Gigant se snaží držet krok. Sony nabídne modulární kameru Venice

Autor:

Sony představuje další generaci filmové kamery s plnoformátovým snímačem o velikosti 35mm, 6K rozlišením a s možností jej v budoucnu vyměnit.

Sony Venice 5Už je tu s námi jako partner pro filmový záznam nějaký pátek. Po prototypech a experimentech s Georgem Lucasem už v roce 1999 Sony poprvé představila 24 snímkovou digitální filmovou kameru určenou pro volný trh a po necelých 20 letech se dočkáme revolučního pojetí, v kterém se japonský gigant inspiroval u konkurenční americké společnosti Red. Začalo to budoucími upgrady a pokračuje to možností evoluce, modularity, vylepšení stávající kamery a její přizpůsobení. Sony Venice má tuto éru u velkého elektronického giganta odstartovat.

Licence pro anamorfické formáty

Kamera je plně stvořena pro filmovou práci, díky většímu snímači CMOS nabídne ještě menší hloubku ostrosti, vysoký dynamický rozsah až 15 EV s nízkým šumem a záznamem HDR, rozlišení až 6048x4032 (po plánovaném upgradu firmwaru v roce 2018), možnost volby snímkové frekvence od 1-60 snímků za vteřinu, rychlejší závěrku bez nechtěných efektů (kácení svislic), širší barevný rozsah v normě Rec. 2020 a možnost natáčet anamorfické formáty. Tady však Sony sáhlo k poměrně nepopulárnímu prodejnímu řešení formou licence. Pro zaktivnění funkce, budete muset zaplatit paušál, kterým si buď možnost aktivace zakoupíte na dobro, nebo jen na potřebnou dobu.

Sony Venice 1

Nový hledáček, závity PL i E mount

Kamera je určena pro závity sférických a anamorfických objektivů standardu PL, dokáže zaznamenávat metadata připojeného objektivu, možnost je vybrat si i dostupnější závit Sony E, který dovolí použít paletu objektivů značky Sony, zejména fotografického Sony Venice 2typu. Kamera je plně kompaktní a intuitivní, plně konvenční profesionální konstrukce, může být napájena 12 i 24 V a propouští bezkompresní záznam pomocí 4K-SDI. Hledáček kamery je přepracovaný, plně barevný s rozlišením 1920x1080 technologie OLED a přístroj je připraven na nasazení v nejhorších podmínkách, měl by si dobře poradit s vibrací, prachem či pískem. Její super tichý ventilátor může být jednoduše otevřen a vyčištěn.

Vymodlená modularita

Kamera je modulární, lze jednoduše rozebrat, oddělit kromě baterie, objektivu, hledáčku a držadla i část se snímačem. V budoucnu tak můžete vyměnit jen část přístroje, což se jistě osvědčí. Ke kameře může být připojen i externí rekordér pomocí pár šroubů. Novinkou je 8 krokový manuální natural density (ND) filter, který dokáže zredukovat dopadající světlo až o 8 clon, ještě prohloubí malou hloubku ostrosti a lze jej ovládat i dálkově, například z létajících dronů.

Sony Venice 3

HDR a lepší barevné korkce

Záznam kamery je umožněn ve formátu XAVC, ProRes nebo Mpeg HD na paměťové karty SxS, případně rozšířit o záznamovou jednotku, která může ukládat v 16 bit RAW nebo v novém X-OCN, který má menší obsah dat, je s lepším gamutem a přenosem světelné gradace pro záběry vysokého dynamického rozsahu. Přístroj dokáže díky dvěma úložištím kontinuálně neomezeně natáčet. Ke kameře budou dostupné i výkonné nástroje s barevnou správou a organizací jako Catalyst Browse a Raw Wiever, v kterých si záběry upravíte expozičně, barevně a můžete i ukládat na vzdálené úložiště. Cena kamery není známá, kamera je určena pro plně profesionální produkce, do rukou nezávislého filmaře se může dostat tak maximálně z pultů půjčoven. Uvidíme, jak se v praxi rozšíří a zda dokáže přivést na svou stranu i uživatelé jiných značek.

Média