Vzor nezávislosti John Landis: Zakázali mu točit kvůli titulu, naštval se, napsal scénář a natočil film sám

Autor:

John Landis se narodil 3. 8. 1950 a kromě toho, že psal scénáře, dělal kaskadéra, hrál, tak také produkoval a režíroval filmy. U filmu začínal jako poslíček u společnosti 20th Century Fox. Poté se stal asistentem režiséra ve filmu Kellyho hrdinové, kde poznal i velké hollywoodské hvězdy, které později hrály i v jeho vlastních filmech. To mu bylo teprve devatenáct let. Zůstal v Evropě a točil nízkorozpočtové filmy, na kterých získával zkušenosti. Přitom si vydělával peníze jako kaskadér. Svůj celovečerní debut si odbyl v roce 1971 filmem s názvem Schlock. Nejvíce pozornosti si získal nejen úspěšnými filmy Americký vlkodlak v Londýně, Záměna, Policajt z Beverly Hills III nebo The Blues Brothers, ale také spoluprací s Michaelem Jacksonem a prací na jeho superúspěšném klipu Thriller.  Se Sylvesterem Stallonem zase natočil komedii Oscar.

Jako první natočil film o filmu

Když natáčel Twilight Zone (Zóna soumraku), došlo k nehodě vrtulníku, pod jehož troskami zahynul herec Vic Morrow a dvě asijské, načerno zaměstnané děti. John byl obviněn z neúmyslného zabití, ale po soudním procesu byl zproštěn obvinění. Bylo to poprvé, co byl režisér obviněn za nehodu během natáčení a přineslo to zpřísnění bezpečnostních předpisů a zákonů. Byl také prvním režisérem, který natočil „film o filmu“, co se později stalo běžné.

Johnl Landis hel

Letos oslaví 70. narozeniny, tak jsme mu položili otázky.

Komise mi řekla, že členství nemohu získat, protože nemám akademické vzdělání a žádný titul. Tak jsem se naštval, napsal jsem scénář a natočil ten film sám. Tehdy to šlo, protože hodně frčel nezávislý film a distribuce

Když vám bylo 19 let, pracoval jste jako pomocný režisér na filmu Kellyho hrdinové, kde hráli Clint Eastwood a Donald Sutherland. Neměl jste žádné filmové vzdělání. Jaké to pro Vás bylo v daleké komunistické Jugoslávii?

John Landis 4Odjel jsem do Evropy se štábem a doufal, že dostanu nějakou práci, protože jsem trochu znal druhého asistenta režie. Pomocný režisér onemocněl, tak tu pozici dali kupodivu mně. Byl jsem na place a neměl žádnou velkou zodpovědnost, ale tak jsem se učil. Byl jsem naprostý zelenáč a výroba byla komplikovaná. MGM si najalo britský štáb, italské kostymérky, rakouské odborníky na speciální efekty, a to vše kvůli snížení nákladů. Herci byli američtí a nějak to mezi celým štábem nefungovalo. Ale kupodivu film byl velký úspěch a vydělal peníze. Bylo to tehdy na place, kde jsem začal plánovat a připravovat Amerického vlkodlaka v Londýně, kterého jsem sám natočil v roce 1981.

Jak jste se dostal ke svému prvnímu filmu Schlock, když jste nebyl ani známý ani neměl vzdělání?

Potřeboval jsem získat pracovní povolení pro práci v Evropě, takže jsem musel vstoupit do Asociace amerických režisérů. Udělal jsem přijímací testy, ale komise mi řekla, že členství nemohu získat, protože nemám akademické vzdělání a žádný titul. Tak jsem se naštval, napsal jsem scénář a natočil ten film sám asi za 60 000 dolarů. Tehdy to šlo, protože hodně frčel nezávislý film a distribuce. Takže jsem členství získal a další film natočil až o čtyři roky později. Mezitím jsem pracoval na mnoha filmech v Evropě, ať už jako kaskadér nebo člen štábu, a tak získával cenné zkušenosti.

Filmový průmysl je neúprosný byznys. Říká se, že režisér je tak dobrý jako jeho poslední film. Vy se držíte úspěšně u vesla čtyři dekády. Jak to děláte?

Myslím, že mám prostě jen velké štěstí, že filmy, které jsem natočil, vydělaly spoustu peněz. Pracuji ve filmu a v televizi a některé filmy se staly klasikou, jako třeba Špioni jako my nebo The Blues Brothers.

Je pozoruhodné, jak se změnil náhled kritiky a veřejnosti na mé ranné filmy. Co bylo v 80. letech označeno za nepřijatelné a brak, dneska stejní lidé adorují jako naprostou klasiku

John Landis 2

Woody Allen se nikdy na svoje filmy znovu nedívá. Jak je to s Vámi?

