Affinity Photo - schopný rival Photoshopu

Autor:

Pracujete na počítačích značky Apple a chtěli byste dělat grafiku do svých filmů, aniž byste museli utrácet další balík peněz? Affinity Photo je tu pro vás - zatím zdarma.

Mnoho z nás si již zvyklo na produkty firmy Adobe a jejich kompletní řešení co se týče počítačové grafiky a videa. Objevily se již nějaké pokusy Adobe sesadit z trůnu zaběhlého standardu s veleúspěšným projektem GIMP v čele. Teď je ale na poli další hráč, britská firma Serif a její software na tvorbu a úpravu bitmapové grafiky - Affinity Photo, který má potenciál poslat Photoshop zpátky domů a zamyslet se nad sebou.

Pod názvem Affinity Photo (dále jen AP) se skrývá jeden z celého balíku programů, zároveň s Affinity Designer pro vektorovou grafiku a Affinity Publisher pro desktop publishing. Svými mocnými nástroji a přívětivým interfacem si již vydobyl přízeň mnoha umělců na internetu a to i přesto, že se stále zatím jedná o beta verzi.

Co nám tedy AP nabízí (kromě sexy úvodního obrázku pro tento článek)? Program vyniká zejména svojí nejnovější funkcí, tzv. live filtry, které i po aplikování na obrázek mohou být dále měněny. Lze s nimi tedy pracovat stejně jako s úpravovými vrstvami a maskami, které znáte z konkurenčních programů. Pokud se tak chcete vrátit k filtru, který jste aplikovali úplně na začátku, tak snadno můžete a samozřejmě můžete vrstvu s filtrem vzít a přemístit ji jinam ve vrstvové hierarchii.

Teď si asi říkáte; "To je sice zajímavé, ale mám už tuny svých souborů udělaných ve Photoshopu. To je mám zahodit?" Vůbec ne! AP totiž Photoshop PSD otevře bez problémů a navíc program umí používat i plug-iny vyrobené pro Photoshop. Změna workflow vás tedy nebude stát již udělanou práci. Navíc AP otevře většinu standardních formátů, včetně RAW souborů.

Program ještě čeká spousta času vývoje, ale už teď se jedná o nástroj, který zapadne do vašeho workflow. A to nejlepší na konec: dokud je program v beta fázi, je úplně zdarma, bez jakýchkoli omezení! Po skončení vývoje pak přejde na prodej za plnou cenu €49.99 (cca 1500kč), což je za takový nástroj směšná částka.

Pro spuštění programu budete potřebovat OS X 10.7.5. Odkaz na stažení je zde (tlačítko Sign up for Beta): Affinity Photo

Na stránce samozřejmě najdete video tutoriály a dokonce i magazín zdarma, který je ke stáhnutí zde: Affinity Review

Média