Ultra HD Blu-ray další generací optických disků

Autor:

Po dlouhém očekávání je nyní jasná cesta jakou se bude ubírat ukládání videa v rozlišení 4K. 

Mnoho skeptiků nad technologií optických disků lámali hůl, neboť to chvílemi vypadalo na ubírání směrem k on-line distribuci. Olej do ohně přilil i nový Playstation 4, který právě 4K playback skrze internetové připojení podporuje. Čas po kterou pracovní skupina zkoumala rozšíření stávajících Blu-ray disků se vlekl pomalu a pesimisti věřili, že už se nástupce nedočkáme. Proto zpráva,  že se UHD obsah na modré disky již nevejde, nebyla až tak překvapivá, přestože se neustále zlepšují kodeky pro ukládání videa.  Až nyní je však definitivně jasné, jak bude vypadat další nová generace 12 cm nosičů.

Organizace BDA (Blu-Ray Disc Association) uvedla na veletrhu CES 2015 specifikaci nových disků s názvem Ultra HD Blu-ray, které kromě 4K podpory rozlišení až 3849x2169 a snímkovací frekvenci do 60 Hz bude podporovat i HDR (High Dynamic Range). Podporovaný bude mj. i  systém Dolby Vision. Média budou moci uložit až 33GB v jedné vrstvě a 66GB ve dvou vrstvách. Prvním přehrávačem tohoto typu je model od Panasonicu, který se má na trhu objevit ještě letos.

V době, kdy mnoho filmařů už optické disky téměř nepoužívá se nejedná o nikterak bombastickou informaci. Festivalové produkce, potažmo filmový průmysl už téměř výhradně používá přenos dat přes internet. Za očekáváním zůstala i kapacita disků, která naroste jen nepatrně a o tolik lépe neposlouží ani jako záloha digitálních dat, které filmař musí pečivlě archivovat.

Uvidíme jak dlouho potrvá než se začne vyrábět a rozšiřovat potřebný hardware, jestli vůbec,  zejména pak vypalovací mechaniky a jestli nebudou mít jepičí život jako  kdysi mechaniky pod taktovkou Microsoftu HD-DVD.

Média