Concept art a film

Autor:

Termín concept art se s rozmachem internetu konečně dostal do povědomí širší veřejnosti a ukázal filmařům po celém světě k čemu všemu může sloužit a jaké využítí může u filmu mít. Skicy, atmosferické malby, technické nákresy, design postav a další šetří filmovým štábům po celém světě spoustu času a peněz.

Termín concept art, tedy koncepční umění, pod sebe shrnuje vizuální reprezentaci umělcovy vize všeho, co ve filmu uvidíme. I přesto, že se tento termín běžně spojuje spíše s herním průmyslem, má ve filmu také svoji dlouholetou tradici a velmi přesná specifika.

conceptart 01Concept art je tvořen ve většině případů specializovaným umělcem, který dostane od režiséra nebo produkčního designéra zadání, např. namalovat interiér opotřebované vesmírné lodi patřící těžařské společnosti ze Země. Tyto návrhy poté umělec vypracuje v několika iteracích, aby si mohl zadavatel vybrat a popřípadě si vyžádat malé úpravy. Takový návrh se může týkat i postav, předmětů, lokací, vozidel, budov atd. Vše je podřízeno příběhu, jak vše působí na diváka a pokud možno, je možné vyrobit z produkčního rozpočtu. Na rozdíl od her, kde je velká pozornost věnována herním elementům, jak se bude hráč prostředím pohybovat a jaké bude používat předměty, filmový design musí hlavně dobře vypadat na kameře a mít jasnou charakteristiku nálady. Nálada (angl. mood) je u filmu klíčová, a často se stává, že umělcovi jsou dodány reference, z fotografií nebo jiných filmů, ze kterých se pak odrazí. Jelikož concept art je jen velmi vzácně použit i pro propagaci filmu, je zcela běžné, že při sestavování obrázku určující vysněnou filmovou scénu jsou použity fotografie, malby a filmové snímky z jiných, byť i komerčních, děl. Jeho účelem je pouze ukázat členům štábu jak by jejich vize mohla vypadat. Je to podobné jako tzv. temp track u hudby, kdy je u hrubého střihu filmu používána hudbu z jiných filmů, než skladatel složí originální písničky přítomné ve finální verzi.

Jaké tedy má tvorba concept artu výhody? Předně šetření zdrojů. Pokud řemeslníci dopředu vědí jak konkrétně má daná věc vypadat, vyrobí ji na první dobrou, aniž by došlo k nedorozumění a byla potřeba cokoli předělávat. Stejně tak se sestavováním scény. Režiséři chtějí co nejdříve vidět, zda jejich vize dobře vystihne character postav a celého příběhu a dopředu uvidí, zda všechny elementy spolu dobře ladí a zda nebude něco buď narušovat vyprávění či natáčení. Obzvláště důležitý je concept art pro natáčení se speciálními efekty, kdy nikdo nemůže dopředu vědět, zda reálné a fiktivní elementy budou spolu pasovat a hlavně se podle toho uzpůsobí samo natáčení záběru. Často se zabývá i prvky, nad kterými se člověk normálně ani nepozastaví, jako například různá technická udělátka nebo animace na obrazovkách počítačů, které postavy ve filmu používají. Vše musí někdo vymyslet, utvořit design, vyrobit to v počítači, rozhýbat je a poté do scény vložit.

conceptart 02

Zdálo se vám někdy, že moderní sci-fi filmy jsou si dost podobné? Že například Battleship, či Iron Man se až nápadně svými designy podobají Transformers? Je k tomu dobrý důvod, na velké spoustě současných filmů se podílel malíř Josh Nizzi. Josh vymyslel moderní robotický design detailních, často nesmyslně poskládaných, ale zajímavě vypadajících prvků. Je to veterán filmového průmyslu a obrázky doprovázející tento článek pochází právě od něj. Pokud nahlédnete do Joshovy galerie, najdete v ní velmi dobrý průřez moderního concept artu a kde se primárně využívá. Scéna z romantického dramatu odehrávajícího se na venkově asi nebude tolik vyžadovat concept art jako akční scéna ze sci-fi filmu a to je právě kde umělci jako Josh naleznou nejvíce práce. Josh tak má za sebou design různých technologických pomůcek, obřích bojových robotů, neobvyklých postav a jejich vybavení, sci-fi interérů a exteriérů a dokonce i atmosferických nákresů záběrů blížících se klasickému storyboardu.