Xiaomi Yi 2 přišlo zničit GoPro

Autor:

Čínská firma Xiaomi se již ukázala ve velmi zajímavém světle se svým vážným konkurentem iPhonu, Mi. Nyní, po namočeném palci v trhu se sportovními kamerami v podobě Yi, přichází s modelem, který nechává veškeré zastánce GoPro na pochybách, a to nejen kvůli 4K rozlišení.

yi 2 09V prvé řadě vás možná napadne, neměl by za titulkem tohoto článku být spíše otazník? Odpověď zní: ne. Již zkraje dává Xiaomi jasně najevo, že tato kamera je určena pro všechny, kteří chtějí GoPro, protože "je tak strašně cool a každý ho má a dělá s ním ta skvělá videa", jinými slovy, účelem Yi 2 je přebrat společnosti GoPro její zákazníky. S přihlédnutím na stáří modelu Hero 4, který je již venku druhým rokem, je to skoro nefér, ovšem Yi 2 není jen lepší, je také levnější, nyní v předprodeji s cenou pro světový trh $250, tedy přesně o polovinu méně, než Hero 4. Xiaomi si dalo na tomto modelu záležet a již několik měsíců před vydáním rozeslalo pár modelů věhlasným (hlavně) sportovním kameramanům a následně od nich sbíralo feedback. Proto se již nyní, 20 dní před vydáním, o Yi 2 hovoří jako o "GoPro zabijákovi".

Co tedy dělá Yi 2 (plným názvem Xiaomi Yi 4K Action Camera 2) lepší, než GoPro Hero 4 (dále jen GPH4)? V první řadě je tu vylepšený Ambarella A9SE75 procesor propojený s novějším senzorem Sony IMX377 - GPH4 má jen A9 a IMX177, to nabízí lepší rozlišení, menší spotřebu a lehčí váhu. Na zadní straně najdete Retina displej s dotykovým ovládáním, kde kromě klasického nastavení si můžete vybrat jeden z 9 možných nahrávacích módů (slow motion, time-lapse atd.), nebo přehrávat nahraná videa, která si lze poslechnout skrze vestavěný reproduktor. Vůbec největším marketingovým tahounem pro tuto kameru je její baterie a spotřeba energie, zatímco GPH4 vám vydrží nahrávat zhruba hodinu, Yi 2 vydrží dvakrát tolik.

Navenek Yi 2 zaujme svým čistým a líbivým designem, velmi charakteristickým pro východní Asii a dokonce je k dispozici ve třech barvách (černá, bílá, růžová). Žádná ošklivá tlačítka, LCD displeje tu nenajdete. Horní strana kamery je pokryta kromě reproduktoru také dvojitým mikrofonem a spouští. Pouze na jedné straně najdete krytku ukrývající micro USB port, druhá je krásně čistá. Vespodu je pak kromě dvířek k baterii a paměťové kartě také závit kompatibilní s vaším standardním příslušenstvím jako stativy, stabilizátory atd. Za zmínku však stojí, že Yi 2 je o pár milimetrů větší, než GoPro, takže nebude pasovat do stejného příslušenství.

yi 2 06Po softwarové stránce tu najdete přesně to, co byste čekali i u GoPro kamer. Snímkovací frekvence při rozlišení 4K je 30fps s možností nahrávat až 120fps při rozlišení 1080p, je tu také možnost ručně nastavovat závěrku a expoziční hodnoty. V kameře je zabudovaná komunikace přes Bluetooth 4.0, který lze využít pro selfie sticky, dálková ovládání a stahování videí do telefonu a také dnes již standardní Wi-fi 5GHz, takže je zde výrazně nižší prodleva při sledování obrazu skrze telefon a výrazně rychlejší přenos dat při kopírování. Obě tyto komunikace jsou samozřejmě schopné komunikovat přes jejich pomalejší starší verze 2.0 a 2.4GHz. Kamera má navíc oproti GPH4 i vylepšenou stabilizaci obrazu, o kterou se z velké částí zasluhuje vestavěný gyroskop a akcelerometr. Bohužel tato stabilizace nefunguje při rozlišení 4K, stejně jako u GoPro, kde ale stabilizace není přítomna vůbec Samozřejmostí je také ovládací aplikace pro smartphony.

Média