Cinema Open ve znamení rock and rollu, Nenasytné Tiffany a premiéry mladého režiséra

Autor:

Předposlední listopadový víkend patřil v hradeckém Bio Central již pošesté festivalu nezávislých filmů Cinema Open. Přestože veřejnost krajského města akci ve větším počtu stále míjí, Bio Centrál obživlo premiérou hradeckého tvůrce Davida Baldy, rozsvítila ho světelná show skupiny Inferno, roztancoval koncert skupiny Three Wild Guns a potěšila početná delegace tvůrců Nenasytné Tiffany.

Páteční program otevřely Dokumenty regionu, po kterých následoval velmi zajímavý Master class experta na product placement Petra Fridricha. Blok byl tak bohatý, že mu určený čas ani nestačil a muselo se přidávat. Po něm následoval 1. blok nezávislých filmů. Následoval Master class reportážního kameramana Jana Husáka. Hlavním magnetem večera byl celovečerní film Petra Zelenky Ztraceni v Mnichově. Následoval 2. blok nezávislých filmů, který spolu s tanečním skotačením a herním koutkem první den zakončil.

Sobotní program zahájil 3. blok nezávislých filmů. Začalo se vynikající přednáškou o nezávislém filmu v podání mladého slovenského odborníka Filipa Lucinkiewicze. Úspěšný režisér dokumentárních filmů Martin Dušek vedl další Master class, kde vyprávěl o vzniku svých dokumentů, které úspěšně reprezentovaly Českou republiku na festivalu v Číně, Chicagu a promítaly se v desítkách kin ve Velké Británii. Pro velký zájem se opět nastavovalo.

Snad každý, kdo má rád dobrý film, ocení genialitu legendárního režiséra Karla Zemana. Proto byl do festivalu zařazen koprodukční film o jeho životě a díle s názvem Filmový dobrodruh Karel Zeman.

Andy Fehu rozdával dukáty

Mladý osobitý režisér Andy Fehu se svým štábem představil svůj celovečerní debut Nenasytná Tiffany. Jemu předcházel poslední Master class večera. Pro množství otázek a málo času delegace slíbila pokračovat v diskuzi po skončení projekce. Režisér potěšil mnoho fanoušků originálním dárkem z filmu, dukátem s logem filmu. Program zakončila světelná artistická show náchodské skupiny Inferno a 4. blok nezávislých filmů. Hudební program obstarala jednička na hradeckém rock´n´rollovém nebi  Three Wild Guns. Nabité foyer Bio Centrálu si vynutilo čtyři přídavky, čímž jen potvrdilo fakt, že kapela nemá ve svém kraji konkurenci.

Stejně jako loni i letos obdrželi hosté z rukou špičkového perníkáře Pavla Janoše perníkové kamery. Největší rozruch a návštěvnost v sále vzbudil teprve 15 letý David Balda, jehož premiéru Nebeského strážce si nenechal ujít téměř plný sál velkého hlediště tradičního hradeckého kina. Celková návštěvnost festiavlu se i s doprovodným programem pohybovala okolo 600 divákové hranice.

Pro dpolnění několik reakcí režiséra Nenasytné Tiffany Andy Feha:

Jak na Vás působí takovéto malé festivaly, bez červených koberců a opulentních rautů?

Podobných festivalů bohužel je čím dál méně a méně, což je myslím velká škoda. Když jsem začínal s filmováním, tak jsem je moc rád neměl, protože tam byla slušná konkurence a některé filmy byly lepší než moje. Ale teď to samozřejmě vnímám úplně jinak a oceňuji jejich význam a jsem přesvědčen o tom, že mají na naší scéně místo a města by je měla podporovat.

Nenasytná Tiffany je situována do Horního Jiřetína, má to nějaký zvláštní důvod?

Film je o lidské nenasytnosti. V Horním Jiřetíně je to přímo hmatatelné, protože tam se kvůli těžbě uhlí mají bourat historické památky, co já beru jako lidskou nenasytnost.

Ve vašem filmu ze známých herců hraje jen Leoš Noha. Myslíte, že je dobré dát profesionála mezi amatéry, není tam pak ten rozdíl příliš okatý a spíše na závadu?

Myslím, že to není na závadu, protože ten profesionální herec hecuje ty ostatní k lepším výkonům. Nechci, aby to znělo nějak velikášsky, ale i Miloš Forman kombinoval třeba ve filmu Lásky jedné plavovlásky herce s neherci a fungovalo to znamenitě.

Bylo těžké pro neetablovaného režiséra sehnat peníze na svůj debut?

Sehnat peníze je vždycky těžké. Začali jsme s vlastními penězi, město Horní Jiřetín nám dalo 70 000 Kč, což byl takový impuls, který nás dobře inspiroval. Požádali jsme o grant pro celovečerní debut, který jsme dostali v plné výši. Takže film stál přes 5 milionů, z čehož 3,5 miliónu byly peníze v hotovosti, zbytek půjčená technika, materiál atd.