Čína útočí na GoPro

Autor:

Díky pestrému zabarvení se někomu bude zdát jako hračka pro děti, ale sportovní kamera Yi od čínské společnosti Xiaomi je vážným konkurentem pro GoPro Hero a to nejen cenou.

Firmu Xiaomi (čti Šiaomi) už známe díky jejím mobilním telefonům Mi, které věrně kopírují iPhone nejen funkčností a vzhledem, ale také kvalitou. Výhodu však získává na poli ceny, která je běžnému člověku mnohem dostupnější, než u jejího amerického konkurenta. Stejný model chce nyní uplatnit i na poli sportovních kamer, kde si do zaměřovače zabrala další úspěšnou americkou firmu, GoPro a její model Hero. Je však schopna vypilovanému modelu Hero vidět do očí?

Když byste Yi uviděli někde ve výloze, asi byste ji nebrali vážně kvůli svému zabarvení, ale hned zkraje je potřeba brát na vědomí, že tato kamerka je dostupná i ve futuristické kombinaci bílé s modrým podsvícením. Designem vám okamžitě připomene Hero, ovšem ne vše bylo úplně zkopírováno. Už jen tvar samotný je o něco jiný, kamerka je větší a má jinak posazený objektiv, než Hero a proto nebude pasovat do žádného jeho příslušenství. Naštěstí však Xiaomi nabízí vlastní řadu příslušenství, takže pokud se rozhodnete přesedlat, strádat jistě nebudete.

Posuďme však kamerku za její vlastní zásluhy. Yi snímá video v rozlišení 1080p při 60 snímcích za sekundu a umí pořizovat jednotlivé snímky v rozlišení 16 megapixelů. Samozřejmostí je také burst mode, který pořídí až 7 snímků za sekundu. Časosběr také nechybí a lze ho nastavit na pořízení snímku od každé půlsekundy až po každých 60 vteřin. Vyšší snímkovací frekvence při nižším rozlišení tu samozřejmě jsou, z kamery dostanete až 240 fps při rozlišení 848x480. Kameru lze ovládat přes wi-fi pomocí Android aplikace - na iOS verzi se ještě čeká. Za zmínku také určitě stojí, že náhled v aplikaci má menší zpoždění, než u Hero (něco přes dvě vteřiny oproti pěti u Hero). Pěkný přídavek je hlavně závit vespodu, kterým lze kamerku přimontovat na běžné stativy, takže odpadá nutnost ji dát do pouzdra, přes které by teprve bylo možné ji k čemukoli připojit.

Pokud byste přestupovali z GoPro, bude vám scházet pár možností, na které jste si již zvykli. První bolestivé setkání s realitou je v podobě absence jakékoli obrazové stabilizace. To může může mít dosti negativní dopad na kvalitu pořízeného videa, protože kamerku zcela určitě budete používat jinde, než na pevném stativu nebo jiném nehybném objektu. Pokud jste zvyklí kamerku montovat do auta vzhůru nohama, budete také marně hledat upside down mode, který by vám obraz převrátil vzhůru nohama. To může mít zásadní dopad na videa, kde si vyberete zobrazit čas a datum pořízení, tato čísla pak budou vzhůru nohama také, pokud převrátíte obraz v postprodukci. Méně důležitá tak pro mnohé bude nemožnost připojit extérní mikrofon, ovšem alespoň lze kameru připojit k extérnímu displeji přes USB. A nakonec je tu trochu omezená funkce tlačítka na přední straně. Krom toho, že kamerku zapíná a vypíná, slouží také k přepínání mezi video a foto módem. Žádné další funkce již nemá a tím pádem není možné nastavovat parametry, nebo mazat videa jako je to možné u Hero, které má ještě malý LCD displej na přední straně. Tento displej u Yi zcela chybí.

Co je tedy hlavní sílou Yi oproti konkurenčnímu GoPro Hero a jiným konkurentům na trhu? Hlavně kvalita obrazu. V mnoha případech totiž Yi Hero nejen dohnalo, ale také překonalo. Při nejvyšším nastavení dostanete skvělý ostrý obraz s výraznějšími barvami. Na pováženou je však low light mode, který se při natáčení v horších světelných podmínkách vyhýbá snižování kvality obrazu tím, že prodlužuje expozici, takže vám někdy může klesnout snímkovací frekvence. Lidé, kteří kameru testovali, ale tvrdí, že je lepší pracovat s tímto módem vypnutým, neboť špičkový senzor si vede dobře i za šera a umělého osvětlení. Xiaomi věděli, že senzor je srdcem každé kamery a proto se vám nestane to, co u ostatních levných kamer, že pokud se vám v záběru objeví slunce, tak vše okamžitě zčerná, aby se dorovnala expozice. Proto můžete v jednom momentu natáčet temnou uličku a klidně hned švenknout na osluněnou silnici s čirým nebem. Pokud se vám slunce dostane do obrazu, můžete očekávat jen mírnou záři a ne obrovské bílé kolo přes které nejde nic vidět. Můžete tedy říct sbohem přesvíceným nebo podsvíceným záběrům, což je u kamer, kde je vše řízeno automaticky, velmi důležité.

A nakonec nezapomeňme cenu. Je nutno brát na zřetel, že Yi nemíří na pozice nejvyšších GoPro modelů, ale spíš na základní model, čistě pod názvem Hero (bez čísla), který se prodává za nějakých $130. Za Yi dáte jen $65. Pravda, s Hero již dostanete nějaké příslušenství, které si ale můžete za ušetřené peníze k Yi dokoupit také a ještě vám zbude.