Za oponou soutěže: Mámo, konečně máme barevnou televizi!

Autor:

Tradiční krajská filmová soutěž Český videosalon opět našla za krásného jarního počasí útočiště v Kinu Luník v Červeném Kostelci. Pořadatelem byl jako vždy Impuls Hradec Králové, centrum pro podpory uměleckých aktivit. Soutěžilo se opět v několika kategoriích, do kterých filmový nadšenci přihlásily své umělecké počiny.

Hlavní organizátor sestavil snímky do tří bloků, po kterých následoval rozborový seminář tříčlenné odborné poroty. Letos ji tvořila Eva Toulová - režisérka, spisovatelka a výtvarnice, která studovala na FAMU pod vedením Věry Chytilové a Víta Olmera. Allan Šubert - střihač, zvukař a filmař, který kromě vzdělávání filmařů také tvoří podobně zaměřené seriály na You Tube. Třetím členem byl Jonáš Vacek, absolvent filmové režie na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, který natočil pozoruhodný dokument Psi Páně z náboženského prostředí a hodlá natočit svůj celovečerní debut.

Porota CVCelkem 18 autorů představilo 25 snímků různé délky i kvality.

Po celodenním klání přišel večer a s ním i slavnostní vyhlášení výsledků.

V kategorii dokumentů si plaketu a postup do finále odnesly snímky Létání bez letenky (Ondřej Čálek), S úctou Karle (Jan Vačlena), Stovka (Karel Pokorný) a Viděno rukama 2(Jaromír Schejbal).

V kategorii reportáže postupující místa obsadil a plaketu získal snímek 50. setkání sokolníků v Opočně 2017 (Jaroslav Černý) a Jak se dělá SÁGO (Miroslav Trudič).

V kategorii hraný film vybojovaly postup snímky K čertu (Jiří Česák), Výprodej (Martin Bohadlo).

videoklipů se nejvíce líbil Tokyo Teddy Bear (Zuzana Dohnálková), zatímco v experimentu zabodoval snímek Po stopách dobrodružství (Michal Martínek) a Kohout vysokovský (Miroslav Trudič).

Cenu diváka si odnesl vtipný snímek Výprodej Martina Bohadla.

Snímek K čertu (Jiří Česák) získal Cenu Královohradeckého kraje za kameru, kterou předala ředitelka pořádajícího Impulsu Hradec Králové Martina Erbsová.

Hlavní cenu Hejtmana královohradeckého kraje si odnesl tvůrce Miroslav Trudič se snímek Jak se dělá SÁGO. Protože získal velkou plazmovou televizi, projevil nefalšovanou radost, kterou prokázal i výkřikem: „Mámo, konečně máme barevnou televizi!“.

Finále této soutěže se koná 15. - 16. 6. 2018 v Ústí nad Orlicí.

Cesky videsoalon 3

Cesky videsoalon 1

Cesky videsoalon 2

Krajsk filmova soutez 2018 3

Krajsk filmova soutez 2018 2

Krajsk filmova soutez 2018 1