat, ale scénář je hotov, našel jsem si talentovaný štáb a herce a teď ještě lovím zbytek peněz aby se to rozjelo.

wtf04Jaké překážky očekáváte pro tento projekt a co byste rád viděl aby se v českém filmovém prostředí zlepšilo?

Hlavně peníze. Většinou věcí dokážu překonat když mi přijdou do cesty ale finance jsou vždycky nejhorší. Stoprocentně by nebylo možné toto natočit ve Spojeném Království, ale tady se mi to zdá finančně vhodné. Nezávislý film je nezávislý film – nevidím tu žádné překážky které by země jako taková stavěla do cesty. Rozhodně je tu méně překážek ve všech aspektech života než doma v Anglii. Nebudu však vědět co tu zlepšit dokud film nedokončím.

Existují nějaké webové stránky pro filmaře, které byste rád doporučil, bez ohledu na jazyk?

Stephen Follows je můj oblíbený filmařský blog.

Více z této kategorie: « Pavel Soukup Jaroslav Červinka »