Chyba
  • JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 864

Festival Klapka přivítal hosta Jiřího Mádla

Autor:
Festival Klapka přivítal hosta Jiřího Mádla Pavla Vaňková

Letošní 9. ročník kladenského festivalu se uskutečnil 12. 3. 2016, opět v prostorách kina Hutník. Letošním tématem bylo Hippie s heslem: Make film not war. Moderátor oblečen v dobovém obleku postupně prováděl celým programem. Celkem diváci měli možnost shlédnout čtyři soutěžní bloky filmů. Dva bloky představovaly amatérské a druhé dva studentské filmy.

 

Festival Klapka 2016

Na festival se dohromady přihlásilo 64 filmů, z nichž se jich 21 probojovalo do finálního promítání. Bonusovým snímkem byl studentský hororový počin Lesapán. Mezi jednotlivými bloky se nabízela možnost občerstvit se v místním kavárně, či si zakoupit festivalové DVD a tričko. V promítaných filmech se objevilo i jedno netradiční dílo Pavla Lukavského. Jeho animace plná triků s názvem Než se panna oblékla vznikla již v roce 1972. Za svou práci si Pavel Lukavský odvezl i cenu poroty.

Tak, jako každý rok se společně s filmovým promítáním konala i fotosoutěž. Letošní témata (Řemeslo, Víra, Můj domov, Food ART, Válka a její důsledky) dala vzniknout stovkám fotografií. Výběr z nich pak mohli návštěvníci shlédnout v prostorách kina po celou dobu festivalu.

 

Mezi hlavní lákadla festivalu Klapka, letos patřil i velice známý a nadaný host Jiří Mádl. Nejen, že osobně předal cenu hosta, ale také se před závěrečným vyhlašováním účastnil besedy s diváky. S úsměvem prozradil, že jako malý chtěl být vysavačem, novinářem, hokejistou a kdyby vše selhalo, tak hercem. Dále hovořil o nově připravovaném filmu Na střeše. Také se podělil o své zážitky z natáčení, oblíbené filmy a role. V průběhu diskuze zaznělo mnoho zajímavých otázek. Při zodpovídání dotazů přišlo i na porovnávání jednotlivých filmových profesí. Host nejvíce poukazoval na to, že základem filmu je dobrý scénář a originální nápad. Na závěr pochválil snažení mladých tvůrců.

Po diskuzi s diváky přišlo na řadu vyhlášení filmových a fotografických vítězů a předání zajímavých cen několika návštěvníkům festivalu. Mezi výhry patřila GPS navigace a dokonce nepraný dres samotné kladenské legendy Jaromíra Jágra.

Festival proběhl příjemným tempem. Pár technických problémů se stihlo rychle napravit. Atmosféra zaplněného kina byla velmi příjemná. Festival je dle mého názoru na vysoké úrovni. Společně s Černou věží se Klapka řadí mezi jedny z nejlépe organizovaných festivalů pro amatérské a nezávislé filmy v ČR. Ráda bych tímto poděkovala organizátorům a popřála hodně sil při připravování dalšího, tentokráte jubilejního desátého ročníku.

Výsledky jednotlivých kategorií:

Amatérské filmy:

1.místo: Bubliny nelžou

2.místo: Přízraky ze supí hory

3.místo: Mobil

 

Studentské filmy:

1.místo: Moji drazí

2.místo: Operátor

3.místo: Ta pravá

 

Cena festivalu: Lesapán

Cena hosta: Moji drazí

Cena poroty: Než se panna oblékla

 

Fotosoutěž:

1.místo: Petr Dudek

2.místo: Nikola Liberdová

3.místo: Romana Musilová

Cena diváků: Barbora Frömmelová

 

 

Média