Nezávislým filmem roku je Lesapán, včetně kamery, Na konci září berou scénář

Autor:

Jedno přísloví říká „Když nepřijde Mohamed k hoře, musí hora k Mohamedovi“. To si řekla i produkce festivalu a rozhodla se letos přivést festival nezávislých filmů do tří měst. Do Hradce Králové, Hořic a Červeného Kostelce.

Zatímco v Hradci se nabídly ke shlédnutí jak starší české legendární filmy, tak i nové nezávislé, aby celý program zakončila produkce filmu Antropoid, v Hořicích se přidaly masterclass a hudební produkce. Ve zdejších ulicích chodily Cosplaye - postavy filmového světa a zvaly občany do festivalového kina. Prvním hostem byl mladý, nadějný kameraman a režisér Ondřej Hudeček, jehož půlhodinový film Furiant měl premiéru v roce 2015 v Karlových Varech, aby se následně představil i na festivalu v Torontu a z festivalu Sundance si odnesl první cenu za režii. Hlavním magnetem pro diváky byla nová česká komedie s Ondřejem Vetchým a Aňou Geislerovou Pohádky pro Emu, která v ten samý den slavila i premiéru v českých kinech.

Druhý festivalový den zahájil s masterclassem Jan Ulrich, vedoucí trikového oddělení ČT, který zájemcům předvedl, jak to dnes funguje při výrobě filmu a co všechno se dá triky vytvořit nebo naopak skrýt. Druhým hostem byl scénárista a spisovatel Petr Markov, jehož jméno můžete najít pod filmy např. Jak utopit doktora Mráčka, Silnější než strach, Ještě větší blbec než jsme doufali nebo trilogii Zdeňka Trošky Slunce, seno. Běžný divák nemá každý den příležitost si prohlédnout originální scénáře uvedených filmů nebo se odborníka zeptat, co musí dobrý scénárista umět, či jaký je jeho názor na současné české filmy. Večer došlo k předání cen nezávislému filmu roku Vortex 2016 ve třech kategoriích.  V Hradci Králové festival souběžně nabídnul další besedy, o filmové hudbě, o cestě filmu z výroby do kin, předmluvu o filmovém restaurování nebo dětskou dílnu. 

V Červeném Kostelci návštěvníky kromě vyhřátého sálu přivítal i podávaný welcome drink. Přestávky v programu vyplňovala swingová kapela Berdychův gang. Hlavním hostem večera byl herec a režisér Tomáš Magnusek, který sebou přivezl i režisérku Pavlínu Moskalykovou, známou především díky seriálu Četnické humoresky. Zatímco ona zavzpomínala na film Babička, který v nedalekých Ratibořicích natočil před téměř pěti dekádami její otec a ve kterém si také zahrála menší roli, pan Magnusek se podělil o slasti a strasti natáčení a rovněž uvedl podrobnosti o otevření prvního českého filmového muzea, které buduje v Babiččině údolí. Stejně jako v minulých letech i letos dostávali hosté perníkovou kameru od nejlepšího českého cukráře p. Janoše.

A jak mise Mohameda k hoře dopadla? Přestože hlavní organizátoři, Impuls Hradec Králové s hostitelskými biografy, připravili zajímavý program a umožnili setkání se zajímavými hosty, na divácké návštěvnosti to nebylo nijak markantně znát. Co se musí ještě udělat, aby se divák vrátil do kin a bez podbízivé a všudypřítomné reklamy na lacinou zábavu podestlanou popcornem, přišel shlédnout zajímavé filmy, které chtějí něco říct?

Poprvé cena za nezávislý film v rukou vítěze

Letos poprvé byl festival i soutěžní a tak přihlášené filmy hodnotila desetičlenná porota. Cenu nezávislého filmu  Vortex 2016 za nejlepší scénář si odnesl Milan Cyroň za válečné drama Na konci září. V kategorii nejlepší kamera zvítězil Václav Tlapák s filmem Lesapán a tentýž snímek zvítězil i v kategorii nejlepší film a režie, kdy si pro trofej přišel Pavel Soukup. Téměř všechny nominované a všechny vítězné filmy bylo možné vidět ve všech třech festivalových městech.

 Cinema Open Pavel Soukup Jakub Soukup

Cinema Open Milan Cyron

Nejlepší film a režie

Lesapán

Nominované filmy:

 

Lesapán, režie: Pavel Soukup

 

Dvě slova, režie: Štěpán Etrych

 

Pomsta, režie: David Balda

 

 

Vítěz:

Lesapán

režie: Pavel Soukup

V opuštěné části lesa pytláci probudí tvora. V pohádkách se mu říká Hejkal, ale setkání s ním rozhodně nemusí skončit pohádkově. Zatímco se mu hajný Karel snaží přijít na stopu, Hejkal je blíž, než si myslí. Film režiséra Pavla Soukupa, který při studiu uměleckoprůmyslové vysoké školy tvoří své nezávislé filmy tak dobře, že za sebou nechává téměř všechny studenty ryze filmových škol. Syn známého dabéra režíroval filmy Perák nebo Třída smrti. Lesapán je již jeho několikátým hraným pokusem, ke kterému mu pomohl kromě jiného i crowdfunding.

 

 

Nejlepší scénář

Na konci září

Nominované filmy:

 

Dvě slova, scénář: Štěpán Etrych

Na konci září, scénář: Milan Cyroň a Tomáš Uher

Lesapán, scénář: Petr Koubek

 

Vítěz:

Na konci září

scénář: Milan Cyroň a Tomáš Uher


Historické drama, jehož ústředním tématem je mobilizace v roce 1938. Pojednává o osudech Jana Holého, který je povolán v rámci mobilizace k obraně Československa. Velké téma pro velké plátno natočili nezávisle dva režiséři za pomocí vojenskohistorických klubů a producenta – jinak divadelního herce, Zdeňka Vévody. Za kamerou se vystřídali známá jména jako Jan Haluza nebo Lukáš Masner, střih má na svědomí i Andy Fehu.

 

Nejlepší kamera

Lesapán

Nominované filmy:

 

Snapshot, Michal Orsava

 

Lesapán, Václav Tlapák

 

Hloubka ostrosti, Lukáš Šimandl a Michal Karabec

 

 

Vítěz:

Lesapán

kamera: Václav Tlapák

Média