Nejlepší filmy z Královéhradecka porota ocenila v novoměstském Kině 70

Autor:

Tradiční krajská filmová soutěž pro Královohradecký kraj s názvem Český Videosalon se přesunula z Hradce Králové do Nového Města nad Metují. Za krásného počasí a v romantickém prostředí se v sobotu 11. 4. otevřely filmovým nadšencům dveře sálu Kina 70, kde v důstojném prostředí všechny přivítal ředitel tohoto kina p. Červinka a představil účastníkům porotu, ve které letos zasedli zkušení tvůrci: Silvie Dymáková (Český lev za film Šmejdi), Roman Vávra (nominace na pět Českých lvů za film Co chytneš v žitě) a Zdeněk Všelicha (profesionál pracují pro Českou televizi).

Soutěž byla rozdělena do čtyř bloků, kdy dva proběhly dopoledne a promítnuto v něm bylo celkem 21 ukázek, pak následoval rozborový seminář a odpoledne ve dvou blocích bylo promítnuto dalších 15 snímků, které se rovněž hodnotily na následném semináři.

Celkem se do soutěže přihlásilo 28 účastníků v pěti kategoriích (Dokumentární snímky, Hrané snímky, Reportáže a publicistika, Videoklipy a Experimentální snímky). Nejpočetněji byl zastoupen Hradec Králové, celkem deset filmařů, dále zde byli tvůrci z Rychnova nad Kněžnou, Vamberka, Náchoda, Nového Města n. M. a dalších šesti měst. O tom, že promítaná díla měla vysokou úroveň, svědčí i to, že porota komentovala některé snímky tak uznalými slovy jako: „Profesionál by se za to nemusel stydět“, Tohle jste točil jak?  To bylo úžasný“ aj. Cenu za kameru si odnesl snímek Šest Vojtěcha Lukeše z Hradce Králové, zatímco Cenu hejtmana Královohradeckého kraje získal snímek Historie jednoho letadla od Davida Baldy, rovněž z Hradce Králové. Cenu diváků získal snímek Máš ji Martina Křivdy z Nového Města nad Metují. Z každé žánrové kategorie byly oceněny snímky, které postupují do celostátního kola.

Silvie Dymáková dodává: "Je to poprvé, co jsem v porotě na festivalu. Já jsem ani nevěděla, jaká je ta hladina kvalitativní, nevěděla jsem, s čím to můžu porovnávat. Co obrovsky oceňuji je to nadšení těch lidí, že ve volném čase vezmou tu kameru a jdou točit. Pak mě taky těší, že tady na Videosalonu je i spousta lidí staršího věku. Já, protože jsem se zabývala Šmejdama vím, že je spousta lidí na penzi, kteří nejsou schopni si sami od sebe najít nějaké aktivní vyplnění volného času. Mě proto moc těší, že jsou ty starší lidi tady a že by se svým přístupem mohli stát příkladem pro další seniory. Je znát, že je to dělaný srdcem."

Detailní výsledky soutěže

 

Více z této kategorie: Film za totáče II.část »