GIMP - volně šířitelný program na grafiku posiluje

Autor:

Kdo pracuje (nejen) s operačním systémem Linux už dnes GIMP určitě zná. Volně šířitelný software na tvorbu grafiky stále drží krok s komerčním softwarem a bude jen posilovat.

Znáte to, chcete si udělat nějakou grafiku do videa, nebo plakát k vašemu nejnovějšímu nezávislému filmu a kvůli produkčním (a životním) nákladům máte hluboko do kapsy. Na(ne)štěstí nejste jediní. GIMP je nástroj pro tvorbu grafiky, který je dostupný na všechny známé operační systémy zdarma a ke dnešku se na jeho vývoji podílí skoro 100 lidí. Pokud používáte Linux, je velká šance, že ho již máte nainstalovaný, jelikož ho někteří distributoři ke svým vydáním přibalují. Pokud jste však o programu nikdy neslyšeli, nebo jste o něm jen tak letmo něco zaslechli, tak čtěte dál. GIMP je totiž mezi námi již nějaký ten rok a s každým vydáním je stále lepší, interface se vylepšuje, přidávají se nové funkce a odstraňují závady.

GIMP funguje pod licencí GNU, takže je nejen volně šířitelný, ale lze také dostat jeho zdrojový kód zdarma. V praxi to znamená, že se na jeho vývoji může podílet velmi mnoho lidí a jelikož to všichni dělají ve volném čase, je tak větší šance, že se mezi nimi vždy někdo najde, kdo na projektu zrovna může dělat. Dále to znamená, a to je dobře hlavně pro nás, uživatele, že se mezi těmito lidmi najde někdo, kdo přijde s lepším nápadem, než jaký mají komerční programy a implementuje ho.

Zpočátku je potřeba upozornit na fakt, že GIMP byl až doposud těžko přístupný začátečníkům. Interface nebyl příliš intuitivní a je potřeba si na spoustu věcí zvykat. Hlavně pokud přecházíte z jiného grafického editoru, budete se těžko zbavovat starých zvyků, což může vyústit v situace plné zlosti, zoufalosti a sebelítosti. Nynější verze 2.8 však změnila hru a zpřístupnila program ještě širší veřejnosti.

GIMP nabízí skoro všechny funkce, které byste od grafického editoru očekávali, jako například podporu dotekové citlivosti tabletů nebo korekce zkreslení objektivů. Je ovšem potřeba mít na paměti, že GIMP není Photoshop. Zatímco nabízí spoustu podobných i stejných funkcí, dělá spoustu věcí jinak. Například, záře (glow) a stín (shadow) se vytvářejí jedním filtrem a nelze v reálném čase vidět, jak bude efekt vypadat, dokud ho neaplikujete. Pokud ho konečně aplikujete, vytvoří se stín/záře v nové vrstvě pod tou, na kterou jste efekt aplikovali. Další rozdíl je v kompletní absenci úpravových vrstev (adjustment layers). Pokud si otevřete PSD soubor, který jste si udělali ve Photoshopu, dostanete jen holé vrstvy, bez efektů - tedy žádné záře, stíny a podobně. GIMP si zkrátka jde svou cestou, ale to neznamená, že by jste se na tu cestu nemohli vydat s ním. Jen je potřeba se naučit jeho řeč.

Když už je řeč o řeči :), GIMP pracuje s vlastním formátem souborů, XCF. Je velmi podobný formátu PSD, takže ukládá vrstvy a další parametry mimo obyčejné bitmapy. Dokonce lze přímo ukládat tento formát zkomprimovaný pomocí bzip nebo gzip, takže soubory, se kterými pracujete, nebudou zabírat tolik místa na disku, jako PSD. Běžné formáty jako jpg, tiff, tga a další lze samozřejmě také uložit, ale pouze za pomocí funkce export, ne pod klasickým ukládáním, což může hlavně nováčky dost mást.

V čem tedy vyniká? V čem může dohnat, nebo dokonce předehnat onu mocnou konkurenci s Photoshopem v čele, tedy kromě toho, že je zcela zdarma?

V první řadě je to rychlost. I velké soubory s mnoha vrstvami otevře bez jakýchkoli nesnází a stejně tak rychle je zase uloží.

Ironicky (a nebo spíš naštěstí), v GIMPu lze používat štětce a vzorce z Photoshopu a dokonce je možné i soubor vytvořený v GIMPu uložit jako PSD a otevřít ho ve Photoshopu, takže pokud spolupracujete s grafickým studiem, které GIMP nemá, ale má Photoshop, nijak nenaboříte jejich workflow.

Windows a MAC OS jsou standard a leckdy jediné dvě možnosti při výběru softwaru. GIMP běží nativně na Linuxu, aniž byste museli instalovat WINE a je také dostupný i pro veřejnost obskurní systémy jako Sun OpenSolaris a FreeBSD. Pokud razíte myšlenku open source tvorby, GIMP + Linux = správná cesta. Nemluvě samozřejmě o tom, že GIMP je v podstatě již součástí většiny distribucí Linuxu.

Script-fu - kung-fu pro programátory vám umožní si pohrát s procesy zpracování obrázků a lze tak tvořit skripta, která vám pomohou dosáhnout toho, co chcete, pohodlně a ještě to i příležitostně předat ostatním. Otevřenost platformy je zde velkou výhodou. Pokud se vyznáte v jazycích jako Python, Perl a TCL, máte zde možnost vytvořit něco úžasného. Pokud vám tyto názvy nic neříkají, můžete čerpat z nekonečné knihovny nasdílených skript od tvůrců, kteří se rádi podělí. Co že by to mohlo být? Například modul, který automaticky v dolním rohu doplní váš copyright, nebo který obrázku dodá charakter klasické sépiové fotografie - to vše jedním kliknutím.

Pokud máte s programem problém a potřebujete technickou podporu, asi víte, že u komerčních programů to může znamenat záležitost na několik dní. GIMP má velkou, věrnou a přátelskou komunitu, která vám leckdy poradí rychleji a lépe, než kdokoli jiný. Díky otevřenému kódu může kterýkoli programátor z internetu vyřešit váš problém za vás.

GIMP - uživatelé sobě. Není nic horšího, než dostat do ruky super program, o kterém víte, že s ním budete dělat zázraky a... co teď s ním? GIMP byl prakticky vyvinut jeho uživateli a tak jsou veškeré naučné tutoriály a databáze připraveny tak, aby jim porozuměl každý. Tutoriály nic neberou jako samozřejmost a berou na vědomí, že k nim přistupuje člověk, který program vidí poprvé. Naučná křivka bude strmá, ale zato se program můžete naučit velmi rychle. Jakmile pochopíte základy a mechaniku mentality programu, jste za vodou.

Přihoďte pár extra vychytávek jako interface pro vyhledávání a stahování pluginů a vestavěné zpracování HDR a máte ideální nástroj pro vaše grafické potřeby. A co vlastně GIMP čeká v budoucnu? Namátkou třeba podpora až 64-bitů na jeden barevný kanál, úpravové vrstvy adjustment layers, otáčení plátna, efekty jednotlivých vrstev (jako u Photoshopu) a mnoho dalšího. Je tedy na co se těšit.

Pokud ještě GIMP nemáte a chtěli byste ho vyzkoušet, následujte tento odkaz: GIMP