Fujifilm X-T1 je ještě lepší

Autor:

Digitální zrcadlovka od firmy Fujifilm dostává nový firmware, který zlepší již tak prvotřídní autofocus a přidá pár funkcí navíc, které fotografům a videografům dále zpříjemní práci.

Milovníci klasického vzhledu jistě neprohloupili, když do světa digitální fotografie vstoupili s Fujifilm X-T1 - digitálním fotoaparátem, který je svým vzhledem velmi podobný klasickému filmovému modelu Fujica ST. Tato kamera se vyznačuje především svou houževnatostí a vydrží práci v extrémních podmínkách, ať už vám na ni šplouchá voda, padá sníh, nebo vám upadne do bláta, nic pro ni není problém (pokud k ní máte i stejně houževnaté objektivy, které se zatím špatně shánějí). Automatické ostření za pouhých 0.08 sekundy a vůbec neuvěřitelná rychlost všech funkcí z ní dělají výbornou kameru pro situace, kde se každá desetina vteřiny počítá. Fujifilm se pyšní svou snahou zreprodukovat barvy co nejautentičtěji a využívá k tomu 16 megapixelový X-Trans CMOS II senzor o velikosti APS-C. Komfortní prvky jako výklopný displej, maximální citlivost ISO až 51200 a nastavitelná funkční tlačítka jen podtrhují posedlost firmy vám dodat zrcadlovku, ze které budete stejně nadšeni jako její tvůrci. Retro ovládací prvky zase pomohou i těm nejzatvrzelejším kinofilmovým fotografům se zde cítit jako doma.

Bohužel, nic není dokonalé a tak inženýři z Fujifilm dosedli na firmware kamery a dotáhli ještě pár funkcí blíže k vysněnému ideálu. Aby toho nebylo málo, přihodili i něco navíc. Nestává se moc často, že by zrcadlovky dostávaly update firmwaru a tak je potřeba je za tuto snahu přinejmenším pochválit. Není to dokonce ani první update - jedná se již o čtvrtou verzi, s každou z nichž se kamera stává lepší a lepší.

V první řadě je tu kompletně nové automatické ostření (autofocus). V módech Zone a Wide/Tracking bude kamera sledovat zaměřený objekt pomocí sledovacích bodů, které si vytyčíte, i když se objekt bude pohybovat, třeba i směrem k vám. Single-point autofocus nyní rychleji odhadne vzdálenost zaměřeného objektu díky systému rozdělení obrazu na zóny. Dokáže tak hledat s pouhým rozdílem 0.5EV oproti dřívějšímu 2.5EV, takže snadno automaticky zaostří i při nízkém světle a na objekty s nízkým kontrastem. Pro focení portrétů tu přibudou funkce Face Detection a Eye Detection, díky kterým kamera sama najde tváře a zaostří na úroveň očí, takže i s mělkou hloubkou ostrosti pořídíte skvělou fotografii. Makro režim teď bude automatický, není potřeba ho zapínat, neboť kamera sama pozná, kdy je potřeba, takže tlačítko na jeho zapínání teď bude volné pro jiné funkce. Automatické ostření při nahrávání videa bude ještě jemnější a přirozenější díky optimalizovanému algoritmu.

Vylepšené kolečko závěrky - pokud fotíte v módu T a nastavíte si typ závěrky na mechanický + elektronický, můžete si pomocí funkčního tlačítka nastavit expozici od 30 sekund až po 1/32000 sekundy na rozdíl od dřívějšího rozsahu 30 až 2 sekundy. Změny se také týkají grafiky na displeji, která umožní lepší komponování a ovládání. Konečně si také můžete dolaďovat expozici v manuálním módu za pomocí kolečka pro upravovaní expozice, pokud zároveň používáte nastavení Automatické ISO.