Michael Biehn a Jennifer Blanc: Příběh se konečně stal tím nejdůležitějším prvkem

Autor:

Život někdy člověka překvapí. Když jsme sháněli kontakt na Michaela Biehna, dostali jsme se až k jeho produkční firmě, kterou založil, vlastní a provozuje se svojí třetí manželkou, herečkou Jennifer Blanc. Přestože nám šlo hlavně o Michaela, který se proslavil jako Kyle Reese ve filmu Terminátor nebo jako poručík Hicks ve Vetřelcích, byl by asi hřích nechat si uniknout herečku Jennifer, byť je českému publiku poměrně neznámá. Již ve 13 letech hrála na Broadwayi, pak se přestěhovala do Los Angeles a zazářila v sérii Hull High. Pak pracovala hlavně pro televizi, objevila se ve filmu Dark Angel Jamese Camerona a ve filmu It´s always sunny in Philadelphia si zahrála s Danny de Vitem. Pak se objevila v několika projektech Michaela Biehna, dali se dohromady - profesně i lidsky - a vrhla se i na produkci a režii. Oba se podílejí na výrobě a podpoře nízkorozpočtových filmů, a tak jsme si řekli, proč „nezabít dvě mouchy jednou ranou“ a také se nedozvědět, jak to funguje ve firmě, kde jsou partneři manželé a herci. K ruce jsme dostali asistenta Kurka Kaspariana, rovněž herce, který nám rozhovory zprostředkovával. Michael Biehn má v srpnu podepsat smlouvu na další učinkování ve filmu Vetřelec 3. Jediné co byl ochoten sdělit je to, že film ignoruje původní třetí a čtvrtý díl, takže hybernaci přežije a kromě Ellen Ripleyové zde bude postava holčičky Newt, které bude kolem dvaceti let.

Biehm Blanc 5Michael Biehn: Trend je dnes takový, že se příběh konečně stal tím nejdůležitějším prvkem filmu

Je to výhoda nebo nevýhoda mít produkční firmu se svojí ženou? Znamená to, že práce se probírá i u vás v obýváku a napětí se přenáší i do osobních životů a pocitů?

Je to velká výhoda, pracujeme dohromady jako jeden člověk. Je to jako pilíř síly, podporujeme se navzájem. Je to jako v každém byznyse, který vlastníte, není možné prostě práci nechat za dveřmi. E-maily a komunikace musí navazovat na produkci. Ale udržujeme si dobrou rovnováhu mezi prací a naším soukromým životem.

Pracovat s Cameronem byla fakt radost. Jak se moje kariéra vyvíjela a rostla, získával jsem zkušenosti z mnoha filmů, ve kterých jsem hrál.

Když jste natáčel s Jamesem Cameronem, pracoval jste ve filmařské extra třídě. Výš už to nejde. Cítil jste se jako houba, která nasává všechny aspekty a informace, ze kterých byste v budoucnu mohl profitovat, nebo vaše rozhodnutí režírovat přišlo až o mnoho později a začínal jste od nuly?

Pracovat s Cameronem byla fakt radost. Jak se moje kariéra vyvíjela a rostla, získával jsem zkušenosti z mnoha filmů, ve kterých jsem hrál. To mě přivedlo na tuto cestu kreativity, ještě jsem nedosáhl svého vrcholu. Věřím, že se dá jít ještě výš a dosáhnout ještě víc. Jinak bych se neobtěžoval zůstat ve filmové branži. Obě situace mi daly znalosti a zkušenosti, které jsou k nezaplacení.

Bylo něco, co jste si od Jamese Camerona pro svoji práci odnesl, nebo jste se vydal úplně jinou, méně spektakulární cestou, jak natáčet filmy?

Kreativita ve filmu je velmi unikátní a to i v případě, že se snažíte někoho kopírovat ve stylu nebo aspoň v režírování. Pořád jste to jenom vy sám, vaše vlastní osobnost. Takže já si vždycky vezmu, co mohu, od někoho druhého, se kterým pracuji. A pak to využiji svým způsobem při práci, do které vkládám ještě svoji osobnost a schopnosti.

Jste herec, ze kterého se stal i režisér. Studoval jste režírování nebo jste veškeré vědomosti a zkušenosti čerpal při filmování a jednoho dnes jste si řekl: „Tak tohle zvládnu taky“? Měl jste nějakého poradce, který vás řekl: „Takhle to dělat nemůžeš, takhle to nefunguje“?

