Nejlevnější 4K záznam na trhu s hybridem od Samsungu

Autor:

Zpráva a tip pro ty, kteří chtějí točit levné 4K video. Na trhu se brzy objeví dostupná bezzrcadlovka (mirrorless) značky Samsung, která navazuje na úspěch hi-end modelu NX1.

Přístroj má v sobě snímač BSI APS-C, který je dosud největším BSI snímačem dostupným na trhu, umožňuje také nahrávání videa v rozlišení 4K a UHD. Poskytuje tak větší flexibilitu při natáčení filmů. Video ukládá v novém kodeku HEVC/H.265 (High Efficiency Video Coding) na SD karty v rozměru 4096x2160 v 24fps, nabízí však snímkovací frekvence 60, 30 i 50 fps v PAL i NTSC. Tento kodek slibuje dvakrát menší objem dat při zachování podobné kvality jako jeho předchůdce H.264. Audio kodek je v známém standardu AAC (Advanced Audio Coding).

Přístroj disponuje HDMI výstupem, bohužel nekompatibilním s UHD připojením.  Bez baterie a karty váží přístroj pouze 287g. Baterie má základní kapacitu slušných 1130mAh. Přístroj nedisponuje EVF hledáčkem, pouze kvalitním dotykovým Super Amoled displejem o velikosti 3“. Fotoaparát zvládá i UHD Time lapse video bez použití počítače. Do konektivity zařízení patří kromě Bluetooth, NFC i Wi-Fi, například pro dálkový náhled a doufejme i pro ovládání přístroje.

Parametry vypadají na papíře skvěle. Jediné co se zatím ještě redakci z tiskové zprávy Samsungu a ostatních informací nepodařilo zjistit je, do jaké míry má fotoaparát možnost nastavení videa a zda funguje automatické ostření během natáčení, například jako je tomu u modelů SLT Alpha od Sony.

Nový fotoaparát Samsung NX500 bude po celém světě k dispozici od března 2015 v černém, bílém a hnědém provedení. Maloobchodní cena je v ČR nastavena na 19 tisíc. Dá se očekávat stlačení ceny na e-shopech, kdy už dnes ho někteří mají v nabídce za skvělou cenu 17 tisíc i s objektivem 16-50mm.