Nejstarší generace projektorů v kinech v ohrožení

Autor:

Použiji schválně znovu nadpis jedné kapitoly z našeho článku "Co přinesla konference Cinema Czech 2019" z 21. března letošního roku. V něm jsme probírali úskalí nových kopií DCP vyráběných dle nového standardu SMPTE. V těchto se odlišuje způsob zápisu titulků k dialogům v původním znění. A nejstarší generace DCI projektorů s tím může mít nepřekonatelný probém.

Dříve ve standardu Interop pro DCP se titulky vkládaly jako text ve formátu XML, ale od standardu SMPTE se vkládají ve formátu MXF. Problém je, že celá řada nejstarších kinoserverů odesílá titulky do projektoru zvlášť a výsledný obraz se skládal až v obvodech projektoru. A nově vyrobené titulky v MXF nejstarší DCI projekotry nedokáží zobrazit vůbec nebo případně jen zkresleně.

Nejstarší projektory mají ale naději. Některé starší modely kinoserverů pracující ještě přes staré rozhraní HD-SDI (Nejnovější projektory ve standardu DCI pracují s integrovanými mediabloky IMB) a s nejnovějším firmware umí MXF titulky samy korektně vykreslit v obraze a odeslat tak do projekoru. Titulky vám pak do obrazu generuje přímo server a nikoliv projektor.

christie cp2308 digital cinema projector 500x500V posledních několika málo letech probíhá redigitalizace nejdéle fungujících a nejaktivnějších kin ve standardu DCI. Provozovatelé městských kin se většinou starých DCI projekčních setů nezbavují, ale ponechávají si je pro využití na místním letním kině. Tedy pokud to výkon starého projektoru umožňuje. A zde může vzniknout nebezpečí. Instalací nového setu do klasického kamenného kina se problém s nekompatibilitou vyřeší, ale stěhováním starého setu na letní kino se na něj může zapomenout. A pak se může stát, že až během představení pro veřejnost zjistíte, že se vám nezobrazují správně titulky.

Právě na jednom letním kině jsme již zaznamenali první případ. (Nebudu jej zde jmenovat. Tento článek má na problém upozornit a ne někoho pranýřovat.)

Pokud se vám stane se starším modelem projekčního setu podobný problém, je potřeba okamžitě kontaktovat svého integrátora, zdali by neměl v záloze starší kinoserver, který nové titulky MXF ve standardu SMPTE pro DCP dokáže zobrazit do obrazu sám. 

Může se stát že váš integrátor požadovaný starší model s potřebným firmware nebude mít k dispozici. V tomto případě vám doporučuji kontaktovat i konkurenční integrátorské společnosti.

Je totiž zarážející, že provozovatel letního kina, kde k problému s titulky došlo, si svůj starší DCI set nechal na letní kino odborně nainstalovat svým integrátorem a ten jej přitom na riziko nekompatibility titulků vůbec neupozornil. Osobně si myslím, že integrátor by u svých klientů měl umět myslet dopředu a upozorňovat je na různá úskalí, která mohou na jejich vybavení nastat. Od toho je jejich integrátor a nikoliv jednorázový instalátor. Takže tento vzniklý problém bych nazval chybou integrátora.

autor: Ondřej Beck, digitalnikino.cz