Eva Csölleová, Vítek Formánek

Eva Csölleová, Vítek Formánek

Tvůrčí duo ve složení fotografka - korektorka Eva Csölleová a spisovatel - redaktor Vítek Formánek. Zkušenosti mají s prácí pro časopisy jako Cinema nebo Interview. Vydali desítku knih u nás i v zahraničí. Zaměřují se na interview se zajímavými lidmi či osobnostmi kulturní scény z celého světa.

Tariq Hager, ředitel Prague Film School, nám vyprávěl o svém synovi, který je talentovaný houslista a skládá i hudbu k filmům. Protože kreativní lidi rádi podporujeme a obdivujeme, rozhodli jsme se Mattea požádat o rozhovor. Je to zajímavý mladý muž, který absolvoval Gymnázium a Hudební školu hl. města Prahy pod vedením prof. Jiřího Fišera. V současnosti je stipendistou na Royal Academy of Music v Londýně, kde je žákem prof. Rodneyho Frienda.

Získal řadu významných ocenění, např. 1. cenu z Mezinárodní houslové soutěže J. Micky, 1.cenu z Akademie Václava Hudečka či Zlatou medaili ze soutěže Manhattan International Music Competition. Je laureátem France Music Competition 2022, mezinárodní soutěže Augustin Aponte 2022 ve Španělsku, International Music Competition 2023 ve Francii a mezinárodní soutěže Note di Talento 2023 v Itálii.

V roce 2023 ho časopis BBC Music Magazine zařadil do své rubriky Rising Stars. Je držitelem talentového stipendia od nadace Albert Cooper Music Charitable Trust, nadace Suresh and Richard McMillan, nadace Stadler-Trier Foundation a stipendia Comenium musicum Stipendijního fondu Akademie MenART prof. Boženy Viskupové a Aleny Vikové. Koncertoval na třech kontinentech.

Thor Pedersen se narodil v Dánsku a sloužil u královské gardy. Pak se rozhodl navštívit všechny země světa bez použití leteckého spojení, což před ním ještě nikdo nedokázal. To byl jeden z důvodů, proč jsme ho požádali o rozhovor, protože, stejně jako Unitedfilm, šel vlastní cestou a téměř bez peněz. Když mi na něj dala Eva odkaz, napsal jsem mu, odpověď přišla za tři dny a rozhovor byl otázkou týdne.

Pomozte dokončit film Ďáblova sbírka

Filmového tvůrce Marka Dobeše obdivujeme pro jeho zapálení a přístup, opravdový srdcař. Teď stojí před dokončením filmového projektu Ďáblova sbírka, kterému věnoval 10 let života. Protože před dokončením došly peníze, rozhodli jsme se mu pomoct rozhovorem, kde představí svůj nový film a jeho obsah, aby si čtenáři mohli udělat obrázek o důležitosti tématu a popřípadě přispět na platformě Startovač.

Režisér a producent Petr Oukropec je velmi činorodý člověk, jehož záběr nám imponuje a to, co a jak vytváří, oceňujeme. Líbí se nám i styl, jakým usiluje o tvůrčí nezávislost a jak nemyslí jen na sebe, ale snaží se životu a lidem zase něco vrátit. Pro vytíženost realizace rozhovoru trvala pět měsíců, ale ve slíbený čas se nám pan producent plně věnoval. Připomeňme jen, že je ročník 1972, spoluzaložil produkční společnost Negativ a podílel se produkčně nebo režijně na filmech např. Ani ve snu, Modrý tygr, Indiánské léto, Návrat idiota, Národní třída, Bába z ledu, Venkovský učitel.

Anglický režisér Mick Jackson (4. 10. 1943) oslavil vloni 80. narozeniny. Musí to být formát, protože když jsme mu po 11 letech napsali znovu o autogram, odpověděl dlouhým dopisem, kde nám děkoval za zájem a na žádost o rozhovor reagoval s radostí, kladně, a dal nám na sebe e-mail. V dnešní době neuvěřitelné, že tvůrce filmů jako Vlákna, Sopka, Osobní strážce, Popírání holokaustu, Strom v srdci popsal 12 stránek, takže nás nijak neodbyl. Je vidět, že si opravdu cení diváků a jejich zájmů o jeho filmy, které vždy měly a mají co říct.

ZačátekPředchozí12345678910DalšíKonec
Strana 1 z 47