Stabilizace videa pomoci gimbálu

Autor:

Populární stabilizační novinkou v oblasti záznamu videa se stal gimbal pro lehké kamery a zrcadlovky. Po ručních steadicamech, steadicamech s ramenem, kolejích, jeřábech a sliderech je tu další stupeň špičkové stabilizace.

gimbal3V profesionálním filmu byly vždy kvalitní stabilizátory, zejména na principu gyroskopu výsadou drahých produkcí, hlavně leteckého natáčení. Nyní se situace mění a kvalitní stabilizátor můžete mít i vy.

V dnešním článku se budeme soustředit na novinku, tzv. gimbál. A co to vlastně je? Gimbál je od anglického slova gimbal, tj. zařízení u nás známé jako kardanův závěs, jenž umožňuje zařízení otáčet se nezávisle kolem tří os. A tento princip stojí za zrodem elektrických stabilizačních zařízení pro video a film. Elektromotor roztáčí mechanismus, ukrytý v kapsli, který dokáže při vhodně rozložené váze zařízení omezit zákony gravitace a eliminovat otřesy kameramana způsobené při jeho pohybu, tím lze dosáhnout plynulého pohybu, který má pocitově nejblíže k filmové jízdě pomocí kolejnic.

Za rychlým, a mnohdy až nepřehledným rozvojem, této stabilizace stojí natáčení mobilních telefonů, selfie tyčí a kamerových dronů. Vlajkovou lodí v tomto segmentu je, kromě dalších velký firem, u nás hlavně známá čínská firma DJI, která nabízí svůj tříosý obouruční gimbál Ronin 2, určený hlavně pro profesionální použití. Další firmy jsou například FEIYU, MOZA AIR a ZHIYUN, jehož Crane 2 je poslední dobou očekávaným bestsellerem, hlavně díky své nosnosti až 3,2 kg, což umožní nasadit kvalitnější přístroj.

Stabilizační pomocníci mají různé konstrukce, různou výbavu. Některé obsahují i integrovaný follow focus, někde je dostupný jako volitelné příslušenství. Ovládat gimbal můžete i přes mobilní aplikace. Co výrobce, to jiná kompatibilita s jinými stroji. Zásadní pro výběr je nosnost zařízení, samozřejmě že čím lehčí kamera - fotoaparát, tím je investice nižší.

gimbal

Ke kvalitní práci je nutné poctivé vyvážení předem, aby přístroj dosahoval co nejlepších výsledků. Situaci v tomto komplikuje výměna objektivů, kdy je nutné přístroj znovu vyvážit a dbát na to, aby nepřesáhl doporučenou hmotnost. Další kámen úrazu může být ostření.

Ideálními pomocníky, který zvýší kvalitu, zejména u lacinějších modelů je optická a elektronická stabilizace objektivu či čipu daného zařízení. Pomyslným králem je v tomto stabilizace čipu v Panasonicu GH5, jehož lehká konsrukce umožňuje použít levnější gimbaly a dosáhnout tak mimořádných výsledků.  

K lepší orientaci v produktech doporučujeme přiložené video českého prodejce, kde vám názorně rozdíl v produktech zobrazí. Doporučujeme i starší článek o steadicamu.

Média