Eva Csölleová, Vítek Formánek

Eva Csölleová, Vítek Formánek

Tvůrčí duo ve složení fotografka - korektorka Eva Csölleová a spisovatel - redaktor Vítek Formánek. Specializují se na interview s tuzemskými a světoznámými osobnostmi. Zajišťují spojení s hlavními filmovými festivaly v ČR.

Pokud ve filmové branži existuje pro režiséra termín „one-man show“, Alice Schmid by se na to perfektně hodila. Tato švýcarská režisérka sídlící v Zürichu, byla hostem Filmového festivalu ve Zlíně a odhalila nám pozoruhodný způsob, jak natáčí své filmy.

Ve filmovém průmyslu se nepohybuje tolik tvůrců, co by měli v krvi pravou indiánskou krev. Takže když se na Zlínském filmovém festivalu objevila kanadská herečka Devery Jacobs, která pochází z kmene Mohawků, vzbudilo to náš zájem. Žila v rezervaci Kahnawaka poblíž Montrealu a s režisérkou Kirsten Carthew přijeli divákům představit svůj nový film s názvem Půlnoční slunce (The Sun at Midnight).

Tento polský režisér je zajímavý člověk. Natočil sice zatím jen pět filmů, ale každý z nich byl úplně jiný a každý z nich měl hluboký obsah. Leží mu na srdci momentálně neradostný stav nejen polské společnosti, ale i celosvětového vývoje. Nepodléhá komerčnímu tlaku a točí o tom, o čem je přesvědčen, že má nějaký hlubší smysl. Když jsme jej potkali jako hosta v Uherském Hradišti na Letní filmové škole, zaujal nás svými filmy natolik, že jsme jej po jednom z nich požádali o rozhovor.

Clint Eastwood (*1930) herec, režisér, producent, muzikant a bývalý starosta města Carmel se vypracoval z ničeho v ikonu amerického filmového průmyslu, která i přes svůj pokročilý věk stále točí filmy. V 70. letech byl nejlépe placeným a nejbohatším hercem na světě a jeho jméno bylo kasovním magnetem. Celý život nekouří, nebere drogy a nepřehání to s alkoholem, večírkům se dost vyhýbá, pěstuje zdravý životní styl a medituje. Protože je filmařský a herecký samouk, umí to za kamerou a skládá i hudbu. Filmy většinou dokončil před termínem a ušetřil tak peníze z rozpočtu, je pro nás přímo ideálním představitelem pro důkladný profil. Protože rozhovory poskytoval a poskytuje velice výjimečně, musíme si vystačit s tím, co na sebe prozradil ve dvou biografiích.

Zatím máme zkušenosti, že mladí adepti herectví mají velice naivní a sebevědomé představy o své profesi a vidí spíše jen jednu stranu mince, tu zářivější. Když jsme byli na filmovém festivalu ve Zlíně a zúčastnili se besedy s 19 letým americkým hercem Josh Wigginserm, u příležitosti uvedení jeho filmu Nová šance (The Batchelors) v sekci Young Stars, překvapila nás skromnost a pokora s jakou mluvil o své práci a přístupu k ní. Požádali jsme jej tedy o rozhovor, abychom jej českým fanouškům více představili.

ZačátekPředchozí12345678910DalšíKonec
Strana 1 z 25