Dostupné grafické editory Affinity Designer a Photo přišly na PC

Autor:

Konečně legální grafické programy, které vám nepolezou do peněz.

Jedním z nejobvyklejších znaků nezávislého filmaře je především nedostatek financí. Na rozdíl of velkých finančních subjektů, obyčejný člověk musí otáčet každou korunu, aby mohl své vysněné dílo přivést do reality. Anglická firma Serif Labs na to samozřejmě myslela a proto již před rokem přinesla alternativu pro lidi, kteří chtějí něco finančně dostupnějšího než Adobe Photoshop / Illustrator  a více sofistikovaného, než GIMP. Sada Affinity Designer a Photo tak již rok velmi úspěšně nahrazuje zaběhlé grafické editory na platformě Apple Mac, k velké spokojenosti svých uživatelů. Za ten rok však vývojáři nelenili a programy dále vyvíjeli. Dnes se konečně naplnila přání nespočtu grafiků a Designer a Photo přišly na PC v plné síle, plně funkční v systému Windows.

affinity designer01Pokud jste o programech nikdy neslyšeli, tak vězte, že Designer je vektorový editor, přímý konkurent Illustratoru od Adobe, zatímco Photo se postará o bitmapovou grafiku, kterou jsme si zvykli tvořit či upravovat ve Photoshopu. Pokud již předem zmíněný software od Adobe znáte a používáte, tak budete v Designeru a Photo jako doma, ovšem po osvojení si podobného, nicméně intuitivního layoutu. Přechod Creative Suite (Adobe) na Affinity bych proto nejlépe přirovnal k přesednutí z auta s volantem na levé straně do auta s volantem na straně opačné. Vše tam je, funkce se schodují, jen si musíte zvyknout, že své oblíbené nástroje budete hledat někde jinde, popř. pod jiným jménem. Možná se ptáte, "co ale budu dělat se svými soubory vytvořenými v Creative Suite, AI a PSD?" Oba programy tyto formáty dokáží bez problémů otevřít a umožnit vám pokračovat v práci tam, kde jste v nich původně přestali - a klidně odvedenou práci opět exportovat do těchto formátů, takže pokud jste součástí workflow týmu, který si ještě změnou softwaru kompletně neprošel, nebudete vůbec na obtíž. Tím to však nekončí, ve Photo dokonce můžete i otevřít štětce (brushes) určené pro Photoshop, mimo jiné. Ve Photo jsou samozřejmě přístupná skripta a makra, 32-bitové HDR stavění a 360-stupňové obrázky, otevření a zpracování formátu RAW je také samozřejmostí.

affinity designeri screenTeď ale přichází ta hlavní otázka: proč? Proč přejít z GIMPu, čí Creative Suite, na Affinity? V první řadě jde o výbornou reputaci Serif Labs, o kterou se zasloužilo oficiální fórum, kde vývojáři přímo komunikují s uživateli společně obě strany posouvají vývoj programů úspěšně vpřed díky uživateli vychvalované responzivnosti týmu. Druhá, velmi podstatná věc, je samozřejmě cena a obchodní politika. Každý z obou programů vás přijde na $40 (v době psaní tohoto článku), čili zhruba 1000(!) kč, jednorázově. Čili, za jeden poplatek tisíc korun dostanete profesionální program na tvorbu/úpravu vektorové/bitmapové grafiky, nepatří k tomu žádné předplatné či "always online" omezování. Program je váš a už vám ho nikdo nevezme. Jedna licence za tuto cenu vám umožní si program nainstalovat na dva počítače (používané jedním uživatelem), takže pokud jste například zvyklí si na scéně pořídit foto a chcete si ho rychle zpracovat na laptopu, než na něm začnete pracovat doma na stolním počítači, tak to zde naprosto legálně můžete. Oba tyto programy dokonce úspěšně používáme pro tvorbu tohoto webu a také jsme podávali zpětnou vazbu, která byla vyslyšena. Vydané updaty jsou poskytovány zákazníkům zdarma a přehledná internetová stránka vždy nové funkce popíše a představí.

Webová stránka programu: https://affinity.serif.com/en-us