Měl jsem z hraní tolik zkušeností, že jsem se učil za pochodu. Když pracujete ve filmovém průmyslu a pracujete s profesionály a jste ochoten naslouchat a učit se, tak se to naučíte. Pokud vytváříte v sobě nějakou hodnotu, najdete uplatnění. Ve své kariéře jsem hledal pomoc u mnoha lidí a teď se to obrátilo a jiní chodí o pomoc a radu žádat mě. To je také jedna z věcí, která se mi libí a vzrušuje mě na vedení mé vlastní produkční firmy.

Můžete při režírování použít něco ze své herecké profese? Vidíte své herce v jiném světle, protože už víte, jak se cítí a můžete k nim přistupovat s lepším porozuměním?

Ano. Jako režisérovi mi to dává výhodu, že jsem byl v pozici herce. Vím jak pracovat s emocemi herců a vedu je k tomu, co od nich potřebuji. Nikdo herci neřekne, jak má něco udělat. Ale vědět, jak herce vést k tomu, aby ukázal opravdové pocity a zachytil to ve scéně, uniká většinou režisérům, kteří nikdy předtím nehráli.

Teď jsem v pozici, kdy se na mě příležitosti hrdnou ze všech stran, ale já také příležitosti mohu vytvářet

Biehm Blanc 1Máte v úmyslu být v budoucnu režisér na plný úvazek a omezit vaše herectví, nebo zastáváte obě profese, abyste si vylepšil svoje umělecké schopnosti a vyhnul se tak nálepkování?

Jestli mě lidé chtějí nálepkovat, nic s tím neudělám, protože nad tím nemám žádnou kontrolu. Kontrolu mám jedině nad tím, co dělám a jak to vidím. Myslím, že moje cesta není unikátní, ale také ne zcela běžná. Chci hrát, režírovat a produkovat. Rozličnost mé umělecké kariéry a zvládnuti mnoha úkolů je to, co mě pohání kupředu. Nejenže teď jsem v pozici, kdy se na mě příležitosti hrnou ze všech stran, ale já také příležitosti mohu vytvářet. Což je věc, kterou nechci brát jako samozřejmost a rád toho využiji.

Dneska totiž může každý použít úžasnou kameru, aby vytvořil dobrý film. Ale je to především příběh, který musí být úžasný. Záběry musí být plánovány, hraní musí být opravdové a syrové

Co vás vedlo k tomu, že jste založil produkční firmu, když je dneska těžké natočit film, který by vydělal peníze, pokud nemluvíme o sequelech nebo trhácích? Byla to chuť nezávislosti nebo prostě jen další výzva ve vašem životě?

Chtěl jsem mít kontrolu nad příběhem a na stylu, jakým se bude projekt dělat. Hodně odvětví je jen kvůli penězům. Já také chci vydělat peníze, to nezapírám, ale zase nejsme tak velká firma. Nejsem nucen soutěžit se špičkovými firmami. Moje soutěž je nezávislý film. A trend je v současné době takový, že příběh se stává konečně tím nejdůležitějším aspektem filmu. Dneska totiž může každý použít úžasnou kameru, aby vytvořil dobrý film. Ale je to především příběh, který musí být úžasný. Záběry musí být plánovány, hraní musí být opravdové a syrové. Velké firmy obětovaly důležitost vyprávění příběhu honbou za dolarem a jsou schopny do toho investovat tolik, aby si nahrabaly ještě více. My máme čas vybrat si a udělat správné věci a rozhodnutí. A začíná se k nám stahovat fanouškovská základna právě z těchto uměleckých důvodů.

Filmový průmysl ztrácí spoustu talentovaných tvůrců, herců a filmů, protože nemají správné známosti a správné finanční prostředky

Snažíte se natáčet příběhy, které byste neměl šanci hrát u jiných režisérů nebo jste chtěl mít více svobody při výběru příběhů a udělat něco z uměleckého důvodu než z pouhé vidiny zisku?

Obojí. Tím, že máme vlastní produkční firmu, tak to nám dovoluje natáčet příběhy, které by mainstreamové společnosti hodily do koše, protože nejsou spojeny s populárními postavami remaků. Někdy si musím vybrat charakter, který chci hrát, ale není to pravidlem. Pouze když se to perfektně hodí. Nechci hrát roli jen proto, že chci. Jsme velice opatrní, když vybíráme herecké obsazení a snažíme se vybrat nejvhodnější typ pro danou roli.

Snažíte se pomoci talentovaným nezávislým režisérům, kteří mají dobré příběhy ale málo nebo žádné peníze a žádný kontakt na distributory?

