Viktor vysílá z Japonska zabijáka zrcadlovek!

Autor:

Victor Company of Japan, zkrátka JVC, se vytasilo s novou zbraní v boji proti rozmachu digitálních zrcadlovek a jiných hybridních přístrojů pro záznam videa. Má jím být zabiják s typovým označením GY-LS300.

Pod tímto názvem se skrývá kompaktní, malá, avšak výkonná ruční kamera s veškerým vybavením po kterém nezávislý tvůrce touží. Velký čip o velikosti Super 35mm, bajonet pro vyměnitelné objektivy, zabudované ND filtry, profesionální audio konektory XLR a záznam ve 4K Ultra HD na laciné SD karty s dvěma sloty.

http://pro.jvc.com/pro/attributes/4k/images/S35-MFT.gif

Bajonet na kameře je v systému Micro Four Thirds, jenž používá Panasonic a u fotoaparátu Olympus. Kdo se s tímto systémem setkal, by měl zpozornět, neboť tento systém nepokrýval plně políčko Super 35 mm. To se povedlo s mírnou změnou až JVC, které znásobilo pole využití senzoru až na filmovou okeničku 35mm kopie. Není proto problém přes adaptér nasadit filmové objektivy s PL závitem a veškeré fotografické objektivy.

4K záznam v kameře jede ve slušných 150 Mbps datového toku do kontejneru MOV (H264) nebo MTS (AVCHD) a disponuje i živým náhledem v plném rozlišení Ultra HD přes HDMI. Kamera podporuje soustavné natáčení, kdy můžete měnit kartu v druhé pozici a natáčet donekonečna. K tomu i funkci duálního záznamu na obě karty současně i funkci backup, kdy se využívá druhá karta jen pro zálohu. Jako další libůstky přidává například ukládání dodatečných malých souborů při Full HD záznamu v menší kvalitě na stejnou kartu, což využijí lidé pro video na web. Podporuje také službu přenosu videa USTREAM a můžete přes smartphony a tablety spravovat kameru dálkově přes IP komunikaci.

No a čím má v souhrnu „DSLR killer“ pomyslné vraždy hybridů na trhu způsobovat? No přeci souhrnem vlastností, které prostě zrcadlovky nabídnout nemohou. Tím je profesionální spolehlivost, dlouhý čas nahrávání a ergonomie, na kterou jsou kameramani na celém světě zvyklí. Jsou to silné zbraně, ale ještě zbývá ta nejpodstatnější. A tou je cena, která bitvu rozhodne. U samotného těla by cena neměla být tak vysoká, jako například u 4K kamer Sony, Canon nebo Panasonic. Na stanovení ceny si budeme muset ještě počkat.

Ale abychom jen nechválili. Slabinou kamery v porovnání s profesionálním stroji bude malý LCD displej s nízkým rozlišením a ani hledáček nevypadá nikterak oslnivé. 4K záznam je pouze v barevném vzorkování 4:2:0, tudíž se kamera nebude hodit pro studiové použít a klíčování v tomto Ultra HD režimu. Kvalitnější barevné vzorkování 4:2:2 nabízí totiž jen při HD záznamu. Nutno však podotknout, že proti zrcadlovkám se o slabiny v žádném případě nejedná a opravdu tento stroj může odstartovat éru konce natáčení na nekvalitní DSLR přístroje.

Známý server Videomaker dokonce kameru ohodnotil jako nejlepší model ze světové výstavy elektroniky CES 2015 v Las Vegas. Uvidíme tedy, až se dozvíme první zkušenosti s touto kamerou ve filmovém terénu.

Média