Na malém festivalu jsou často větší zážitky

Autor:

Již popáté se stal hradecký Bio Central dějištem festivalu nezávislého filmu Cinema Open. 14. a 15. listopadu.

„Na malém festivalu jsou často větší zážitky než na snobských velkých festivalech," řekl Jan Hřebejk na Cinema Open 2014.

Páteční odpoledne nejdříve začalo prvním filmovým blokem nezávislých filmů. Poté se představila debutující režisérka Slobodanka Radun, původem z Jugoslávie, která návštěvníkům svého hodinového „masterclassu“ povyprávěla nejen o svém novém filmu MY2, který sem přivezla, a který měl na tomto festivalu svoji předpremiéru, neboť do kin jde až 20. listopadu 2014. Paní režisérka sama brala možnost předvést svůj film mimo Prahu jako výbornou možnost otestovat reakci diváků na menším městě, protože dle vlastních slov „pražské publikum tak shovívavé nebude“. Dle spontánního potlesku po jeho promítnutí dopadla „zatěžkávací zkouška“ dobře a tak snad její obavy mohly vzít za své. Myslíme si, že je o zdařile natočený film se zajímavým námětem. Hudební program zajistila pardubická kapela Sabrage. Večer končil dalším blokem nezávislých filmů. Sobotní program odstartovala přednáška publicisty Kamila Fily a po něm přišel opět blok nezávislých filmů. Poté scénárista Petr Jarchovský hodinu poutavě vyprávěl o strastech a slastech svého oboru a odpovídal na dotazy vznášených mladými filmovými nadšenci. Úspěšný režisér Jan Hřebejk byl velmi vtipným vypravěčem v svém „masterclassu“, kde měl ve zcela zaplněném sále spoustu pozorných posluchačů. Oba pánové pak na podiu slavnostně pokřtili spuštění nového webového portálu pro nezávislý film www.unitedfilm.cz a obdrželi perníkovou filmovou kameru. 

Pan Hřebejk zavzpomínal na léta minulá, kdy se v Hradci účastnil celostátní filmové soutěže v roce 1986 a odjížděl sem s čerstvým potvrzením o přijetí na FAMU. Z tohoto důvodu, dle vlastních slov, zde prožil dva euforické dny, kdy první večer trávil s herci divadla DRAK a druhý večer přespal v kasárnách u záložáků, kam se dostal dírou v plotě. Ale jak sám řekl, do Hradce přijel proto, že mu bylo slíbeno, že zde jsou diváci, kteří se zajímají o film a kladou zajímavé otázky. Jak dále pravil: „I na malém festivalu může člověk zažít fantastické setkání a prožít hezké chvíle, což je mi bližší, než nějaké publikum, které je ignorantské, které se nezajímá o film, a o mně se dočte na nějakém serveru“. Pak publikum zhlédlo jejich autorskou prvotinu režírovanou Ondřejem Trojanem v roce 1990 s názvem „Pějme píseň dohola“. Hudební program měla zcela v rukou hradecká kapela Tribute to legends Milana Chrisse, která diváky rozparádila rock´n rolly 50. let. Celý festival opět zakončil filmový blok. Za dva dny se promítlo celkem 19 autorských filmů a 2 celovečerní. Bohužel, ani přes velkou propagaci a zajímavé hosty, nenašlo cestu na festival více lidí, což dokazuje, jak těžká a trnitá je cesta nezávislého filmu.

Foto: Ondřej Littera, Denik.cz