Vyzrajme na digitální senzory

Autor:

S příchodem zrcadlovek do videotvorby přišel i pro nás kameramany zcela zcestný výraz: megapixel. Co pro nás znamená a jak se vůbec vyznat v senzorech, které najdeme v našich kamerách?

Možná jste slyšeli, že čím víc megapixelů, tím lepší obraz. Není to pravda. Vyšší rozlišení megapixelů vám může někdy dokonce i uškodit. Klíčem je, aby počet megapixelů byl úměrný velikosti senzoru. Například kamery řady Cinema (C100 a další) od společnosti Canon používají Full frame senzor s rozlišením "pouhých" 8.3 megapixelů, zatímco řadové zrcadlovky s menším senzorem APS-C jich mají 10 a víc. Jak si tedy může větší senzor dovolit méně megapixelů? Protože čím více pixelů chcete umístit do malé plochy, tím menší musí být a více se musejí mezi sebou těsnat, což snadno vytváří interferenci a tím pádem šum v konečném videu. Proto mají větší senzory obecně méně megapixelů, než ty menší. Více megapixelů vám sice umožní zaznamenávat obraz ve vyšším rozlišení, ale neznamená to automaticky, že bude mít větší kvalitu. Jinými slovy, megapixely určují velikost rozlišení snímaného obrazu, ale nezaručují lepší kvalitu.

Snímací senzor je srdcem každé digitální kamery. Vezměte objektiv, senzor a procesor a máte z toho digitální kameru. Nepotřebujete záznamové médium, velká spousta profesionálních kamer jej ani nemá, je potřeba mít extérní. Snímací senzor je tak analogií na filmové médium - existuje spousta druhů, každý se svými specifickými vlastnostmi a to dobrý kameraman bere na vědomí. Výběr správné kamery může být stejně důležitý jako výběr správného herce.

Abychom si mohli vybrat správnou kameru, musíme nejprve vědět, jaké snímací senzory v nich najdeme. Díky tomu pak budeme vědět, pro co se budou hodit. Ne vždy je totiž zapotřebí ta nejdražší kamera s největším senzorem. Zde je tedy popis těch nejběžnějších senzorů, které najdeme v zrcadlovkách a jejich typická velikost.

Full frame (36mm x 24mm)
Největší senzor, který dnes najdeme v dostupných digitálních kamerách. Pokud vlastníte modely jako Canon 5D nebo Nikon D4, získáváte stejně velký obraz jako má jedno políčko 35mm filmu. Full frame senzory nejsou exkluzivní jen pro zrcadlovky, kompakt Sony Cyber-shot RX1 a Alpha SLT-A99 a pár dalších již tento senzor mají také. Kamery s tímto senzorem jsou dost často spojovány s velkými objektivy s velmi otevřenou clonou, což umožňuje krásné záběry s mělkou hloubkou ostrosti. Proto často uvidíte velké tělo a velký objektiv. Za zmínku také stojí, že k Full frame kamerám od Canonu můžete připojit pouze objektivy s označením EF, nikoliv EF-S, protože EF-S jsou na Full frame senzor příliš malé. U ostatních výrobců je to podobné – existují objektivy určené jen pro menší APS-C senzory a pak také ty, které lze namontovat jak na APS-C, tak na Full Frame.

APS-H (28.7mm x 19mm)
Tento senzor byl použit pouze ve velmi malém množství modelů zrcadlovek, mezi nimi hlavně Canon 1D. Měl menší crop factor (pouze 1.3), než APS-C a přibližoval se tak více Full Frame velikosti. Šlo zde pouze o záměr vyrobit dostupnější čip, který by byl levnější, než Full Frame, ale přesto měl dobrý výkon při vyšší ISO citlivosti. Mimo již zmíněné modely se však pro něj nenašlo využití.

APS-C (23.6mm x 15.8mm)
Rozhodně nejpopulárnější digitální senzor poslední dekády. Pokud vaše digitální kamera není Full Frame, je téměř 100% šance, že obsahuje právě tento čip. Ovšem ne všichni výrobci ho vyrábějí ve stejné velikosti. Můžete se i setkat jak s velikostí 22.2mm x 14.8mm, tak s 23.7mm x 15.7mm. APS-C senzory jsou zhruba o třetinu menší, než Full Frame a obsahují více megapixelů, což při ISO nad 400 již způsobuje velmi viditelný šum. Jelikož je senzor menší, než Full frame, je potřeba uvést v potaz crop factor, který způsobuje, že bude zaznamenán pouze výřez z toho, co objektiv vidí a tím se zvýší hloubka ostrosti celého obrazu (crop factor bude vysvětlen podrobněji v dalších článcích).

Four Thirds System (17.3mm by 13mm)
Tento senzor je, jak už jeho název napovídá, pouze čtvrtinové velikosti oproti Full frame a je tedy i menší, než APS-C. Jelikož má crop factor 2x, zvyšuje tak dvakrát hloubku ostrosti všech objektivů. Najdete ho ve všech zrcadlovkách Olympus a některých modelech od Kodak a Panasonic.

CX (13.2mm by 8mm)
Tento jednopalcový senzor vyvinula společnost Nikon a používá ho ve svých bezzrcadlovkách. Sony si ho také jednou vypůjčila pro svůj Cybershot DSX-RX100. Jeho crop factor je 2.7, což zvyšuje hloubku ostrosti o 2.9 clonových čísel.

 

Z uvedených charakteristik nám tedy vyplývá, že výběr senzoru ovlivní nejen nahrávací rozlišení a úroveň šumu, ale také jaké objektivy budeme mít k dispozici (Full frame nemůže používat objektivy pro menší senzory) a hlavně hloubku ostrosti díky charakteristice crop factor. Takže pokud se například chystáte natáčet celky, nebo velké celky, stačí vám i menší senzor, u kterého velká hloubka ostrosti nevadí. Stejně je to i u záběrů, které se odehrávají za dobrých světelných podmínek, kde není potřeba vysoká citlivost senzoru. Čili jak už bylo řečeno na začátku, ne vždy je zapotřebí ta nejdražší kamera s největším senzorem.