První open source kamera Axiom

Autor:

V roce 2006 započala malá skupinka nadšenců ze stránky dvinfo.net nelehkou cestu s cílem přinést filmařům dostupné a otevřené nástroje, se kterými mohou vytvořit profesionální obraz. Výsledek je projekt Apertus, tvůrce open source kamerové řady Axiom, na jejímž vývoji se podílí i tvůrci Magic Lantern.

Již od chvíle, kdy vznikl Magic Lantern, jenž měl umožnit filmařům využít více funkcí zrcadlovek od Canonu, bylo jasné, že je to jen otázka času, než se objeví někdo, kdo přijde s nápadem vyrobit nejen firmware, ale dokonce i celý hardware, který nebude svazován diktaturou velkých výrobců. Ten někdo je dnes již celý tým lidí spojených pod značkou Apertus.

Apertus využívá kamerové platformy společnosti Elphel Inc. nepříliš známé mezi širokou veřejností, která poskytla svoji technologii pro Google a její kamerové rigy, se kterými se vyráběl systém Street View. Tato platforma umožňuje pořizovat nekomprimovaný obraz v rozlišení vyšším, než FullHD, za velmi rozumnou cenu (celý balík stál asi $1500). To dále umožnilo týmu Apertus, jenž financoval modely Alpha a Beta výhradně skrze crowdfunding, pracovat s otevřenou platformou a mít možnost ovládat každý její parametr. Proto není problém kameru přizpůsobit jakýmkoli požadavkům, ať už se jedná o vysokorychlostní natáčení, časosběr, nebo dokonce stereoskopické 3D. S tím samozřejmě přichází možnost přizpůsobit i firmware pro tu danou funkci, což u velkých výrobců zatím chybí. Všechny parametry se tak dají změnit a Apertus samozřejmě míří k vývoji všech praktických doplňků, na které jsou filmaři zvyklí, jako například dálkové ovládání, náhled zaznamenaného obrazu přes tablet, nebo vlastní gradovací software.

Prvním modelem, jenž tým vytvořil, byla Axiom Alpha, neprodejný prototyp dokazujíc schopnosti týmu a již tento model dokázal uspokojit většinu potřeb filmařů. Jednalo se vlastně o objektiv namontovaný na čipovou desku se senzorem a procesorem. Senzor byl o velikosti Super 35mm 12 megapixelů, který přirozeně snímal rozlišení 4K, které ovšem prošlo downsamplingem do 1080p a snímkovací frekvenci až 60fps. Výhodou je však prezence globální závěrky, což je již znakem moderních snímacích čipů. Nekomprimované video nebylo možné, v plném 4K rozlišení bez jakékoli komprese se daly pořizovat jen jednotlivé snímky. Kamera také měla jen základní porty pro komunikaci a ovládání Ethernet a USB 2.0 a výstup pro HDMI.

Axiom Beta započala svůj vývoj až v roce 2014 díky crowdfundingu skrze Indiegogo a právě zde se k týmu přidali i lidé za volným hackem pro zrcadlovky Canon, Magic Lantern, což zdvojnásobilo nejen pracovní sílu, ale také popularitu a finanční zdroje. Přesto, ale kamera nemá záznamové zařízení. Místo toho má až tři HDMI výstupy pro nekomprimované 4:4:4 video v až 60 snímcích za sekundu pro jeden port (takže 180fps při využití všech portů). Samozřejmostí je 4K obraz bez jakékoli komprese uložený v experimentálním RAW formátu vyvinutým speciálně pro tuto kameru a globální závěrka. Dále se kamera dá ovládat dálkově přes zaběhnutá mobilní zařízení nebo vlastní dálkový ovládací modul. Vestavěný také bude softwarový modul běžící na platformě Linux. Dostupná bude s většinou standardních bajonetových úchytů jako EF, M4/3, F-Mount a E-Mount. Toto je již veřejnosti dostupný model který dokončuje svůj vývoj nyní v roce 2015 a jeho cena se bude pohybovat mezi 1500 a 2300 euro.

Apertus samozřejmě míří i k podpoře těch technicky nejnáročnějších produkcí s Axiom Gamma. Stejně jako Beta, i Gamma nabídne spoustu možností v duchu myšlenky nabídnout filmařům přesně to, co potřebují. K tomu přispěje takzvaná modulární konfigurace, kde si kameru doslova složíte z těch modulů, které potřebujete. Takže pokud chcete mít záznamové zařízení přímo na kameře, můžete. Pokud chcete výstup na zvuk s konektory pro mikrofon, sluchátka a extérní nahrávač, bude k dispozici také. To samozřejmě bude mít vliv i na cenu, což bude mít velký význam hlavně pro nezávislé filmaře. Zatím se cena odhaduje na "někde pod 10 000 euro," což může leckoho odradit, ale je příliš brzy ji brát jako definitivní. Každý modul, včetně snímacího senzoru, bajonetového úchytu a filtrů, se bude moci vyměnit, což dále bude zvyšovat flexibilitu. Slogan "postavte si kameru svých snů, jeden modul za druhým" se zde uplatňuje stoprocentně. Parametrů se zatím objevuje jen pomálu, ale bude jisté, že kamera dosáhne až 300 fps při rozlišení 4K a nabídne řadu vlastností, na které jsou zvyklí i ti nejzkušenější profesionálové, například SDI port a nekomprimovaný RAW formát. Kamera je teprve na začátku vývoje a záleží na podpoře veřejnosti a schopnostech vývojářů, kdy se objeví funkční model. Zatím se datum dokončení odhaduje na rok 2016, což není zas tak daleko. Projekt dostal podporu velkých partnerů, mezi nimi i Evropská Unie, tak držíme palce, ať projekt dosáhne svého vysněného konce.

Srdcem všech digitálních kamer je snímací senzor (nebo čip, chcete-li). Apertus pracuje se třemi typy. První z nich je CVM12000 od společnosti CMOSIS, který byl použit v Alpha a který je dokonce větší, než Super35, takže je ideální pro snímání 4K. K tomu navíc pracuje s globální závěrkou, takže doba zkreslování díky rotující závěrce se brzy stane minulostí. Také ale podporuje funkci tzv. chytrého dynamického rozsahu, kde lze tento rozsah automaticky měnit mezi 10-15 stopami. To znamená, že již nemusíte obětovat detaily ve stínech/středních tónech, pokud pracujete s vysokým dynamickým rozsahem. Kromě tohoto senzoru modely Beta a Gamma nabídnou i možnost menších variací, konkrétně CMOSIS CMV8000 a Truesense KAC12040 s rozlišením 3360x2496 a 4000x3000, oba samozřejmě také mají globální závěrku.

 

Senzory a další komponenty samozřejmě nejsou příliš levné, ale základní myšlenka tu přetrvává: dodat filmařům kameru přesně na míru s možností individuální úpravy a za rozumnou (tj. nepřemrštěnou) cenu. Pokud vám imponuje myšlenka open software a open hardware, můžete se do projektu zapojit i vy. Více informací najdete na oficiální stránce: apertus.org

Níže najdete ukázkové videa natočené modelem Alpha a nezapomeňte se mrknout na zajímavě udělané video propagující crowdfundingovou kampaň zde: Youtube

 

Média