Sony FS7 - královna nezávislých filmařů

Autor:

Odhalení Sony FS7 byla velká událost, neboť nezávislí filmaři a dokumentaristé konečně dostali to, po čem toužili – cenově dostupnou, ergonomicky příjemnou videokameru s plným rozlišením 4K a vyměnitelnými objektivy.

FS7 01FS7 je větší sestrou modelu FS5, kamery, která s FS7 také sdílí výše jmenované vlastnosti, kromě možnosti natáčet ve 4K – FS5 má jen UHD. FS7 je dražší, ovšem posouvá záznam videa ještě dále pro více náročné uživatele. To se samozřejmě promítne i na možnostech natáčení a postprodukce.

FS7 přichází se Super 35mm senzorem o rozsahu 14 clon, takže máte při natáčení velkou toleranci stínů a světla – zejména výborné pro dokumentaristy. Má i vysokou citlivost, natáčení je vždy 4K, takže i pokud potřebujete jen 2K video, dochází zde k downsamplingu až těsně před záznamem na médium, takže dostanete ostřejší verzi obrazu. Snímkové frekvence jsou zde všechny standardní (24, 25, 30, 50 atd.) pokud potřebujete vysokorychlostní záznam, FS7 nabízí až 180fps v rozlišení FullHD a 60fps ve 4K. Navíc lze snímkovou frekvenci měnit kontinuálně za pochodu a záznam je také kontinuální oproti FS5, která měla záznam 240fps FullHD pouze v burst módu na 8 sekund záznamu. Senzor nemá globální závěrku, takže je stále potřeba počítat s rolling shutter efektem, byť jen slabým. Při natáčení super slow motion se může také objevit zvýšený obrazový šum.

FS7 komprimuje rozlišení 4K skrze kodek XAVC-I 4:2:2 ve formátu MPEG-4. V dané kategorii tak získáte obraz ještě ve vyšší kvalitě než kodek shodný s FS5 – XAVC-L. Pro rozlišení FullHD a menší je tu kodek MPEG-2 Long GOP 4:2:2 a po updatu firmwaru také Apple ProRes 4:2:2 10-bit a jeho HQ verze. To vše lze nahrávat interně na paměťové karty, nekomprimované video RAW pak musíte vyslat ven do extérního rekordéru.

Co však sklízí chválu všech uživatelů kamery je její ergonomie. Díky rukojeti na vrchu lze s ní snadno natáčet z ruky, sedne dobře na rameno a samozřejmě i na stativ. Obraz pak můžete sledovat pohodlně z hledáčku, který lze posouvat dopředu a dozadu podle potřeby. Na těle pak najdete všechny typy konektorů, které budete pro správnou videoprodukci potřebovat – HDMI, USB, 2x SDI, XLR) a tlačítka/kolečka pro všechny funkce, na které jste již zvyklí (obrazový gain, úrovně zvuku, ND filtry, barevná teplota atd.). Pokud ke kameře přijdete z menších/levnějších kamer, určitě budete mít radost z bajonetu E-mount a tím pádem i možnosti si měnit objektivy – i ty fotografické. Výhodou je tak existence speciálních předsádek, abyste mohli kromě objektivů Sony používat i Canon, Leica a další, které mají A-mount, PL a EF připojení. Váha těla i s objektivy se většinou vejde do 5kg, takže je vhodná i pro menší Steadicamy a jiné stabilizátory, popř. nebudete tolik unaveni po delším natáčení z ruky.

FS7 02

FS7 je tedy dražší, než její menší verze FS5 (rozdíl je až 50 tisíc), ale u těla to nekončí. FS7 totiž využívá vysokorychlostní paměťové karty XQD, které při kapacitě 64GB ve 4K pojmou něco málo přes 20 minut, ale stojí mezi 5 a 6 tisíci korun. Nemluvě o příslušenství jako externí rekordéry, extra konektory, konvertory atd. Ty z vašeho konta mohou vysát ještě jednou tolik peněz jako kolik jste dali za kameru. Nemluvě o tom, že abyste využili plný potenciál kamery a jejího senzoru, budete potřebovat velmi kvalitní (drahý) objektiv.

FS7 II – dva roky po vydání FS7 přišla její vylepšená, nebo spíše mírně pozměněná verze. Lidé v Sony dále naslouchali filmařům a rozhodli se jim jejich práci ještě více usnadnit. Nutno však říci, že se nejedná o žádný zásadní krok ve vývoji kamery a vše co přináší lze snadno oželet. Jedna z funkcí, které FS7 oproti FS5 neměla, byl variabilní ND filtr, byl k dispozici jenom skokový. V Sony pocítili nutnost tuto skutečnost napravit a nyní najdeme mezi senzorem a objektivem LCD filtr, s variabilně nastavitelnou hustotou – tedy buď programově, nebo podle oka, kolečkem. Dále zde najdete zámek pro bajonetový úchyt E-mount, takže pracuje podobně jako PL-mount z filmových kamer. Problém pro pokročilé filmaře byl, že E-mount je dělaný hlavně pro fotografické objektivy, kde člověk nepoužívá příliš přídavných zařízení a kde je nutno točit kroužkem na objektivu místo límcového úchytu na konci těla objektivu. To způsobovalo nemožnost objektiv pevně uzamknout. Nyní ho můžete uzamknout mnohem pevněji a při větších sestavách tak bude pro vás pohodlnější objektiv ovládat, ale také obtížněji sundávat. Další změny jsou spíše povrchní, například LED vedle zapínání vám ukáže jestli je kamera zapnutá, opěrku lze nyní namontovat bez použití šroubováku, více programovatelných tlačítek (10 místo 6), více vyčuhující paměťové karty pro snažší vytahování a čtvercový tvar úchytové kolejničky místo kruhové.

 

Na tuto kameru je mezi filmaři překvapivě velmi málo stížností. Je dostupná, vydává dobrý obraz, skvěle se ovládá a je přizpůsobivá, její koupí rozhodně nemůžete šlápnout vedle – pokud se vám podaří dát dohromady aspoň 240 000 kč jen na tělo. Pořád má lepší poměr cena/výkon, než její konkurence. Ovšem je potřeba si uvědomit pro jaký účel ji potřebujete, když je tu ještě levnější varianta FS5, některé funkce lze snadno oželet – koneckonců, rozlišení UHD bohatě stačí a Apple ProRes také není vždy potřeba. Pokud nemáte velmi náročné klienty, nebo nepotřebujete obraz na velké promítací plochy, je lepší dát přednost FS5. Pokud ale potřebujete diváky ohromit a nebo chcete natočit upoutávku pro investory, FS7 je tu pro vás.