Ano, to je také jeden z důvodů, proč jsem založil svoji společnost. Filmový průmysl ztrácí spoustu talentovaných tvůrců, herců a filmů, protože nemají správné známosti a správné finanční prostředky. Takže jsme založili naši společnost a jsme velice pyšní na úspěch, který jsme zatím měli, a ještě větší radost nám dělá to, že se naše produkční rodina rozšiřuje a zvětšuje a že získáváme fanoušky a jejich podporu.

Biehm Blanc 4Hrál jste ve třech filmech Jamese Camerona Propast, Vetřelci a Terminátor. Oblíbil si vás Cameron tak hodně, že vám vždycky zavolal nebo jste musel jít na konkurz a vyhrál jste ho?

Filmy jako ty, které jste jmenovali, potřebují mít herce, kteří perfektně zapadají do postavy a zajistí, že všechno potřebné se sleje v jeden celek postavy daného příběhu.

Prosím řekněte nám něco o Jamesi Cameronovi, jaký je režisér a člověk?

James je skvělý režisér a lidská bytost. Jsme dobří přátelé.

U nízkorozpočtových filmů je produkční společnost a herci více sami sebou a více přátelštější

Je velký rozdíl, když hrajete ve filmu s ohromným rozpočtem a ve filmu s malým rozpočtem, co se týče třeba pracovních podmínek, vztahu mezi štábem atd?

Ano, je to velký rozdíl. Třeba u oběda máte větší výběr, ha, ha. Filmy s malým rozpočtem vytvoří bližší vztah mezi všemi členy štábu. U velkorozpočtových filmů jsou lidé mimo natáčení a na natáčení podle toho, co se zrovna dělá. Je tu kamarádský duch, ale ne tak velký jako u nízkorozpočtových filmů. Atmosféra je jiná, u velkého filmu cítíte napětí. U nízkorozpočtových filmů je produkční společnost a herci více sami sebou a více přátelštější. Myslím, že na to také má vliv, jak se zdůrazňuje a připomíná důležitost splnění úkolu. Když jste u velkorozpočtového filmu, tak děláte film pro společnost. Jste na place, je to vaše práce, vaše profese a jste za to placen. U nízkorozpočtového filmu pracujete, aby váš příběh spatřil světlo světa právě kvůli své síle. Každý se snaží náruživě něčím přispět, aby ten obrázek dal správně dohromady a pomohl vzniknout zázraku, a až vznikne, tak aby vznikl tak jak má.

Michael Biehn a Jennifer Blanc 02Co vás naplňuje a uspokojuje víc, hraní nebo režírování? Rozšiřuje režírování vaše schopnosti, takže za chvilku budete schopen hrát, režírovat, stříhat a stát za kamerou, takže se stanete plnohodnotným a svobodným umělcem?

Režírování a hraní se podle mého soudu nedá srovnávat. A také nemohu říct, že bych si vybral jedno na úkor druhého. Cítím, že potřebuji obě stejným dílem. A každý mi jinačím způsobem naplňuje v životě.

Když jsem začínal, zas tak velký výběr mužských rolí nebyl ve srovnání s tím, co se nabízí dneska

Hrál jste v Pomádě, čehož jsme si vůbec nevšimli. Jaké jste měl pocity, když jste se tehdy na sebe díval v kině? Byla to hrdost nebo rozpaky?

Myslím, že většina z nás, která tehdy tento film natáčela, neměla tuchy, jakým trhákem se to stane. Ale když se na to zpětně dívám, myslím, že jsme všichni byli především vzrušeni tím, že ve filmu vystupujeme. A musím říct, že to byla radost to natáčet.

Hrál jste pobočníky, poručíky-nějak inklinujete k vojenským rolím více než k ostatním?

Cítím, že do tohohle typu rolí se hodím perfektně. Armádní život je mi blízký a dokážu to do role promítnout. Co se týče upřednostňování těchto rolí před ostatními…, když jsem začínal, zas tak velký výběr mužských rolí nebyl ve srovnání s tím, co se nabízí dneska. Byly zde většinou stereotypní role pro mladé kluky. Teď se to mění a mám rád ten rozdíl.

Jak se díváte na sequely filmů ve kterých jste hrál?

Terminátor 3 a 4 a Vetřelec 3 a 4 jsou totální sračky.

Biehm Blanc 2Jennifer Biehn-Blanc: Naše firma nestaví na jménech, ale na filmech, které jsme schopni natočit

Založili jste produkční firmu Blanc-Biehn jako dva herci a pak jste se vzali, nebo jste se vzali a pak jste si řekli: „Což takhle založit vlastní firmu“?

