Chyba
  • JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 864

Festival Černá věž z pohledu finalisty

Autor:
Festival Černá věž z pohledu finalisty Pavla Vaňková

Letošní již pátý ročník českobudějovického festivalu se nesl ve znamení pohádky. Hlavní maskoti, rádcové z pohádky Pyšná princezna, provázeli celý ročník se svým heslem: Kujme pikle. Do soutěže se letos přihlásilo 172 filmů, z nichž se jich 45 dostalo do promítání. Program včetně promítacích pásem započal ve čtvrtek a byl zakončen v sobotu večer benefičním koncertem.

Pátý ročník z pohledu finalisty

Jako finalisté, bydlištěm vzdálení od místa události, jsme na festival dorazili až v sobotu odpoledne. Byli jsme ubytování v nádherném kongresovém hotelu Clarion, kde na nás již čekala organizátorka s visačkami a základními informacemi. Večer jsme se vydali na samotné vyhlášení, které se konalo v místním spolkovém a kulturním domě Slavie. O téměř tříhodinový program se postaral Jihočeský univerzitní orchestr pod vedením Jana Meisla. Nechyběl ani sborový a sólový zpěv. Celou událost jsme pozorovali z první řady, což byl pěkný zážitek. V průběhu večera se vystřídalo několik známých filmových melodií ze snímků, jako například Zachraňte vojína Rajena nebo Ratatouille.

 

Vyhlašování jednotlivých výherců celkem osmi kategorií probíhalo střídavě mezi hudebními výstupy. Každý z vítězů obdržel tradiční sošku s logem Černé věže, dárkovou tašku a samozřejmě mu bylo poskytnuto zmíněné ubytování. Výtěžek z celého večera byl slavnostně předán ředitelce centra Bazalka. Mezi zajímavé vystoupení patřilo sólo maličké houslistky, která v doprovodu orchestru předvedla skladbu Rozvíjej se poupátko. Úryvek z muzikálu Fantom opery v podání Terezy Rivolové a samotného ředitele festivalu Jana Plevy, patřil také k nádherným zážitkům.


Hlavním hostem letošního ročníku se stala herečka Kamila Jovanovičová, která ztvárnila postavu hrnčířky Aničky v pohádce Tajemství staré bambitky. Sehrála na pódiu s moderátory krátkou scénku a následně vyhlásila vítěze kategorie studentský film. Po vyhlášení všech kategorií a následném přídavku hudby se filmoví účastníci festivalu odebrali na Afterparty. Po mírně chaotické organizaci jsme se i my dostali do prostředí restaurace Pavlač, kde bylo připraveno malé občerstvení. Filmaři se mohli v komornější atmosféře seznámit a popovídat si. V nedělních brzkých ranních hodinách se postupně všichni dostali do hotelu. Ráno nás čekala bohatá snídaně v podobě obrovského švédského stolu. Pak už následovalo jen zabalit věci a vyrazit zpátky domů.

Celkově se dá považovat pátý ročník za povedený, když pominu občasné nedostatky v organizaci, musím večer hodnotit velmi kladně. Jistě bude takto povedený i následující ročník.