Blackmagic Design: ovládání kamer URSA Mini Pro prostřednictvím Bluetooth

Autor:

Blackmagic Design, výrobce profesionální audiovizuální techniky,  představil na letošním ročníku veletrhu NAB nový otevřený protokol pro dálkové ovládání digitálních filmových kamer URSA Mini Pro prostřednictvím technologie Bluetooth. Vývojářské nástroje a demonstrační zdrojový kód budou vydány zdarma v červnu 2017.

Nový model kamery URSA Mini Pro je vybaven rozhraním Bluetooth, dosud ovšem neaktivovaným. Technologie Bluetooth dovolí bezdrátově komunikovat s kamerou na vzdálenost do 10 metrů. Majitelům kamery URSA Mini Pro bude k dispozici nejen ukázková aplikace pro iPad, ale i kompletní API pro vývoj vlastních aplikací včetně zdrojového kódu.

Demonstrační aplikace pro iPad disponuje funkcí virtuální klapky pro vkládání metadat (scéna, záběr, části scénáře atd.), a možností nastavovat funkce přístroje včetně formátu videa a snímkové frekvence, úhlu závěrky apod. Uživatelé si ovšem mohou vytvořit vlastní aplikace, včetně ovládání nástrojů DaVinci Resolve pro barevné korekce, které jsou v kameře integrovány. Díky tomu bude možné vytvářet aplikace pro barevné úpravy natáčeného videa v reálném čase, pro ovládání motorizovaných objektivů a další.

Dálkové ovládání umožní také zcela nové pracovní techniky a postupy. Příkladem může být výroba vícekanálových pořadů ve studiu. Kamery URSA Mini Pro mohou být vybaveny studiovými hledáčky Blackmagic URSA Studio Viewfinder, namísto odbavení jejich signálu pomocí klasické režie ale mohou být ovládány dálkově pomocí iPodu, včetně spouštění záznamu na interní média a ukládání příslušných metadat. Natočené záběry lze později upravit v aplikaci DaVinci Resolve 14 prostřednictvím funkcí pro multikamerový střih. Takový přístup může přinést větší přesnost práce, vyšší kvalitu výstupu i ušetření nákladů. Aktualizace Blackmagic Camera 4.4 s podporou Bluetooth rozhraní kamer URSA Mini Pro a novým vývojářským rozhranímbude uvedena v červnu 2017, zcela zdarma.

Zdroj: syntex.cz

Média