Lance Hool - Umění je v každém filmu

Autor:

Lance Hool se narodil 11. 5. 1948 v Mexico City.

Ve filmovém světě si vyzkoušel svět před i za kamerou. Debutoval jako herec ve snímku Soldier Blue v roce 1970. Poté si zahrál ve filmu Howarda Hawkse s názvem Rio Lobo, kde hlavní hvězdou byl legendární John Wayne.

V roce 1977 se přestěhoval z Mexica do Los Angeles a vrhl se do produkce filmů, ve kterých hráli např. Ray Milland, Jason Robarts, Rod Steiger nebo Charles Bronson. Poté napsal, produkoval a režíroval filmy s Chuckem Norrisem s názvem Missing in action, které byly hitem i na pirátských kazetách v komunistickém Československu.

O 10 let později založil se svým bratrem Conradem produkční společnost Silver Lions Films. Začali se věnovat téměř výhradně nezávislému filmu a prosluli svojí schopností točit filmy (různé kvality) za minimální náklady. Během několika let vyprodukovali filmy Steel Dawn (u nás pod názvem Ocelový meč) s Patrickem Swayzem, Dead or Alive (Mrtvý nebo živý) s Krisem Kristoffersonem, Gunmen (Pistolníci) a Road Flower s Christopherem Lambertem, The Air Up There s Kevinem Baconem, Flashfire s Billy Zanem nebo Pure Luck s Danny Gloverem.

Jako výkonný producent se podílel na filmech Flipper (Delfín Filip) pro Universal Picture, kde společně hráli Paul Hogan a mladý Elijah Wood. Pro studio Fox produkoval Man on Fire, což je film režiséra Tony Scotta s Denzelem Washingtonem, Dakotou Fanning a Christopherem Walkenem v hlavní roli. Lance financoval film Krokodýl Dundee v L. A, kde Paul Hogan opět vytahuje již několikrát vyzkoušený příběh lovce krokodýlů ve velkoměstě. Produkoval filmy na pěti kontinentech, je členem Akademie, a protože pracuje na několika projektech najednou, nebylo snadné ho přimět k rozhovoru. Trvalo to více než tři měsíce, ale nakonec se to povedlo.

Jaká je situace v Novém Mexiku pro nezávislé filmaře? Mají tam šanci si vyměňovat zkušenosti, dělat workshopy nebo dostat rady od profesionálů, nebo tam nic takového neexistuje?

Je zde několik institucí, které nabízejí studium filmového umění. Naše studio potom zaměstná nejkvalifikovanější mladé lidí jako praktikanty, nechá je učit se jejich práci. Nejlepší jsou pak najati filmovými společnostmi, které pracují v Novém Mexiku.

Může požádat mladý filmař u ministerstva o nějaké granty nebo si musí hledat finanční zdroje někde jinde?

Instituce mají rozpočty pro studentské filmy. Producenti nezávislých filmů mohou vložit část svého rozpočtu do státního filmového programu, který se potom producentovi vrátí až do 30% částky, kterou utratí v Novém Mexiku.

Jak se díváte na nezávislé filmaře:

  1. jako potřebu pro společnost, aby udržela pozornost na opravdové umění a hluboké myšlenky v dnešní konzumní společnosti
  2. jako na blázny, kteří chtějí vypadat zajímavě, ale nemají přehled, co vlastně dělají
  3. jsou to lidé, kteří bojují ztracenou bitvu, ale mají Váš obdiv
  4. někdo, kdo nechce, aby mu někdo říkal, co a jak má dělat a chtějí mít úplnou kontrolu nad všemi aspekty
  5. někdo, kdo má umělecké ego a přemýšlí úplně jinak, takže nezapadá tak jako tak do žádné formy.

Nezávislý filmař, to je velice nejistá volba povolání, ale jakmile si ji jednou někdo vybere, je to pro něj testovací půda. a) Myslím si, že umění může být v každém filmu. b) Nemají šanci uspět. c) Nebojují ztracenou bitvu, pokud jsou schopni udělat film, který je zaplacený a který se dostane před diváky v jakékoliv formě. d + e) Tihle lidé budou muset být hodně bohatí, aby mohli natočit své vlastní filmy.

Jak jste začínal ve filmu, co byl Váš první projekt a jak jste získával zkušenosti? Hledal jste nějakou pomoc nebo jste zkoušel jít svojí cestou hned od začátku?

Začínal jsem jako nezávislý filmař a nehledal jsem nikdy pomoc, pouze formu spolupráce. Většinou to fungovalo tak, že jsem musel sehnat peníze, přemluvit herce, režiséra a distributory.

Co byste poradil někomu, kdo by k Vám přišel s tím, že má scénář a chce natočit film? Máte nějaké rutinní odpovědi nebo to jde případ od případu?

Moje první otázky zní…Kde na to seženete peníze? Co dělá váš film jedinečným? Co vás vede k tomu si myslet, že někdo to bude chtít číst a pak to ještě vidět?

Samozřejmě producent chce vydělat peníze. Jaká jsou kritéria, na která se díváte, když se rozhodnete financovat film?

První věcí je to, zda se mi líbí příběh. Potom zvážím, zda příběh má naději na komerční úspěch a potom přichází otázka, jak se bude financovat a jak se bude distribuovat.

S tou veškerou technikou a internetem…myslíte si, že se nezávislý filmař nemusí starat o nějaké filmové festivaly, protože má obecenstvo po celém světě na internetu? Myslíte si, že má větší možnosti a svobodu než v 60. a 70. letech?

Filmař, pokud je zručný může hodně získat na internetu, ale vždycky by měl sledovat také festivaly. Ano, myslím si, že dnes je to mnohem snazší natočit film než v 60. a 70. letech. Je to mnohem levnější a dá se to natočit s mnohem menším počtem lidí. Ale na druhou stranu, je to těžší než kdykoliv předtím natočit komerční film, to vyžaduje velké finance.

Když producent pomáhá filmaři, samozřejmě má právo do filmu mluvit. Můžeme tomu stále říkat nezávislost, když filmař musí respektovat pravidla nastavená producentem?

Nezávislost v Americe znamená, že producent/ režisér získali nezávislé financování, tedy ne peníze od studia nebo distributora a byl schopný natočit film bez pravidel stanovených studiem. Samozřejmě, že pokud je on/ ona autorem scénáře nebo režisérem a potřebuje producenta, aby mu financoval film, musí také respektovat jeho rozhodnutí.