Nezávislý film je kořením kinematografie a je důležité mít proto platformu jako je Cinema Open

Autor:

Královéhradecký Bio Central hostil počátkem listopadu již podeváté festival nezávislých filmů Cinema Open. Organizačně jej zajišťoval Impuls Hradec Králové, finanční pomoc poskytl Královéhradecký kraj, město Hradec Králové a Ministerstvo kultury.

Duchovní otec a hlavní tahoun festivalu Ondřej Krejcar má již léta nesnadný úkol, jak s pěticiferným rozpočtem zajistit hosty, kteří by přilákali diváky a ještě sestavit atraktivní program a nabídku filmů. Protože je pro něj nezávislý film srdcovou záležitostí, bojuje i nadále s nezájmem institucí a médií a překážkám postaveným do cesty navzdory.

Cinema Open 2018 28Páteční odpoledne nabídlo dva devadesátiminutové bloky nezávislých filmů. Mezi nimi proběhly dva master classy. Ten první se týkal střihu a vedl jej náš špičkový a oceňovaný střihač Adam Dvořák, jehož jméno je možné nalézt pod tituly např. Lidice, Snowborďáci, Rafťáci, Líbáš jako Bůh, Líbáš jako ďábel, Prachy dělaj člověka, Příběh kmotra, Gangster Ka nebo Sametoví vrazi. Zájemci a tvůrci z řad diváků se tak mohli z první ruky dozvědět, co všechno je potřeba znát, aby se pracně natočený film střihem nejen nezkazil, ale případně i vylepšil. Plánovaných 60 minut uteklo jako voda a na řadu přišel spoluzakladatel Prague Film School, Američan libanonského původu Tariq Hager. Velmi obstojnou češtinou v krátkosti představil svoji školu a její program a význam a pak následně promítl čtyři filmy natočené svými studenty z Číny, Argentiny, Španělska a Česka. I jemu stanovená hodinka utekla rychleji, než si diváci přáli. Před druhým blokem představil Pavel Pljuskov svůj projekt Capoeirista a po neformální diskuzi proběhla ukázka Capoiery - brazilského bojového umění.

Sobotní program opět zahájil filmový blok, po němž následoval Master Class scénáristy a režiséra Marka Dobeše, jehož jméno je podepsáno pod scénáři k filmům Kajínek a Jan Žižka. Jako správný nezávislý tvůrce přijel vlakem, v šortkách a s batohem na zádech. Vysvětlil divákům, že nejlepší způsob, jak docílit toho, aby napsaný scénář byl zfilmován v nezměněné podobě, je stát se zároveň i režisérem. Velmi osobitým stylem nastínil, jak točit film s minimálními náklady a se zvučnými jmény. Otázku financování filmu vysvětlil poslední host, producent Jiří Konečný, který zde přestavil i nový film, road movie Všechno bude, na kterém se finančně podílel. Všichni hosté obdrželi tradičně filmové kamery z perníku, vyrobené v dílně krále perníku Pavla Janoše z Pardubic.

Cinema Open 2018 1Před slavnostním udílením cen Vortex předvedli hradečtí Paleťáci zábavnou improshow Dabing živě. Ceny předali Marek Dobeš, Jiří Konečný, náměstkyně hejtmana Královohradeckého kraje Martina Berdychová a ředitelka Impulsu Hradec Králové Martina Erbsová. Trofej a finanční odměnu za scénář získal Bohdan Zajčenko za snímek Šichta. Stejnou cenu získal za nejlepší kameru Jiří Česák za snímek O vlásek zakletá. Hlavní cenu plus šek na 25 000 Kč od hejtmana Královéhradeckého kraje získalo tvůrčí duo Milan Cyroň a Tomáš Uher za historické drama Pláč svatého Šebestiána. Po ceremoniálu následovala projekce zmíněného road movie, a po něm až do půlnoci další blok nezávislých filmů. V dnešní době vyspělé technologie, kdy si každý může pouštět doma film kdy chce a jaký chce, je velmi těžké přilákat diváky do kin. Ale pokud někdo nechce být jen pasivním konzumentem a chce se o tvorbě něco dozvědět, pobavit se s tvůrci a sedět v sále s kulturním a vnímavým publikem, tak právě pro něj je tento festival určen. Jiří Konečný to vyjádřil při ceremoniálu slovy: „Nezávislý film je kořením kinematografie a je dobře, že je tady platforma jako Cinema Open, protože zde má své místo“.

Fotografie z festivalu Cinema Open:

Cinema Open 2018 12

Cinema Open 2018 14

Cinema Open 2018 16

Cinema Open 2018 17

Cinema Open 2018 21

Cinema Open 2018 27

Cinema Open 2018 31

Cinema Open 2018 33

Cinema Open 2018 11

Cinema Open 2018 37

Foto: Pláč svatého Šebestiána (Facebook), Eva Csölleová, Tomáš Burián, Filip Malý

Média