Na svoje filmy se dívám, ale je to občas velmi frustrující pocit, protože zpětně a s více zkušenostmi vidím, co by se dalo udělat jinak a lépe. Produkovat vlastní filmy je na jednu stranu výhoda, na druhou stranu je to určitý kompromis, protože neustále musím zvažovat mnoho faktorů, a tak žongluju s několika míčky najednou. Pak jsou ve hře faktory, které prostě neovlivním, jako je třeba počasí, a tak to často nedopadne úplně přesně podle plánu. Ale i tak jsou některé věci, které na svých filmech mám rád i po 30 letech. Co je pozoruhodné, jak se změnil náhled kritiky a veřejnosti na mé ranné filmy. Co bylo v 80. letech označeno za nepřijatelné a brak, dneska stejní lidé adorují jako naprostou klasiku.

Chybí mi film jako takový, protože měl svoje kouzlo, ten celý proces a film jako surovina

John Landis 1

Dnes je všechno digitální a hodně počítačové animace. Líbí se Vám to?

Některé animace jsou opravdu výborné, ale myslím si, že proces natáčení se podle mě nikdy nezmění a je stejný už hodně dlouho. Pořád musíte mít scénář, najít správné postavení kamery, pracovat s herci, a pak to dobře sestříhat a dát dobrou hudbu. Z osobního hlediska mi chybí film jako takový, protože měl svoje kouzlo, ten celý proces a film jako surovina. Dneska je to všechno na počítači a často se ani nemusí do střižny.

Když viděl (Michael Jackson) můj film Americký vlkodlak v Londýně, zavolal mi, že by chtěl mít video, kde by byl monstrum. Výroba stála půl milionu dolarů a stalo se nejprodávanějším hudebním videem všech dob

John Landis 5

Režíroval jste Michaela Jacksona na videu Thriller, což byl obrovský hit. Byla to snadná spolupráce?

Michael Jackson už byl hvězda a byl dokonalý profesionál. Pracoval tvrdě a dělal, co jsem mu řekl. Stalo se to čirou náhodou. Když viděl můj film Americký vlkodlak v Londýně, zavolal mi, že by chtěl mít video, kde by byl monstrum. Výroba stála půl milionu dolarů a stalo se nejprodávanějším hudebním videem všech dob. Změnilo to tvář hudebního průmyslu a vlastně vytvořilo MTV. Díky němu se na MTV dostali i černí umělci. Z Michaela se stal Bůh. Stali se z nás přátelé. Když jsme pak spolu pracovali znovu na Black or White, byla už situace jiná. Já byl vlastně jeho zaměstnancem a snažil jsem se pochopit, co po mně chce. Bylo mi líto, co ze sebe udělal po fyzické stránce.

Často se stalo, že jsem chtěl natočit film, které studio odmítlo financovat a naopak, já jsem nechtěl točit to, co po mně chtěli oni, takže jsem neměl práci i několik letJohn Landis 6

Jste úspěšný režisér úspěšných snímků, které vydělávají peníze. Měl jste a máte u studií volnou ruku?

Ne, měl jsem naopak hodně problémů. Když jsme dělali Blues Brothers, nechtěli tam dát černošskou hudbu, protože by prý soudtrack album koupili jen černoši. Ale my jsme to prosadili a byl to hit. Často se stalo, že jsem chtěl natočit film, které studio odmítlo financovat a naopak, já jsem nechtěl točit to, co po mně chtěli oni, takže jsem neměl práci i několik let. Ale naštěstí jsem byl úspěšný i v TV, takže jsem vlastně točil pořád to, co jsem chtěl já.

Dan Aykroyd je snový herec na spolupráci

Dan Aykroyd John Landis

Vašim kmenovým hercem je Dan Aykroyd. Jste naladěni na stejné vlně a máte rádi ujetý humor, nebo jeho popularita a Vaše zkušenost jsou zárukou kasovního úspěchu, a tak máte otevřené dveře s ním spolupracovat kdykoliv se Vám zachce?

Dan Aykroyd je snový herec na spolupráci. Umí zahrát cokoliv, má velký herecký talent a obrovský smysl pro humor. Je zábavný, praštěný a je hnacím motorem celého projektu.

60. a 70.léta byl ten pravý boom pro nezávislé filmy, které byly opravdu nezávislé a bylo okolo tisíce distributorů, takže z velmi nízkorozpočtových filmů se často staly trháky a kultovní díla. V dnešní době se většina nezávislých filmů ani nedostane do kin.

John Landis 7

 

 

Na začátku kariéry jste natočil spoustu nezávislých snímků. Myslíte, že kdybyste začínal dneska, že byste mohl natočit stejný typ filmů opět bez velkých studií?

Doba se změnila, to by se mi určitě nepovedlo. 60. a 70.léta byl ten pravý boom pro nezávislé filmy, které byly opravdu nezávislé a bylo okolo tisíce distributorů, takže z velmi nízkorozpočtových filmů se často staly trháky a kultovní díla. V dnešní době se většina nezávislých filmů ani nedostane do kin. Doba a průmysl se změnily, a s internetem je to všechno jiné. Na druhou stranu, dnešní filmaři mají technologické možnosti, které já jsem neměl. S digitální kamerou mohou natočil slušně vypadající film za směšnou částku, a protože je to digitální, bude vypadat profesionálně. To mně by se tehdy s 35mm kamerou nikdy nepovedlo.

Děkujeme za rozhovor.

Foto: John Landis imdb.com, Pinterest, www.mjvibe.com, Thriller Michael Jackson videoclip imdb.com

Média