Jako herci jsme se rozhodli spojit dohromady naše zanícení pro hraní a výrobu filmů a tak jsme firmu založili.

Hrála jste hodně v TV, dává Vám tedy vaše firma možnost zahrát si ve filmech, které by vám normálně nebyly nabídnuty?

Ano i ne. Ať je to v naší firmě nebo v jiných filmech, dostávám nabídky na různé role. Ale samozřejmě, že to má výhodu mít svoji vlastní firmu. Ale sami se obsazujeme pouze do rolí, které nám sednou. Nikdy bych se sama neobsadila do role, která by nebyla přínosná a dobrá pro celý projekt. Upřímně řečeno, vzdala jsem se několika hlavních rolí pro blaho projektu, protože buď to bylo pro mě ve špatný čas, nebo jsme dali přednost hercům, kteří si to více zasloužili a na roli se více hodili.

Kolik zaměstnanců má vaše firma a operujete pouze v USA?

Momentálně operujeme jen v USA, ale najímáme si také herce z jiných zemí. Stav našeho personálu se mění, záleží to na potřebách toho kterého filmu. Hlavní personál, který pomáhá na předprodukcích a postprodukcích není moc velký, většinou 2-4 lidi. Není jich moc potřeba, protože se práce před filmováním dají docela dobře zvládnout.

My si také vybíráme dobré příběhy, které by si jiná mainstreamová studia nevybrala

Produkujete projekty, které vám jsou blízké, které se vám líbí a jsou podle vás zajímavé a snažíte se je přivést na světlo, i přesto, že to nejsou kasovní trháky, ale stojí za to je natočit? Nebo vás vede jen čich na kasovní úspěch?

Je zde několik různých důvodů, pro které se rozhodneme daný film produkovat a natočit. Toto je průmysl, takže abyste přežil, film potřebuje vydělat peníze pro naše investory. Ale my si také vybíráme dobré příběhy, které by si jiná mainstreamová studia nevybrala.

Natáčíte pouze vlastní scénáře, nebo přijímáte cokoliv zajímavého od kohokoliv?

Pořád čteme zaslané scénáře. Není žádný důvod proč zaslaný scénář nepřečíst, musíme být otevřeni novým objevům.

Snažíte se postavit vlastní štáb pro všechny filmy, nebo si najímáte lidi od filmu k filmu?

Každý film je jiný. Režiséři a producenti mají často lidi, se kterými chtějí pracovat. My jsme si vytvořili vlastní skupinu lidí, se kterými chceme pracovat a najímat si je na každý film. A také vždy pomáháme někomu novému vstoupit do filmového průmyslu a dáme mu možnost získat zkušenosti. Což je další důvod, proč jsme založili firmu - pomáhat novým tvářím.

Biehm Blanc 3Máte svoji vlastní metodu natáčení filmu, vlastní cestu a způsob nebo dáváte do praxe to, co jste se naučili během spolupráce s Cameronem a De Vitem?

Využíváme naše zkušenosti a vzdělání, abychom něco dobrého vytvořili. Každý umělec má svůj vlastní styl složení ze zkušeností a vzdělání. A styl každého je unikátní, vlastní.

Pomáhá vám oběma jméno a sláva dostat vaše filmy na festivaly a do distribuce nebo jste si všichni rovni a musíte splnit kritéria jako každý druhý?

Nezáleží na tom, kdo jste, filmový průmysl a festivaly mají svá kritéria. Ano, naše jména nám pomáhají, ale není to nic, čeho bychom chtěli zneužívat a využívat za každou cenu. Jsme velmi opatrní v tom, jakou reputaci vytváříme pro naši společnost, protože produkční firma nestaví jen na našich jménech, ale především na filmech, které jsme schopni nabídnout, a jaký úspěch tyto filmy mají.

Když máte jiný názor než váš manžel a musíte udělat zásadní rozhodnutí, kdo je šéf s rozhodujícím hlasem, vy nebo Michael?

Partnerství nemá šéfa. Pokud máme před sebou nějaké velké rozhodnutí, tak každý již víme, kdo v danou chvíli má lepší pohled na věc a komu právo udělat rozhodnutí přísluší. Vždycky děláme zásadní rozhodnutí tímto způsobem a oba se za to navzájem respektujeme.

Čemu dáváte přednost hraní ve filmu, v TV nebo produkování a režírování?

Všechny jsou naprosto rozdílné. Nemohu je srovnávat. Mám štěstí, že mám schopnosti dělat oboje. Hraní, produkování a režírování, to všechno mě svým vlastním stylem naplňuje a přináší uspokojení do života.

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Média